مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ضریب هوشی زنان از مردها بیشتر است.

intelegence

از زمان ثبت نتایج آزمون‌های ضریب هوشی در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، زنان به طور میانگین در رتبه‌ای پایین‌تر از مردان قرار می‌گرفتند، ولی به‌تازگی مطالعه‌ای که جیمز فلین، پژوهشگر شناخته‌شده ضریب هوشی انجام داده است، نشان می‌دهد که فاصله زنان و مردان در این زمینه نه تنها کاهش یافته است، بلکه زنان در این رقابت، از مردها پیشی گرفته‌اند.

به گفته جیمز فلین، نیازهای عصر مدرن باعث افزایش استانداردهای هوشی انسان‌ها شده است: «در صد سال گذشته مردان و زنان به تدریج در آزمون‌های ضریب هوش پیشرفت‌های بیشتری کرده‌اند، ولی سرعت رشد زنان بیشتر بوده است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، پژوهشگران معتقدند افزایش ضریب هوشی انسان نتیجه مدرنیته است. پیچیدگی دنیای مدرن، مغز ما را وادار به انطباق می‌کند و ضریب هوش ما افزایش می‌یابد. فلین که یافته‌های پژوهش خود را در کتابی جدید منتشر خواهد کرد، در این زمینه می‌گوید:‌«مغز انسان‌های مدرن به شیوه‌ای متفاوت در حال رشد است و پیچیدگی شناختی آن بیشتر شده است. در آزمون‌های ضریب هوشی نیز که ما به عمل می‌آوریم، این شاخص در حال افزایش بوده است.»

اما چرا ضریب هوشی زنان نسبت به مردان در این روند تکاملی بالاتر رفته است؟ جیمز فلین به این سوال اینچنین پاسخ می‌دهد: «یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزین، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده است زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در آزمون‌های ضریب هوشی امتیازهای بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع به تازگی روشن شده است.»

او در عین حال می‌گوید که برای بررسی بیشتر روند کنونی، باید به داده‌های بیشتری دست یافت.

پیش از این و در دهه ۱۹۸۰ میلادی در چارچوب پدیده‌ای تحت عنوان «اثر فلین» گفته شد که ضریب هوشی افراد در کشورهای غربی در هر دهه نزدیک به سه واحد بیشتر شده است، به گونه‌ای که ضریب هوشی ساکنان این کشورها در دنیای مدرن در مقایسه با ساکنان آن‌ها در حدود ۱۰۰ سال پیش به طور میانگین ۳۰ واحد بیشتر است.
در آن زمان گفته شد که ضریب هوشی افراد ژنتیکی و مربوط به وراثت نیست، بلکه می‌تواند ارتقا پیدا کند.

در مطالعه اخیر جیمز فلین، افرادی از کشورهای غرب اروپا و همچنین آمریکا، کانادا، نیوزیلند، آرژانتین و استونی شرکت کرده‌اند.
براساس این پژوهش، نتیجه آزمون ضریب هوش زنان و مردان در استرالیا تقریبا مشابه بوده است، ولی زنان در نیوزیلند، استونی و آرژانتین به طور میانگین ضریب هوشی بیشتری از مردان داشته‌اند.

 

کد خبر 177821
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز