همشهری آنلاین: دانشمندان دانشگاه کلمبیا برای نخستین بار دی‌اکسیدکربن منتشر شده از یک نیروگاه برق را ذخیره کرده و پس از پمپاژ به زیر زمین، آن را جامد و به شکل سنگ درآوردند.

تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ محقق شد

به گزارش ایسنا، این نخستین گام به سوی ضبط ایمن کربن و ذخیره آن است.

دانشمندان در نیروگاه زمین گرمایی هلیشیدی در ایسلند توانستند گازهای آتش‌فشانی غنی از دی‌اکسید کربن را به درون تشکل‌های بازالت زیرزمین پمپاژ کرده، آن‌ها را با آب ترکیب و به طور شیمیایی این گاز را جامد کنند.

زمانی که سنگ آتش‌فشانی بازالت که 70 درصد سطح زمین را می‌سازد، در معرض آب و دی‌اکسید کربن قرار می‌گیرد، یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد و گاز را به ماده جامد گچ‌مانندی تبدیل می‌کند.

دانشمندان پیش از این تصور می‌کردند امکان ندارد بتوان کربن را به این شیوه ضبط و ذخیره کرد زیرا تحقیقات پیشین نشان داده بود که تبدیل مقادیر زیاد دی‌اکسید کربن به گچ ممکن است هزاران سال بطور بینجامد.

محققان در حال کار بر روی پروژه‌ای موسوم به CarbFix توانستند این کار را طی دو سال انجام دهند.

بدون ضبط و ذخیره کربن، غیرممکن است که بتوان از گرم شدن جهانی بیش از دو سانتی‌گراد زمین جلوگیری کرد. تاکنون پیشنهادات برای کار شامل ضبط انتشارات دی‌اکسید کربن در نیروگاه‌ها و ذخیره آن‌ها به شکل مایع در زیر زمین بوده که به طور نامحدود در آنجا باقی می‌مانند.

برخی دانشمندان گفته‌اند که ممکن است خطرات زیادی در مورد ضبط و ذخیره کربن وجود داشته باشد از جمله این که د‌ی‌اکسید کربن ضبط شده ممکن است از طریق شکاف‌های زمین به جو نشت کند. تبدیل این انتشارات به سنگ می‌تواند این مشکل را رفع کند.

کد خبر 336768

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha