مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۵
۰ نفر

گروه اجتماعی - مینا شهنی‎:‎ بیمه مهریه زنان درصورت همکاری دولت و بخش خصوصی می‌تواند اجرایی شود.

سکه

محمد تقی کاشانی‌نیا، طراح و ارائه‌دهنده این بیمه با اعلام این خبر گفت: درصورتی‌که بخش خصوصی در این بخش فعال شود و دولت هم با تقبل بخشی از حق‌بیمه از زنان حمایت کند می‌توان امیدوار بود که مهریه تمامی زنان بیمه شود. استاد دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به اینکه مهریه حق مسلم زنان است، افزود: در آیه چهار از سوره‌ مبارکه نساء تأکید شده که مهریه زنان در کمال رضایت و طیب خاطر به آنان پرداخت شود، با تکیه به همین آیه‌ شریفه هدف اصلی از طراحی بیمه مهریه اجرای دقیق این آیه‌ کریمه بوده‌است. او با اشاره به اینکه مرد باید بدهی‌اش را به همسرش بپردازد توضیح داد:

مهریه زن یک سنت و قانون اسلامی است و یک بدهی قطعی و شرعی برای مرد به زن است اما معمولا کمتر مردی موفق به پرداخت این بدهی می‌شود اما درصورت اجرای طرح بیمه مهریه این دین شرعی پرداخت می‌شود. درصورت وقوع حادثه ناگوار که منجر به ازکارافتادگی مرد خانواده شود معمولا زندگی مشترک از نظر مالی دچار مشکلات می‌شود درصورت وجود بیمه مهریه شرکت بیمه مکلف می‌شود تا هنگام بروز حادثه و یا فوت مرد قبل از پایان قرارداد بیمه تمام مهریه زن را به او پرداخت کند، به این ترتیب زن می‌تواند با استقلال کامل مالی برای آینده خود و فرزندانش برنامه‌ریزی کند.

نفع دولت

درصورت ترویج بیمه مهریه، دولت از تحمل هزینه‌ ‌خانواده‌هایی که دچار مشکلات مالی می‌شوند معاف می‌شود.
کاشانی‌نیا معتقد است که بیمه مهریه به‌خودی‌خود کاهش تعهدات یا وظایف دولت را در مقابل خانواده‌های حادثه دیده درپی خواهد داشت، از سوی دیگر سطح پس انداز عمومی از طریق استفاده مردم از خدمات بیمه‌ای افزایش خواهد یافت. به گفته‌ این محقق، قوه‌ قضاییه نیز به‌خودی‌خود از این کار منتفع خواهد شد چرا که شکایت همسران برای دریافت مهریه مطرح نمی‌شود یا حداقل کاهش پیدا می‌کند بنابراین کار قوه‌ قضاییه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

مهریه، اعسار و باقی ماجرا

مدتی است که کاهش تعداد زندانیان مهریه در دستور کار قوه‌قضاییه قرار گرفته است، وقتی آخر خرداد آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه‌ قضاییه در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که افراد معسر در پرداخت مهریه را نمی‌توان در حبس نگه داشت. حساسیت قوه قضاییه را برای کاهش تعداد زندانیان مهریه مشخص کرد، به این ترتیب می‌شد پیش‌بینی کرد که در احکام قضات در پرونده‌های مهریه چرخشی ایجاد خواهد شد.

مرکز امور زنان و خانواده

اواخر تیرماه یکی از مدیران مرکز امور زنان و خانواده اعلام کرد که بیمه مهریه از سوی این مرکز به وزارت دادگستری پیشنهاد شده است.زهره‌سادات لاجوردی مدیر سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به‌صورت تدریجی به‌عنوان بخشی از مهریه برای زن پس‌انداز می‌کند. البته این پیشنهاد قرار است با برگزاری جلساتی بررسی و برای ارائه به وزارت دادگستری تدوین شود.

به گفته‌ او، براساس این پیشنهاد با همکاری شرکت‌های بیمه، شوهر مبلغی را برای زن به‌عنوان مهریه کنار می‌گذارد تا بدین‌ترتیب هم زن به مهریه خود برسد و هم مرد در پرداخت مهریه دچار فشار نشود. اما سه روز بعد از انتشار این خبر، 31تیرماه سیدمرتضی بختیاری وزیر دادگستری اعلام کرد که طرح مکتوبی را در این زمینه دریافت نکرده است.

بختیاری توضیح داد: اگر قرار باشد این طرح عملی شود باید فرایندهای مختلفی را پشت سر گذاشت، چراکه برای مهریه‌های سنگین هزینه بیمه هم طبعا سنگین می‌شود. در حال حاضر بیمه مهریه زنان در انتظار کمک دولت و همکاری بخش خصوصی است.

کد خبر 180175
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز