همشهری‌آنلاین: زمانی‌که متقاضی خرید خانه‌ای با شرایط مطلوب، در مکانی مناسب و با قیمتی ایده‌آل هستید، حتما علاوه بر داشته‌های خود بر روی مبلغ وام مسکن نیز حساب می‌کنید. به بانک عامل مراجعه می‌کنید و با سپرده‌گزاری مشخص مبلغ 18 یا 20میلیون تومان را پس از گذشت چند ماه دریافت می‌کنید.

ایسنا نوشت: بازار مسکن روزهای شلوغی را سپری می‌کند. هر سال با نزدیک شدن به خرداد ماه دغدغه جابه‌جا شدن‌ها از یک طرف و دغدغه تامین منابع مالی برای خرید و پرداخت ودیعه و اجاره‌بها از سوی دیگر مطرح می‌شود.

خرید مسکن امروز کمی سخت‌تر از قبل است و پای حرف هر خریداری که می‌نشینی تامین منابع مالی خرید مسکن را بزرگ‌ترین دغدغه خود می‌داند.

هر خریدار مسکن که از قشر متوسط و پایین جامعه باشد در هنگام خانه خریدن بر روی وام کمک خرید خانه حساب می‌کند. ولی آیا به راستی این وام‌ها با مبالغ 18 و 20 میلیون‌ تومانی قیمت یک خانه را تا چه حد پوشش می‌دهد؟!

احمدرضا سرحدی -کارشناس اقتصاد مسکن- معتقد است که در کلانشهرهایی نظیر تهران که مسکن با قیمت هر متر کمتر از دو میلیون تومان یافت نمی‌شود، عرضه وام‌های 18 و 20 میلیون تومانی در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 10 درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد.

به گفته ‌او درحالی که این وام‌ها در ایران از پوشش ‌دهی کمتری برخوردار هستند، در سایر کشور‌هایی که مشکل مسکن خود را حل کرده‌اند وام‌ها 90 تا 95درصد از میزان قیمت یک خانه را شامل می‌شود.

البته گرچه به اعتقاد این کارشناش میزان وام‌های مسکن در ایران باید افزایش یابد ولی این سوال پیش می‌آید که آیا ممکن است افزایش مبلغ وام بر افزایش قیمت خانه نیز تاثیر بگذارد؟!

محمد عدالتخواه در این‌باره به صراحت اعلام کرد افزایش سطح وام موجب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

به اعتقاد او درحالیکه وام‌های 18 و 20 میلیون تومانی مسکن تنها 20 تا 25 درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد، افزایش آن نیز موجب افزایش قیمت مسکن در بازار آزاد است.

به گفته‌ او با افزایش قدرت خرید متقاضیان خرید مسکن، رقابت بیشتری برای واحدهای مسکونی به وجود می‌آید که این خود عاملی برای بالا رفتن قیمت خانه است.

این کارشناس اقتصاد مسکن درحالیکه عرضه مسکن را کشور محدود می‌داند، این راهکار را موجب افزایش تقاضا و در نهایت بالا رفتن قیمت مسکن و کاهش تعداد خریداران بالقوه می‌داند.

زمانی که قرار است میزان پوشش‌دهی وام‌ها بر قیمت مسکن را بررسی کنیم باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این وام برای خرید چه خانه‌ای در کدام منطقه از شهر مصرف می‌شود.

قطعا با توجه به تفاوت چشمگیر قیمت خانه در نقاط مختلف شهر تهران، بررسی میزان پوشش‌دهی تغییر می‌کند. به‌طور مثال تاثیر این وام در یک خانه 100 متری با قیمت هر متر چهار میلیون تومان در منطقه سهروردی به میزان 20درصد است. این پوشش‌دهی به مراتب در خیابان‌های شمال شهر کمتر و در مناطق پایین‌تر شهر بیشتر می‌شود.

برهمین اساس بیت الله ستاریان معتقد است در واحدهای مسکونی با قیمت هر متر 500 تا 600 هزار تومان، 20 میلیون وام مسکن می‌تواند به خریدار کمک کند ولی در دهک‌های دو، سه و چهار این مبلغ وام هیچ پوشش‌دهی نداشته و بی ارزش است.

این کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: در آپارتمان‌های متری حداقل یک میلیون و 500 هزار تومان 20 میلیون ،وام تنها 10 درصد پوشش قیمت مسکن را می‌دهد، این درحالی است که در سایر کشورها وام خرید مسکن برای رونق و تولید بیشتر دراین بخش 90 تا 95 درصد از قیمت آن را پوشش می‌دهد.

می‌توان گفت در مسکن‌هایی که مورد تقاضای طبقه متوسط به بالای جامعه است و در بخش‌های شمالی شهر تهران قرار دارند، وام‌ها هیچ پوشش‌دهی ندارند. عرضه این مسکن‌ها با قیمت بالا صورت می‌گیرد و تابع عرضه و تقاضا نیست. در نتیجه قطعا وام 18 و 20 میلیونی تاثیر چندانی در پوشش‌دهی قیمت این مسکن‌ها ندارد و اغلب نیز شاهدخالی و بدون سکنه بودن آنها هستیم.

بر این اساس کارشناسی می‌گوید اغلب طبقات آسیب‌پذیر و کارگر از این وام‌های استفاده می‌کنند زیرا گرانی، قدرت خرید طبقات جامعه مخصوصا طبقه متوسط و زیرمتوسط را کاهش داده است. حتی اگر وام 20 میلیونی بخشی از قیمت مسکن را پوشش دهد، این طبقه قادر به باز‌پرداخت اقساط آن نیست.

بنا بر اظهارات جام‌ساز با این وام کسی صاحب‌خانه نمی‌شود، مگر این‌که متقاضی، خودش استطاعت پرداخت بقیه پول مسکن را داشته باشد.

با توجه به این‌که این روزها شواهد حکایت از افزایش قیمت مسکن و رکود بازار دارد، همچنان میزان وام‌های مسکن ثابت است. شاید همین موضوع است که باعث افزایش خرید فروش وام‌ها در بازار شده‌ است. امروزه وام‌های مسکن با نرخ‌هایی متفاوت خرید و فروش می‌شوند هرچند که رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک خرید و فروش وام در بازار آزاد را ممنوع اعلام کرده و هشدار برخورد با متخلفان را داده‌ است.

شاید وام کمک هزینه مسکن نیز از آن دسته موضوعاتی است که باید بیش از پیش مورد توجه برنامه‌ریزان قرار گیرد و در نحوه و میزان پرداخت آن سیاست‌های جدیدتری اتخاذ شود.

کد خبر 170887

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار