محمد ابک: سازمان زیباسازی شهر تهران با هدف حفظ و صیانت از ارزش‌های هویتی، با جمع‌آوری اطلاعات محور تاریخی خیابان ولیعصر(عج) قصد دارد این خیابان را در فهرست آثار فرهنگی جهانی ثبت کند.

خیابان ولیعصر

سیدمحمدجواد شوشتری، مدیر‌عامل این سازمان با بیان این‌که حفظ هویت شهر از مهم‌ترین وظایف سازمان زیباسازی شهر تهران است، گفت: اکنون که زحمات چند ساله این سازمان برای ثبت ملی خیابان ولیعصر(عج) به‌نتیجه رسیده است در تلاشیم تا این محور هویتی و تاریخی را به‌ثبت جهانی برسانیم.

او با بیان این‌که ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج) نقش مهم و ارزنده‌ای در شناساندن و بازخوانی میراث مادی و معنوی کشورمان در حوزه شهرسازی به‌ جهانیان دارد، اظهار‌کرد: سازمان زیباسازی در نظر دارد گامی موثر در جهت مدیریت جامع این محور و حفظ و ارائه الگویی از هویت ساکنان شهر تهران بردارد که برای این منظور در فاز نخست در حال آماده‌سازی و جمع‌آوری اسناد و مدارک ثبت جهانی برای ارائه در سازمان یونسکو هستیم.

شوشتری مهم‌ترین برنامه‌ها برای این منظور را شامل برنامه مدیریتی محور، بررسی نظام‌های مالی مرتبط، پایش، ارائه مستندات فیزیکی و معنوی و ساخت لایه‌های اطلاعاتی در محیط GIS عنوان کرد.

سازمان زیباسازی شهر تهران با توجه به اهمیت تاریخی و خاطره‌‌ساز خیابان ولیعصر(عج)، در سال85 به ساماندهی این محور پرداخت و با انجام مطالعات تاریخی- فرهنگی و تهیه و تدوین سند ثبت ملی و جهانی به مستند‌نگاری آن اقدام کرد که پس از طی مراحل میراثی در ابتدای دی‌ماه امسال این خیابان در فهرست آثار ملی ثبت شد.

معماری آنلاین

کد خبر 159812

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز