همشهری آنلاین: معاون بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم با ارائه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی در 3 کشور مالزی، آمریکا و تاجیکستان تاکید کرد که تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مقطع دکتری در کشور تاجیکستان نشان دهنده رشد 20 برابری است.

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با مهر، اضافه کرد: نخستین کشور پرمتقاضی برای تحصیل دانشجویان ایرانی، کشور مالزی است که در مقطع دکتری 2 هزار و 601 دانشجوی دکتری و در مقطع کارشناسی ارشد 3 هزار و 137 دانشجو دارد.

وی اظهار داشت: این آمار در آمریکا برای دوره دکتری 2 هزار و 193 دانشجو و برای کارشناسی ارشد یک هزار و 144 دانشجو اعلام شده است.

معاون بورس وزارت علوم با اعلام میزان دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور تاجیکستان اعلام کرد که رشد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مقطع دکتری این کشور 20 برابر شده و هم اکنون تعداد دانشجویان دکتری 717 نفر و تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد 39 نفر است.

وی با اشاره به ثبت نام برای ارز تحصیلی گفت: تاکنون 2 هزار و 104 نفر در مقطع دکتری، یک هزار و 963 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، 706 نفر در مقطع کارشناسی و 16 نفر در مقطع کاردانی در سامانه نشا(تحصیل با هزینه شخصی) به منظور دریافت معرفی نامه ارز تحصیلی نام نویسی کرده اند.

وی با اشاره به 2 تاریخ ارائه معرفی نامه ارز تحصیلی به آن دسته از متقاضیانی که در سامانه نشا ثبت نام کرده اند، اضافه کرد: 3 هزار و 460 نفر در تاریخ 22 اردیبهشت ماه جاری و یک هزار و 403 نفر نیز در تاریخ 5 خردادماه می توانند معرفی نامه دریافت کنند.

به گفته معاون بورس وزارت علوم از تاریخ 11 اردیبهشت ماه که سامانه نشا بار دیگر فعال شد تاکنون 4 هزار و 860 نفر و کل افرادی که از آبان ماه تاکنون نام نویسی کردند، 34 هزار نفر اعلام شده است.

این مقام مسئول در وزارت علوم همچنین به همکاری بانک ملت با وزارت علوم به منظور ارائه ارز تحصیلی اشاره کرد و گفت: بانک ملت از روزهای اول کاری در نوروز 91 تا 30 فروردین ماه مبلغ یک میلیون دلار ارز تحصیلی به دانشجویان پرداخت کرده است.

کد خبر 169296

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار