سه‌شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱ - ۰۴:۲۳
۰ نفر

گروه‌ادب‌وهنر: چندسالی است که اکران هر فیلم تازه‌ای از کریستوفر نولان یک اتفاق مهم سینمایی محسوب می‌شود؛ فیلمسازی که علاقه‌مندانش او را نابغه‌ای بزرگ نامیده‌اند و از او با صفاتی چون کوبریک جوان یاد کرده‌اند.

بتمن

فیلم‌های کریستوفر نولان از این ویژگی کمیاب برخوردارند که هم مورد توجه تماشاگران قرارمی‌گیرند و گیشه را فتح می‌کنند و هم می‌توانند توجه منتقدان را به خود جلب کنند. فتح گیشه در کنار گرفتن نظر مثبت سینمایی‌نویسان به‌ندرت در محصولات روز هالیوود رخ می‌دهد. دو راهی گیشه و اندیشه وقتی به یک نقطه مشترک می‌رسد و این اتفاق بارها در مورد آثار یک فیلمساز تکرار می‌شود، می‌توان به توانایی‌های خاص خالق چنین آثاری ایمان آورد. حالا دو سال پس از فیلم بحث‌انگیز «سرآغاز» قرار است فیلم تازه‌ای از کریستوفرنولان بر پرده سینماها بیاید. «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» سومین فیلمی است که نولان با محوریت بتمن، مهم‌ترین ابرقهرمان سینما ساخته است.

سری فیلم‌های بتمن پس از شروع امیدوارکننده تیم برتون در ابتدای دهه90، به‌مرور تبدیل به ماشینی پولساز برای هالیوود شده بود که کمترین نشانی از ذوق و ظرافت در آن به چشم نمی‌خورد. «بتمن آغاز می‌کند» (2005) نام با مسمایی برای شروع فصل تازه‌ای از ابر قهرمان «گاتم سیتی» بود. کریستوفر نولان؛ فیلم‌های امیدوارکننده «یادگاری»(2000) و «بی‌خوابی»(2002) نشان دادکه می‌تواند در دل یک تولید عظیم استودیویی قرارگیرد و در کنار رعایت الزامات حرفه‌ای، به ایده‌های شخصی‌اش نیز وفادار بماند. ترسیم دنیایی سیاه و نمایش تباهی در کنار تناقض‌ها و دوگانگی‌هایی که به خلق اثری پر از جزئیات فکر شده می‌انجامد، از بتمن نیز اعاده حیثیت کرد تا آغازگر مسیری تازه باشد.

«شوالیه تاریکی»(2008) تکمیل‌کننده دنیای بتمن آغاز می‌کند در ابعادی به‌مراتب گسترده‌تر بود و این‌بار تقابل خیر و شر با برخورداری بیشتر از پیچیدگی‌های جهان معاصر همراه شد و به همین دلیل در شوالیه تاریکی کاراکتر جوکر (هیث لجر) اهمیتی فراتر از بتمن (کریستیان بیل) یافت. شوالیه تاریکی با استقبال گسترده تماشاگران سراسر دنیا روبه‌رو شد. فروش میلیاردی، گیشه‌ای پررونق برای استودیو و انبوه ستایش‌هایی که نثار نابغه جوان هالیوود شد، موفقیتی تمام عیار برای کریستوفر نولان رقم زد. از شوالیه تاریکی به عنوان یکی از شاهکارهای سینمایی هزاره سوم نام برده می‌شود و هرچه زمان می‌گذرد ارزش‌های فیلم بیشتر کشف می‌شود.

سرآغاز فیلم بعدی نولان با وجود ارزش‌هایش در مقایسه با شوالیه تاریکی گامی به پیش ارزیابی نشد و حالا سومین روایت این کارگردان از بتمن در راه است. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد به عنوان دنباله تازه سری فیلم‌های بتمن به زودی بر پرده سینماها می‌آید؛ فیلمی که از مهم‌ترین برگ برنده قسمت قبلی یعنی، کاراکتر جوکر بی‌بهره است و در عوض یکی از کاراکترهای غایب چند فیلم قبلی بتمن، یعنی زن گربه‌ای را دارد. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، آخرین فیلمی است که نولان با محوریت ابرقهرمان محبوب هالیوود ساخته است. او در دو فیلم قبلی ریسک‌هایی کرد که تقریبا تمامشان جواب دادند و این‌بار قرار است مسیری که با بتمن آغاز می‌کند شروع شده، به فرجام کار برسد؛ فیلمی که قطعا با شوالیه تاریکی قیاس خواهد شد. ساختن اثری کامل‌تر از شوالیه تاریکی کاری دشوار است که شاید تنها از عهده نولان برآید.

شوالیه تاریکی برمی‌خیزد با حضور کریستیان بیل، تام هاردی، ماریون کوتیار و جوزف گوردن - لویت مهم‌ترین فیلم اکران تابستانی 2012 است. باید دید کریستوفرنولان همچنان توانسته سرگرمی‌سازی درجه یک و اندیشمندی ژرف‌اندیش باشد. قراین نشان می‌دهد که شاهکار دیگری در راه است.

کد خبر 177759

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز