مجموع نظرات: ۰
جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۱ - ۱۳:۳۶
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: فولکس‌واگن آلمان بدون پرداخت مالیات باقی‌مانده سهام شرکت پورشه را هم ۵ / ۴ میلیارد یورو خرید. حدود ۵۰ درصد سهام پورشه پیش‌تر به مالکیت فولکس واگن درآمده بود. قطر صاحب ۱۰ درصد سهام پورشه است

porche

به گزارش خبرگزاری دولتی آلمان معامله میان پورشه و فولکس‌واگن سبب شد که بامداد پنج‌شنبه ارزش سهام هر دو شرکت در شاخص بورس آلمان (Dax) بالا برود. ارزش سهام فولکس‌واگن ۵ / ۴ درصد و ارزش سهام "پورشه اس ای" ۶ / ۳ درصد افزایش یافت. این معامله به این دلیل استثنایی است که فولکس واگن برای انجام آن حتی یک سنت مالیات نمی‌پردازد.

یک کلک مالیاتی مجاز و قانونی

برای معامله ۵ / ۴ میلیارد یورویی، از یک قاعده مالیاتی استفاده شد که بر اساس آن نقل و انتقالات داخلی شرکت‌ها خرید و فروش تلقی‌ نمی‌شود، بلکه معنای جا‌به‌جایی داخلی دارایی‌های یک شرکت را دارد. براساس این قاعده، یک شرکت می‌تواند شرکت شریک را در خود ادغام سازد، مشروط به آن‌که به‌جای پول، سهام خود را به شریک منتقل کند.

اکنون فولکس‌واگن یک سهم به "شرکت پورشه اس‌ای" که "شرکت سهامی پورشه" را زیر چتر خود دارد، می‌دهد و بقیه بهای معامله را به صورت نقدی می‌پردازد. ظاهرا در قوانین مالیاتی آلمان خلایی وجود دارد که اجازه چنین کاری را به شرکت‌ها می‌دهد. رسانه‌های آلمانی از معامله بزرگ فولکس‌واگن و پورشه به‌عنوان "کلک قانونی" نام برده‌اند.شرکت پورشه اس‌ای قرار است ۲ تا ۴ میلیارد یورو از درآمد حاصل از فروش ۵۰ درصد به اضافه یک سهم خود را صرف پرداخت بدهی‌های خود کند. این کار به ثبات مالی فولکس‌واگن نیز که اکنون صاحب اکثریت سهام پورشه است کمک خواهد کرد.

داستان بدهی‌های پورشه

شرکت پورشه اس‌ای حدود چهار سال پیش کوشید با سرمایه‌گذاری در فولکس‌واگن قدرت بیشتری در این شرکت مهم آلمان کسب کند. اما این سرمایه‌گذاری‌ها سبب شد که در پایان حجم بدهی‌های پورشه به بیش از ۱۱ میلیارد یورو برسد.

در پایان سال ۲۰۰۹ فولکس واگن برای نجات پورشه بخش مهمی از سهام آن را به بهای ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو خرید. پیش از آن، شیخ‌نشین قطر نیز ۱۰ درصد سهام پورشه را به قیمت یک‌میلیارد یورو خریده بود. در همان زمان دویچه‌وله نوشت که فولکس‌واگن تا سال ۲۰۱۱  پورشه را کاملا به تملک خود درخواهد آورد. این امر با اندکی تاخیر اکنون با پرداخت ۴ و نیم میلیارد یورو تحقق یافته است.

مدیران پورشه اعلام کرده‌اند که پس از پرداخت بدهی‌های این شرکت، باقی‌مانده سرمایه خود را در صنعت خودروسازی حفظ می‌کنند تا در این صنعت دارای "سهم استراتژیک" باشند.

"فایننشیال تایمز آلمان" می‌نویسد: «راه تصاحب کامل پورشه روز دوشنبه این هفته در مجمع عمومی شرکت پورشه اس ای هموار شد. مارتین وینترکورن، رئیس فولکس واگن، با اشاره به معامله تازه گفت که کلکی در کار نیست، بلکه برعکس دولت ‌هم از ادغام پورشه سود می‌برد.»

کد خبر 176354
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی