سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: منابع سیاسی عراق اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور توانستند یک طرح بزرگ تروریستی را که با مشارکت برخی کشورهای منطقه و با هدف سرنگونی دولت عراق بود، خنثی کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، منابع سیاسی عراق اعلام کردند که تحقیقات به عمل آمده در خصوص حمله به ساختمان مدیریت مبارزه با تروریسم در بغداد که چندی پیش رخ داد و به کشته شدن چندین نیروی امنیتی عراق منجر شد مشخص کرد که طرح بسیار بزرگی توسط برخی گروه‌های موجود در عراق تهیه شده بود که هدف از آن سرنگونی نظام حاکم در عراق بوده است.

 به گفته این منابع، تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که برخی کشورهای منطقه نیز در این طرح همکاری داشته‌اند و یکی از بزرگترین تلاش‌ها برای سرنگونی دولت نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق محسوب می‌شود.

 این منابع همچنین فاش کردند که پس از کشف طرح مذکور تدابیر امنیتی شدید در بغداد و دیگر مناطق عراق به اجرا گذاشته شده و مراکز امنیتی و اطلاعاتی عراق خصوصا مراکز موجود در منطقه الاخضراء عراق به شدت تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

 بنا بر این گزارش، نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق فرماندهان امنیتی را که به آن‌ها مشکوک بوده و آن دسته از کسانی را که مظنون بوده در شرایط بحرانی عواملش را اجرا نمی‌کنند از سمت‌های خود برکنار و یا به واحدهای دیگری منتقل کرده است.

 منابع امنیتی عراق همچنین اعلام کردند که یگان‌های از نیروهای نظامی عراق که مسئولیت تامین امنیت در جنوب این کشور را به عهده داشتند برای ایجاد امنیت در مناطق مرکزی فرا خوانده شده‌اند.

 به گفته منابع مذکور، دولت عراق به برخی از مسئولان بلندپایه این کشور نیز هشدار داده تا هنگام رفت و آمد بیشتر مراقب خود باشند چرا که گزارش‌های مبنی بر ترور آن‌ها به دست‌ آمده است.

 بر اساس این گزارش، طرح سرنگونی دولت عراق از چندین مرحله تشکیل شده بود که با بالا گرفتن ناآرامی‌ها در سوریه هماهنگی کامل داشت.

 قرار بود این طرح با حمله‌های جداگانه به ساختمان‌های نخست‌وزیری، پارلمان، وزارت کشور، وزارت دفاع، وزارت نفت و وزارت دارایی عراق آغاز شود و پس از آن قرار بود ساختمان رادیو و تلویزیون عراق به تصرف مخالفان درآید و برخی مسئولان بلندپایه عراق از جمله نخست‌وزیر ترور شوند.

 این در حالی است که نوری المالکی پیشتر اعلام کرده بود که مبارزه با تروریسم در عراق پایان یافته و هم‌اکنون تنها برخی گروه‌های وابسته به ترویست‌ها در عراق در حال فعالیت هستند که به‌زودی آن‌ها نیز سرکوب خواهند شد.

کد خبر 180305
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز