مجموع نظرات: ۰
شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه ورمونت موفق به کشف دو پروتئین جدید در سلولهای قرمز خون شده‌اند که می‌تواند وجود دو نوع جدید از گروه خونی قابل آزمایش را به اثبات برساند.

مهر به نقل از نیوساینتیست نوشت: این کشف جدید از آن جهت پراهمیت است که می‌تواند خطر انتقال گروه‌های خونی ناسازگار را در میان ده‌ها هزار انسان کاهش دهد.

اما نکته جالب توجه درباره کشف جدید این است که این دو نوع جدید گروه خونی می‌تواند تعداد کلی گروه‌های خونی شناخته شده را به 32 برساند. در واقع به جز گروه‌های A، B، AB و O گروه‌های خونی دیگری نیز وجود دارند که به نسبت این چهار گروه کمیاب ترند و معمولا نام افرادی را به خود می‌گیرند که در بدن آنها جاری بوده و سپس کشف شده‌اند.

این گروه‌های خونی نادر از قبیل گروه‌های "جونیور" یا "لانگریز" به واسطه وجود گروه‌های ویژه از آنتی ژن‌ها شناسایی می‌شوند و بسیاری از آنها از قبیل گروه‌های خونی Kell و MNS با گروه های خونی A یا O همخوانی و سازگاری دارند.

اما کشف گروه‌های خونی جدید معمولا امری بسیار نادر است، کشف آخرین نمونه جدید گروه خونی به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد، از این رو کشف دو گروه خونی به صورت همزمان رویداد بسیار مهمی به شمار می‌رود.

گروه‌های خونی "جونیور" و "لانگریز" به ویژه در شرق آسیا و در ژاپن فراوان دیده می‌شود به صورتی که به گفته دانشمندان بیش از 50 هزار ژاپنی از گروه خونی "جونیور منفی" برخوردارند و به این واسطه دچار مشکلات انتقالی خون و یا ناسازگاری مادر با جنین هستند.

کد خبر 161622
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی