مجموع نظرات: ۰
شنبه ۷ اسفند ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۲
۰ نفر

آیدا ابوترابی: این یک ماشین سبز است. نه از آنها که با انرژی خورشید کار می‏کنند و قدرت زیادی ندارند؛ بلکه یک اتومبیل که سوخت اصلی آن بنزین است و با شتاب و قدرتی مثل سایر ماشین‏ها حرکت می‏کند و تمام قابلیت‏های خودروهای معمولی را هم دارد.

592

می‏پرسید پس وقتی برای حرکت کردن به سوخت فسیلی احتیاج دارد، چه‏طور می‏تواند سبز باشد؟! در واقع علت معروف شدن این خودرو به ماشین سبز و طرفدار محیط‏زیست بودن، مصرف بسیار پایین سوخت آن است. این که در هر 100 کیلومتر فقط 9دهم لیتر بنزین مصرف می‏کند؛ یعنی چیزی کمتر از 1 لیتر برای 100 کیلومتر رانندگی؛  باور نکردنی نیست، نه!

نام این خودرو ایکس ال - 1 است و شرکت فولکس‌واگن آن را به بازار معرفی کرده است.

ایکس ال-1 در هر کیلومتر چیزی حدود 24 گرم دی‌اکسیدکربن تولید می‏کند که برای خودروی این‌چنینی شگفت‏آور است. موتور دیزلی- الکترونیکی این خودرو این امکان را به ما می‏دهد که هم با دنده اتوماتیک رانندگی کنیم و هم آن را در حالت الکتریکی قرار دهیم و از برق استفاده کنیم؛ البته در این حالت نباید شتاب بالایی را توقع داشته باشیم. برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت چیزی حدود 11 ثانیه باید صبر کرد که بالاترین سرعت آن هم همین اندازه است. قرار است این خودروی سبز تا سال 2013 میلادی با قیمت مناسبی وارد بازار شود.

کد خبر 129235
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز