مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان موفق به ساخت دستگاه تصفیه آبی شدند که در واقع یک "کیف خورشیدی" است که از شیوه گندزدایی آب خورشیدی (SODIS) استفاده می‌کند

کیف خورشیدی تصفیه آب

کیف خورشیدی تصفیه آببه گزارش مهر، نبود دسترسی به آب پاک موجب مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به ویژه در مناطق جنوب صحرای آفریقا می‌شود. مردم در این مناطق باید برای دسترسی به آب قابل شرب چندین روز پیاده روی کنند.

محققان شیوه ساده و ارزان قیمتی برای تصفیه آب ارائه کرده‌اند که برای پاک شدن نیازی به انرژی برق یا باتری ندارد. رایان لینچ و مارکوس تاریست محققان این پروژه نمونه اولیه این دستگاه تصفیه آب ساده ارائه کرده‌اند که فقط پنج دلار هزینه دارد.

این دستگاه تصفیه آب در واقع یک "کیف خورشیدی" است که از شیوه گندزدایی آب خورشیدی (SODIS) استفاده می‌کند. شیوه کار این دستگاه از این قرار است که بطری‌های پلاستیکی معمولی پلی اتیلن ترفتالات که برای حمل و نقل آب استفاده می‌شوند با آب کثیف پر می‌شوند و در آفتاب قرار می‌گیرند. پس از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش- A خورشیدی، عمده آلودگی‌های موجود در آب از بین می‌رود و آب قابل شرب می‌شود.

با این حال بطری‌های پلاستیکی فقط می‌توانند تا سه لیتر آب را در هر شش ساعت تابش خورشید تصفیه کنند اما این کیف‌های خورشیدی که ترکیبی از پلی اتیلن بسیار شفاف و پلی اتیلن تیره است امکان تصفیه 9.4 لیتر آب را در همین دوره زمانی فراهم می‌کند و می‌تواند در حین حمل و نقل، فرایند تصفیه را انجام دهد.

در حال حاضر هیچ اطلاعات خاصی در مورد اینکه این کیف خورشیدی چه زمانی به مرحل تولید می‌رسد، وجود ندارد.

کد خبر 180063
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز