جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: نخستین نماز جمعه مرداد ماه در تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ایرنا، آیت‌الله محمد امامی کاشانی امروز در خطبه دوم نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی در جهان در شرایط بسیار خطرناکی قرار دارد، گفت:‌ وظایف این است که بر اساس تذکرات رهبر معظم انقلاب اسلامی در هر موضوعی ملت ایران به گونه‌ای حرکت کند که به نظام عدل، امید و آرمان واقعی که جهان بشریت دارد؛ برسد.

وی به بیداری اسلامی و جوشش مسلمانان در بسیاری از کشورها از جمله بحرین برای رسیدن به سرمنزل مقصود اشاره کرد و گفت: در مقابل این بیداری‌ها،‌ مردم مظلوم مسلمان را می‌کشند؛ در واقع دشمن در مقابله با اسلام، بیداری اسلامی و جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه دشمنان ملت سوریه را احاطه کرده‌اند، اظهار امیدواری کرد مردم سوریه با درایت از توطئه‌های دشمنان خود نجات یابند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیدار اخیر مسوولان نظام با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار بار دیگر به مسایل اقتصادی بویژه حمایت از کار و سرمایه ایرانی تاکید کردند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه در این جلسه رهبر معظم انقلاب 'آرمان‌گرایی واقعی در جامعه اسلامی'‌ را مورد تاکید قرار دادند، این پرسش را مطرح کرد: 'آرمانگرایی کجاست و آرمان‌های واقعی کجاست؟ و ساز و کار آنها چیست؟

وی تاکید کرد که بخشی از این آرمان‌ها مطالبه امت، جامعه اسلامی و انقلاب اسلامی است.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به توجه به مسایل اخلاقی در جامعه ؛ گفت:‌ مسایل اخلاقی و امنیت اخلاقی که دارای اهمیت زیادی است، در جامعه زیاد شده و به همه کشورهای اسلامی نیز سرایت کرده است.

وی با بیان روایتی از ترسیم دوران امام عصر (عج) گفت: در آن زمان نیازهای مردم رفع شده دیگر کسی به مال دیگران نگاه نمی‌کند؛ از سوی دیگر دامن‌ها پاکیزه است.

وی با بیان اینکه این حقیقیت‌ها در نتیجه آرمان‌گرایی حقیقی رخ خواهد داد، افزود: جامعه زنان باید در مسیر تقوا، عفت و پاکی قرار گیرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با بیان بخشی از بیانات حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه گفت: حضرت علی (ع) در توصیه‌های خود به مالک اشتر می‌گوید که تجار را برای اینکه تجارت در مصر خوب باشد و جامعه اسلامی بتواند به جامعه‌ای زنده تبدیل شود، باید حمایت کنی.

وی همچنین افزود: حضرت علی(ع) در توصیه‌های خود به مالک اشتر تاکید دارد، به نحوی مراقبت شود تا کالا به قیمت گران به مردم فروخته نشود تا مردم در رفاه باشند؛ درواقع به نحوی اقدام کند تا در خرید و فروش عدالت به نحو کامل برقرار شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: در توصیه‌های حضرت علی (ع) به مالک اشتر تاکید شده که اگر در خرید و فروش مراقبت نشود در نتیجه ناعدالتی حاکم و کالا احتکار شده و گرانی بوجود می‌آید.

آیت الله امامی کاشانی تاکید کرد: در توصیه‌های حضرت علی‌(ع) تاکید شده که وظیفه حاکمان است تا در این زمینه نظارت و مراقبت کنند تا ضمن تولید کالای داخلی با قیمت مناسب، از کالای خارجی استفاده نشود و همچنین تولیدات داخلی با کیفیت خوب در خارج از کشور عرضه شود.

وی با طرح این پرسش که چگونه باید در کشور تولید و سرمایه‌گذاری کرد و به چه چیزی پایبند بود؟ ، افزود: دراین راه اصل مهم تقوا و ایمان است که باید به سرمایه‌گذاری در کشور پایبند بود؛ در عین حال حاکمان مراقبت کنند تا کالا با کیفیت خوب تولید و به قیمت مناسب به مردم عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه این مساله پایه عظمت نظام اسلامی است، افزود:‌ پایه‌های اخلاقی و سیاسی بازوهای هستند که باید به صورت واقعی باشند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد، باید ساز و کار حکومت اسلامی به سمتی حرکت کند که حضرت علی(ع) به آن تاکید کرده است.

وی با بیان اینکه باید جامعه را از نظر اقتصاد و مسایل سیاسی به درستی ساخت، گفت: با توجه به اینکه اکنون استکبار از هر سو اطراف امت اسلام را فراگرفته است،‌ باید در این خصوص دقت بیشتری شود.

کد خبر 178918
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز