همشهری‌آنلاین: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه طی دوسال گذشته 10 هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها جذب شدند، گفت: برنامه‌ریزی بر این اساس است که تا پایان دولت دهم 15 هزار نفر دیگر جذب هیات علمی داشته باشیم.

daneshjou

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر کامران دانشجو امروز پنجشنبه در حاشیه مراسم افتتاح پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود و در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین زمان اعلام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اظهار کرد: این موضوع تا پایان این ترم نهایی و پس از آن اجرایی می‌شود.

رییس دانشگاه تهران با قوت به کارش ادامه می‌دهد

وی در خصوص تغییر روسای دانشگاه‌های الزهراء و شهید بهشتی با تاکید بر اینکه تغییر روسای دانشگاه‌ها دال بر این نیست که کار رییس موفق نبوده است، اظهار کرد: بلکه در برخی مواقع این تغییر برای آمدن فکر و نیروی جدید نیاز است و در واقع هر دو رییسی که اخیرا تغییر کردند عملکردشان خوب بود، اما مدت دوره‌شان به اتمام رسیده بود.

دانشجو در خصوص چگونگی تمدید یا عدم تمدید حکم روسا بعد از چهارسال فعالیت نیز گفت: کمیته‌ای داریم که در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و آموزش عالی را آمایش می‌کند. تغییر رییس دانشگاه نیز بنا بر گزارش‌هایی است که از این کمیته دریافت می‌کنیم.

وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری همچنین در خصوص وضعیت حکم رییس دانشگاه تهران گفت: رییس دانشگاه تهران کارش را با استحکام و قوت انجام می‌دهد و از حالا به بعد نیز کار خود را با قوت ادامه می‌دهد و ما از دانشگاه تهران راضی هستیم و در مجموعه دانشگاه تهران خوب کار شده و در زمینه عملکرد جذب هیات علمی نیز یکی از بهترین دانشگاه‌های ما بوده است در واقع دکتر رهبر جزو روسای خوب ما هستند و اگر باید ابقاء شوند ابقاء می‌شود.

افزایش 40 درصدی بودجه آموزش عالی در سال 91

وزیرعلوم در خصوص وضعیت بودجه آموزش عالی نیز با بیان اینکه متوسط بودجه‌های ما برای سال جاری حدود 40 درصد رشد داشته است، گفت: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، آموزش عالی را به عنوان یک سرمایه‌گذاری زیربنایی برای کشور می‌داند و اگر بیشتر از من دغدغه نداشته باشند قطعا نسبت به آموزش عالی کشور حساس بوده و دغدغه دارند و ان‌شاءالله این موضوع در بودجه لحاظ خواهد شد.

حذف کنکور در سالهای 92-93

دانشجو در زمینه آخرین وضعیت حذف کنکور و فعالیت کمیسیون ماده 4 که اعضای آن پنج نفر هستند گفت: رییس آن مجموعه بنده هستم ولی تصمیم‌گیری‌ها بر اساس رایی است که در این کمیسیون انجام می‌گیرد. آخرین اقدامی که در کمیسیون صورت گرفت و مصوب شد این است که در سال 92 و 93 کنکورقابلیت حذف پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر بخواهیم به تدریج به سمت حذف کنکور در سال 92 و 93 حرکت کنیم، در واقع همان برنامه‌هایی است که در حال حاضر سازمان سنجش در دست اجرا دارد و باید این برنامه‌ها را به تدریج در کمیسیون ببریم و در صورتی که آنجا مورد تصویب قرار گرفت اعمال می‌شود. به عنوان نمونه در حال حاضر در برخی رشته‌ها نیاز به رقابت وجود ندارد و در برخی رشته‌ها نیز هنوز رقابت داوطلب مشاهده می‌شود که در این زمینه باید به تدریج تصمیم‌گیری‌ها را به کمیسیون برده و در جهت حذف کنکور آنها را تصویب کنیم.

دانشجو همچنین در خصوص وضعیت تقویم آموزش عالی و شروع سال تحصیلی 91 ـ 92 گفت: در این زمینه فکر می‌کنم مثل پارسال عمل کنیم در واقع ما محدوده زمانی را اعلام می‌کنیم و دانشگاه‌ها بین 5 تا 10 درصد آزادی عمل دارند تا بتوانند زمان شروع تحصیلی خود را مدیریت کنند.

وزیر علوم در خاتمه با تاکید بر اینکه باید حجم بومی‌سازی دانشجویان را افزایش دهیم گفت: با این اقدام معضلات خوابگاهی کمتر خواهد شد

کد خبر 167924

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار