همشهری آنلاین: اول بودن در رقابت‌های المپیک لندن 2012 بسیار حیاتی است، چه برای ورزشکاری که درحال سبقت گرفتن از رقبای خویش است، چه برای گزارشگری که باید سریعتر از همه آخرین اخبار را گزارش کند.

انتقادات فراوانی که به خاطر پوشش ناقص رقابت‌های المپیک 2012 شبکه‌های مختلف تلویزیونی را نشانه‌ گرفته‌اند باعث شده تا دوستداران رقابت‌های المپیک برای اطلاع از آخرین اخبار نتایج به سوی اینترنت هجوم بیاورند. اما زمانی که خرداطلاعات وب‌سایت‌های مختلف نیز کافی نباشند، تعداد زیادی از علاقمندان برای دریافت اطلاعات جامع درباره رقابت‌های المپیک لندن از قبیل بیوگرافی دقیق ورزشکاران در کنار نتایج و موفقیت‌هایی که به دست آورده‌اند به ویکی‌پدیا مراجعه کرده و می‌کنند.

ویکی‌پدیا، که به هیچ‌وجه یک سایت خبری نیست، با در اختیار داشتن لشکری از داوطلبان رقابت خود را با دیگر رسانه‌های متداول حفظ کرده‌است. طی چند ساعت، یا چند دقیقه پس از پایان بازی، نتایج رقابت‌ها در صفحات رسمی ورزشکاران ثبت می‌شوند. با وجود دبیران فعالی که به صورت مداوم درحال کار هستند، اکنون ثابت شده‌است که صفحات ویکی‌پدیا جایگزین‌های سریعتر، دقیق‌تر و محبوبتری نسبت به گزارش‌های سنتی در دیگر‌ وب‌سایت‌ها هستند.

ایوان هنری دبیر ویکی‌پدیا می‌گوید: بااینکه ویکی‌پدیا یک وب‌سایت خبری نیست فکر می‌کنم تعدادی از مخاطبان تمایل دارند اطلاعات را به این شکل دریافت کنند. از آنجایی که این سایت یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های موجود در اینترنت است و رقابت‌های المپیک نیز رویداد ورزشی بسیار مهمی به شمار می‌رود، طبیعی است که اطلاعات سایت باید تا حد ممکن به روز باشد.

تمرکز صفحات این دانش‌نامه آنلاین در زمان حقیقی بر روی رویداد‌های ورزشی پدیده جدیدی نیست، زیرا این وب‌سایت طی رقابت‌های المپیک پکن نیز تمامی تلاش خود را برای پوشش این رویداد مهم ورزشی به کار گرفته بود. با این‌همه سرعت به روزرسانی اطلاعات در صفحات ویکی‌پدیا طی المپیک لندن به هیچ وجه با المپیک پکن قابل مقایسه نبوده و بسیار بیشتر است.

به گفته هنری، دبیران صفحات ویکی‌پدیا برای تلاش‌های خود هیچ پولی دریافت نمی‌کنند اما کار آنها بر روی سکویی بین‌المللی به نمایش گذاشته می‌شود و آنها نیز به شدت درقبال به روز کردن اطلاعات صفحات احساس مسئولیت دارند.

دربرخی موارد، زمانی که یک ورزشکار جدید رکوردی دور‌ از انتظار را به ثبت می‌رساند، باید به جای به‌روزرسانی صفحه‌های قبلی، با سرعتی بالا صفحات جدیدی ایجاد شوند. برای مثال ویکی‌پدیایی‌ها در 19 جولای 2011 طی رقابت‌های قهرمانی شنا و ورزش‌های آبی جهانی صفحه‌ای جدید را برای "یه شیون" که توانست به صورت ناگهانی در شنای انفرادی 200 متر رتبه اول را به دست آورد، ایجاد کردند.

در این دور از رقابت‌های المپیک نیز صفحه بسیاری از ورزشکاران در آغاز مسابقات بسیار خالی از اطلاعات بود اما پس از کسب مدال‌های متعدد این صفحات تکمیل شده و به روز شد. بسیاری از افرادی که تکمیل صفحات ویکی‌پدیا را به عهده دارند، تکمیل صفحات را از برندگان مدال طلا آغاز کرده و سپس به برندگان نقره و برنز می‌پردازند و به این ترتیب می‌تواند محبوبیت و موفقیت‌های ورزشکاران را تاریخ‌نگاری کند.

با توجه به عملکرد موفق ویکی‌پدیا، اینگونه به نظر می‌آید که درک این دور از رقابت‌های المپیک از رسانه‌های اجتماعی درکی ناقص بوده و در مقابل وب اجتماعی رونقی خاص پیدا کرده و آنچه واقعا مورد نیاز کاربرانش بود،‌ یعنی انتشار سریع نتایج را در اختیار آنها قرار داد.

کد خبر 180851

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار