مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۱ - ۱۳:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیر دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استاندارد ملی پلاستیک‌های زود تجزیه پذیر تدوین شد و تا پایان شهریورماه امسال به دستگاه‌های مسئول و تولید کنندگان ابلاغ می‌شود

تدوین استاندارد ملی پلاستیک‌های زود تجزیه پذیر

امروز 21 تیرماه به عنوان ' روز خرید بدون نایلکس ' نامگذاری شده است.

به گزارش ایرنا، فرهاد پورمحمد سخا، مدیر دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: پلاستیک‌های موجود به مدت 200 تا 300 سال در طبیعت باقی می‌مانند و در این مدت خسارات جبران ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست وارد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ماندگاری طولانی مدت پلاستیک‌ها در طبیعت باعث تخریب محیط زیست می‌شود بنابراین مسوولان باید به فکر چاره باشند و تلاش کنند تا این محصولات را به وسیله سلولز و نشاسته تولید کنند اما تولید پلاستیک به وسیله نشاسته و سلولز تاکنون موفق نبوده وآن طور که باید، این محصول به عنوان محصول جایگزین موفقیت کسب نکرده است .

پورمحمد سخا افزود: بعد از این تلاش شده است تا فناوری تولید پلاستیک‌های زودتجزیه پذیر به دست آید که این فناوری در انحصار برخی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته قراردارد .

وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این زمینه موفقیت‌های خوبی کسب کرده است و محققان این سازمان توانسته‌اند با همکاری سازمان ملی استاندارد، ' استاندارد ملی پلاستیک‌های زودتجزیه پذیر ' را تدوین کند و این استاندارد به زودی ابلاغ خواهد شد.

مدیر دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست اظهارداشت: همچنین با همکاری بخش خصوصی در فناوری تولید پلاستیک‌های زود تجزیه پذیر توفیق داشته‌ایم و در حال حاضر این نوع محصول در کشور تولید می‌شود اما هنوز به آن حدی نرسیده که جوابگوی نیاز کشور باشد.

وی گفت: ماندگاری پلاستیک‌های زودتجزیه پذیر در طبیعت سه تا پنج سال است که این رقم بدون شک با رقم 200 تا 300 سال قابل مقایسه نیست.

پورمحمد سخا تاکید کرد: با توجه به نیاز کشور و اهمیت حفظ محیط زیست باید تلاش شود تا تولید پلاستیک‌های زود تجزیه پذیر به حد کافی برسد . استانداردهای تدوین شده ، تولید کنندگان را ملزم می‌کند حداقل یک تا دو سال بعد از ابلاغ، تمام ظروف یک بار مصرفی که تولید می‌کنند، زودتجزیه پذیر باشد.

کد خبر 177091

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار