همشهری آنلاین: گروه اخوان‌المسلمین مصر، معاون دبیرکل خود را به عنوان نامزد انتخابات آینده ریاست‌جمهوری این کشور معرفی کرد.

اخوان‌المسلمین برای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر نامزد معرفی کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، با وجود آنکه گروه اخوان‌المسلمین مصر که اکثریت پارلمانی این کشور را در اختیار دارند، پیش از این تاکید کرده بودند که نامزدی برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر معرفی نخواهند کرد، اما مسئولان این گروه روز گذشته خیرت الشاطر، معاون دبیرکل گروه را به عنوان نامزد این انتخابات معرفی کرد.

محمد بدیع، دبیرکل اخوان‌المسلمین مصر اعلام کرد که مجلس شورای گروه و کمیسیون عالی حزب آزادی و عدالت وابسته به این گروه در پی نشستی که روز شنبه برگزار شد، تصمیم گرفتند خیرت الشاطر را برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر نامزد کنند.

بدیع همچنین اعلام کرد که الشاطر از پست معاونت دبیرکلی گروه اخوان المسلمین و همچنین عضویت در کمیسیون عمومی حزب آزادی و عدالت استعفا داده تا خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده کند.

محمد مرسی، رئیس حزب آزادی و عدالت نیز اعلام کرد که تلاش‌های جدی برای ممانعت از دستیابی مصری‌ها به ثبات مسالمت‌آمیز باعث شده که این حزب با هماهنگی گروه اخوان‌المسلمین نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور معرفی کند.

خیرت الشاطر، متولد سال 1950 در استان "الدقهلیة" در دلتای نیل است و چندین بار در دوران ریاست‌جمهوری جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهوری اسبق مصر و حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری سابق این کشور زندانی شده است.

الشاطر در دوران دبیرکلی محمدمهدی عاکف، دبیرکل سابق گروه اخوان المسلمین، پست معاون دومی وی را بر عهده داشت و پس از انتخاب محمد بدیع به عنوان دبیرکل جدید این گروه در حالی که الشاطر در زندان به سر می‌برد، به عنوان معاول اول وی انتخاب شد.

این در حالی است که پیش از این عبدالمنعم ابوالفتوح، عضو سابق گروه اخوان‌المسلمین نیز نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرده و برگه‌های نامزدی را تحویل کمیسیون انتخابات این کشور داده است.

ابوالفتوح به دلیل تاکید بر نامزدی خود در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر از گروه اخوان المسلمین اخراج شده بود، چراکه این گروه در آن هنگام مخالف نامزدی اعضای خود برای این انتخابات بود.

در کنار الشاطر و ابوالفتوح، "حازم صلاح أبو اسماعیل"، مبلغ سلفی مصری و محمد سلیم العوا، مبلغ مذهبی این کشور نیز نامزدی خود را برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری اعلام کردند تا مجموع نامزدهای اسلام‌گرا برای تصدی پست ریاست‌جمهوری مصر به چهار تن رسد.

اعلام نامزدی رسمی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر و تحویل برگه‌های نامزدی طی چند روز آینده به پایان می‌رسد و انتخابات در ماه می آینده برگزار خواهد شد.

کد خبر 164439
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی