مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۹
۰ نفر

برترین وب گاه‌های حاکمیتی ایران طی مراسمی، در سالن همایش‌های صدا و سیما معرفی شدند.

به گزارش همشهری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه فردوسی مشهد، صندوق تأمین اجتماعی، سازمان انرژی اتمی ایران و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، رتبه‌های اول بخش‌های اصلی و ویژه سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی را کسب کردند.

براساس این گزارش، کمیته علمی سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی پس از مطالعه و تدوین شاخص‌های ارزیابی سومین دوره جشنواره، شامل خوداظهاری مشخصات فنی و ساختاری هر یک از وب‌گاه‌های شرکت‌کننده در جشنواره، بررسی وب‌گاه‌های ثبت‌نام شده از سوی دو تیم ارزیابی مقدماتی و ارزیابی تکمیلی وب‌گاه‌ها، ارزیابی وب‌گاه‌های منتخب توسط ابزارهای اختصاصی برخط و برون‌خط طراحی شده، ارزیابی وب‌گاه‌های منتخب توسط ابزارهای عمومی برخط و برون‌خط و تأیید نهایی ناظران علمی، نتایج سومین دوره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی را اعلام کرد.

براساس بیانیه کمیته علمی سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی در بخش خدمات اطلاع‌رسانی وب‌گاه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه اول، وب‌گاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران حائز رتبه دوم و وب‌گاه وزارت صنعت، معدن و تجارت و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، به‌صورت مشترک حائز رتبه سوم شدند.در بخش خدمات تعاملی، وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد حائز رتبه اول، وب‌گاه دانشگاه علم و صنعت ایران حائز رتبه دوم و وب‌گاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حائز رتبه سوم شدند.

همچنین در این بخش وب‌گاه وزارت کشور شایسته تقدیر شناخته شد.در بخش خدمات تراکنش مالی وب‌گاه صندوق تأمین اجتماعی، حائز رتبه اول، وب‌گاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور حائز رتبه دوم و وب‌گاه سازمان ثبت احوال حائز رتبه سوم شدند و در این بخش وب‌گاه وزارت امور اقتصادی و دارایی شایسته تقدیر شناخته شد.

کمیته علمی، با توجه به شاخص‌های بخش ویژه درگاه جامع، هیچ وب‌گاهی را برای دریافت جایزه ویژه این بخش معرفی نکرد و با توجه به نتایج ارزیابی، تنها دو وب‌گاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و وب‌گاه استانداری اصفهان به‌عنوان وب‌گاه‌های قابل تقدیر این بخش معرفی شدند.در بخش ویژه امنیت وب‌گاه‌ها، وب‌گاه سازمان انرژی اتمی ایران حائز رتبه اول و همچنین در این بخش وب‌گاه وزارت امور اقتصادی و دارایی شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش ویژه پاسداشت خط و زبان فارسی، وب‌گاه صندوق تأمین‌اجتماعی حائز رتبه اول و در بخش ویژه رعایت استانداردهای وب، وب‌گاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران حائز رتبه اول شد. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی گفت: سرمایه حوزه وب در اختیار دستگاه‌هایی قرارگرفته که با وجود امکانات بسیار، برای توسعه در این حوزه کار مفیدی نکرده‌اند. دکترمهدی اخوان بهابادی، در این زمینه توضیح داد: گاهی ما فراموش می‌کنیم که دولت تنها سیاستگذار و ناظر این بخش است و موتور محرکه باید بخش خصوصی باشد.

وی گفت: در سال‌های اخیر تلاش زیادی شد که میزبانی پورتال‌ها و وب‌گاه‌های حاکمیتی به داخل کشور منتقل شود که طبق آمار دولت، تا 96درصد این امر محقق شده، اما متأسفانه هدف از این کار فراموش شده است. وی توضیح داد: هدف از این کار این بود که بخش خصوصی فعال در دیتا سنتر، بازاری برای خود داشته باشد؛ این انتقال اتفاق افتاد اما بخش خصوصی بهره‌ای از آن نبرد.اخوان با انتقاد از تفکر دولتی حاکم بر حوزه دیتا سنتر افزود: هر دستگاه حاکمیتی یک دیتا سنتر تأسیس کرده و این یک تفکر دولتی زیستن برخلاف سیاست‌های خصوصی‌سازی کشور است.دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که سیاست‌های حوزه وب با ورود این شورا به عرصه، با مشورت بخش خصوصی اصلاح شود.

جایزه ملی وب سالانه خواهد شد

قائم‌مقام دبیر شورای‌عالی اطلاع‌رسانی در مراسم سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی از سالانه شدن جایزه ملی وب خبر داد. حجت‌الاسلام سعید سالاریان، دبیر اجرایی سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی همچنین اعلام کرد: شورای‌عالی اطلاع‌رسانی، پروژه سامانه وب‌سنج را در سال‌جاری آغاز کرده است و تا قبل از پایان سال آن را ارائه خواهد کرد.وی با اشاره به اینکه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی از سال 1385با توصیه و تأکید مقام معظم رهبری بر توسعه نظام الکترونیک، ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی را آغاز کرد، افزود:

این ارزیابی‌ها به ایجاد انگیزه و رقابت در فضای خدمات الکترونیک و نیز افزایش سرعت ارائه خدمات کمک شایانی کرد.سالاریان ادامه داد: افزون بر اینها در ارزیابی سال‌جاری به‌دنبال یک استاندارد و مدل برای ارزیابی وب‌گاه‌ها بودیم و هم‌اکنون می‌توانیم این نوید را بدهیم که این مدل در سال‌جاری ارائه خواهد شد.دبیر اجرایی جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی با بیان اینکه در این دوره 453وب‌گاه ثبت‌نام اولیه کرده‌اند، اظهار کرد:

برخی دستگاه‌ها در روزهای گذشته با ما تماس گرفتند که از ثبت‌نام جامانده‌اند؛ ازجمله شهرداری تهران و سازمان پست که اتفاقا از بهترین وب گاه‌ها در دوره‌های پیشین بودند.در ادامه این مراسم مهندس سیدروح‌الله سجادی، دبیر علمی جشنواره نیز با ارائه توضیحاتی در مورد نحوه خوداظهاری، ارزیابی ماشینی و ارزیابی نهایی این دوره از جایزه ملی وب گفت: در ماه‌های آینده ارزیابی صورت گرفته از وب‌گاه‌ها به‌صورت مستند و نموداری به دستگاه‌ها ارائه خواهد شد. همچنین به گفته وی نتایج ارزیابی‌های امنیتی به دستگاه‌هایی که متقاضی این ارزیابی باشند، اعلام خواهد شد.

طاهره ساعدی

کد خبر 177014
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز