همشهری آنلاین: گروه اقتصادی: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی دولت، توزیع سیب و پرتقال با نرخ مصوب از روز شنبه 20 اسفندماه در سراسر کشور آغاز می‌شود.

یکی از اقلامی که در ایام پایانی سال با افزایش شدید تقاضا از سوی مردم مواجه می‌شود، سیب و پرتقال است که بر این اساس، همه ساله دولت تلاش دارد تا این اقلام را با قیمت مصوب و مناسب، در اختیار مردم قرار دهد.

امسال نیز همانند سال‌های گذشته، کار ذخیره‌سازی میوه از مدت‌ها قبل آغاز شده و به گفته مسئولان، وضعیت تولید این اقلام در کشور نیز در شرایط مناسبی قرار داشته است، به نحوی که امسال برای اولین بار طی سال‌های گذشته، تعرفه واردات میوه نیز اگرچه هر سال در 15 بهمن ماه تا 15 اردیبهشت ماه، صفر می‌شد، اما امسال این اتفاق رخ نداد و اگر مصوبه‌ای هم در این رابطه وجود داشته باشد، همانند سالهای گذشته در معرض مانور مسئولان در اطلاع‌رسانی قرار نگرفت.

شاید یکی از علل این موضوع نیز، سر و صداهای بسیار در مورد واردات میوه در ماه‌های ابتدایی نیمه دوم سال باشد که باعث جدال و کشمکش هر چند در لفافه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی شد.

توزیع میوه‌های تنظیم بازاری به صورت بسته بندی

به هرحال، علیرغم تمامی این مباحث و موضوعات مطرح شده، دو قلم کالای سیب و پرتقال برای ایام پایانی سال ذخیره‌سازی شده است که در این رابطه، البته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گویند که کیفیت میوه‌ها در سال جاری، به مراتب بالاتر از سال‌های گذشته است و این میوه‌ها دیگر به صورت فله، عرضه نخواهند شد.

به گفته آنها، عرضه میوه شب عید امسال به صورت بسته‌بندی شده و با کیفیت بسیار مناسب است تا علاوه بر تنظیم بازار و برخورداری مردم از میوه با قیمت مناسب، بتوان کیفیت را نیز لحاظ کرده و به این نیاز مشتری پاسخ داد.

آغاز توزیع سیب و پرتقال با نرخ مصوب از شنبه

در این میان، محمدعلی ضیغمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار مهر می‌‎گوید: اجازه توزیع میوه‌های تنظیم بازاری که شامل سیب و پرتقال است، به تمامی استانها از 20 اسفندماه داده شده است و امیدواریم که با توزیع آن بتوان نیاز مردم را تامین کرد.

وی می‌افزاید: میوه‌های تنظیم بازاری امسال به صورت بسته بندی و با کیفیت مناسب هستند که در هر استان با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، توزیع خواهد شد.

در عین حال، مرتضی تمدن، استاندار تهران نیز در این رابطه به خبرنگار مهر اعلام کرد که در میادین میوه و تره‌بار 30 هزار تن سیب و پرتقال تا پایان سال عرضه خواهد شد. وی معتقد است که عرضه سیب و پرتقال تنظیم بازاری سبب خواهد شد تا دست دلالان از گران کردن میوه شب عید مردم کوتاه شود.

احتمال تاخیر در توزیع میوه شب عید در تهران

یداله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران می‌گوید: آمادگی توزیع سیب و پرتقال تنظیم بازاری برای تامین مایحتاج مردم در ایام پایانی سال از شنبه 20 اسفندماه وجود دارد، ولی اگر آرامشی که هم اکنون بر بازار میوه حاکم است، تداوم یابد، ممکن است در توزیع میوه تنظیم بازاری تاخیر ایجاد شود تا تعادل بازار برهم نخورد.

وی می‌افزاید: البته همه چیز برای توزیع میوه از روز شنبه آماده است، اما ممکن است که توزیع میوه علاوه بر اینکه تعادل بازار را بر هم زند، مورد اقبال مردم هم قرار نگیرد، بنابراین ممکن است چند روزی عرضه میوه به تاخیر افتد.

یداله صادقی گفت: ذخیره‌سازی میوه برای ایام پایانی سال به میزان کافی صورت گرفته است و جای هیچگونه نگرانی نیست، بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که توزیع میوه از 15 اسفندماه آغاز و تا پایان همین ماه ادامه داشته باشد.

وی پیش از این گفته بود که با توجه به هماهنگی‌های انجام شده، کار خرید و ذخیره‎‌سازی میوه از سوی مباشران انجام گرفته است و بر اساس آن پیش‌بینی می‌شود بتوان اقلامی همچون سیب و پرتقال را در ایام پایانی سال با قیمت‌هایی به مراتب پایین‌تر از بازار، در اختیار مردم قرار داد.

به گفته صادقی، قیمت دقیق سیب و پرتقال تنظیم‌بازاری چند روز مانده به آغاز توزیع مشخص خواهد شد، ولی آنچه که مسلم است این قیمت‌ها از سطح بازار کمتر خواهد بود.

وی تصریح می‌کند: خرید 8 هزار تن میوه از جانب مباشران برای مصرف شب عید مردم در استان تهران برنامه‌ریزی شده است که شامل خرید 3 هزار تن سیب و 5 هزار تن پرتقال است. وی اظهار داشت: سیب از منطقه دماوند و استان‌های آذربایجان و پرتقال نیز از استان‌های شمالی کشور تامین خواهد شد.

عرضه میوه دستچین با قیمت بالاتر از نرخ مصوب ممنوع

رضا کرمی، معاون بازرسی شورای اصناف کشور نیز در این رابطه به مهر می‎‌گوید: بازرسان اصناف با تشدید اقدامات کنترلی و نظارت بر نرخ‌های عرضه شده و فاکتورهای خریداری شده؛ به شدت و با هرگونه تخلف برخورد و متخلفان را به سازمان تعزیرات معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه دست‌چین کردن میوه و فروش آن با نرخ متفاوت، تخلف محسوب می‌شود، اضافه می‌کند: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره 124 در سراسر کشور و 77500709 بازرسی اصناف در تهران تماس حاصل کنند.

کد خبر 162909

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار