همشهری آنلاین: اعضای ایرانی پژوهشگاه بزرگ سرن و مسئولان پژوهشگاه دانشهای بنیادی پس از اعلام کشف ذره جدیدی مطابق با با مشخصات بوزون هیگز در سرن، در پژوهشگاه دانشهای بنیادی جزئیات مشارکت جدی محققان ایرانی را در این پروژه بزرگ تاریخ علم تشریح کردند.

boson

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسام الدین ارفعی رئیس پژوهشکده ذرات در پژوهشگاه دانشهای بنیادی در نشستی مطبوعاتی به ارائه توضیحاتی درباره تاریخ فیزیک ذرات در ایران و نحوه مشارکت ایران در پـژوهشگاه سرن ( مرکز تحقیقات هسته ای اروپا) پرداخت و گفت: این مهمترین روز تاریخ علم معاصر است که با مشارکت ایران در بالاترین سطح جهانی صورت گرفته است.

استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف و از بنیانگذاران پژوهشگاه دانشهای بنیادی گفت: "این اولین بار است که ما در یک کار علمی و حتی بزرگترین کار علمی معاصر شرکت مستقیم داشتیم و در یک گروه بزرگ بین المللی ما قسمت مهمی از آن گروه بوده ایم، امروز مهترین روز علم ایران در تاریخ چند صد سال اخیر است."

دکتر ارفعی یادآور شد: 17 دانشمند ایرانی، از جمله 7 نفر  که در شتابگر کار می کنند و اکثر پروژه های آنها در سرن است، در این طرح شرکت داشتند. این دانشجویان برای انجام پروژه شتابگر ملی ایران درحال تعلیم هستند تا این دانش همراه اینها به کشور منتقل شود، اما برنامه این است که این همکاری در سطح بین المللی نیز ادامه یابد."

دکتر بتول صفرزاده، دکتر مریم زینعلی، دکتر مجتبی محمدی، دکتر سعید پاک طینت ، دکتر عبیده جعفری و دکتر حامد بخشیان از اعضای پروژه همکاری سرن هستند که در این جلسه حضور یافته بودند این درحالی است که برخی از اعضا چون دکتر خاکزاد در سرن حضور دارند. برخی از دانشجویان ایرانی نیز در این پروژه همکاری داشته اند.

دکتر محمدی - عضو پروژه سرن در رابطه با نقش گروه ایرانی در این پروژه اظهار داشت: "هزار نفر چندین سال است در این طرح کار می کنند، این فعالیت به گونه ای است که عدم وجود هرگروه در کار ایجاد خلل می کند. گروه ایرانی هم در ساخت قطعات نقش داشته، هم در آنالیز داده های ارائه شده و همچنین در اطلاعاتی امروز در نشست خبری سرن ارائه شده نقش داشته است، ما همچنین در بررسی کیفیت این اطلاعات نقش کلیدی ایفا کرده ایم."

وی افزود: "تعداد گروه ایرانی نسبت به برخی کشورها اندک است، اما کیفیت کار گروه ایرانی با گروه های دیگر هیچ تفاوتی ندارد."

در ادامه این نشست در رابطه با مدل استاندارد تأکید شد که مدل استاندارد فیزیک ذره ای دقیق است و با اطلاعات تجربی سازگاری قابل توجهی دارد اما مدلهای استاندارد دیگری هم از سوی برخی فیزیکدانها ارائه کرده شده که در آن ذرات دیگری پیش بینی شده است و کشف و مشاهده آنها نیز بعید نیست.

پاک طینت - عضو دیگر پروژه سرن نیز در رابطه با آینده شتابگر بزرگ سرن اظهار داشت: "برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) تا آخر امسال روشن است و پس از آن، دستگاه به مدت 2 سال ماشین خاموش می شود، قرار نیست شدت آن افزایش یابد؛ چرا که در حال حاضر نیز شدتش قابل توجه است."

"اواخر 2014 این دستگاه روشن می شود و داده های فیزیکی آن زودتر از 2015 ارائه نمی شود. قرار است که ایران در برنامه ارتقای  برخورد دهنده بزرگ هادرون سهیم باشد."

 

کد خبر 176278

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار