همشهری آنلاین: سرمای طاقت سوز اروپا که در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت٬ تا کنون نزدیک به ۱۴۰ قربانی گرفته است. دمای هوا در برخی از نقاط شرق اروپا به پایین‌ترین حد در ۵۰ سال گذشته رسیده و تا ۳۵ درجه زیر صفر سقوط کرده است.

سرمای طاقت‌سوز اروپا بیش از 140 قربانی گرفت

به گزارش دویچه وله، در پی سرما و یخ‌بندان شدید در اروپا٬ بر اساس آخرین گزارش‌ها تا کنون بیش از ۱۳۹ نفر کشته شده‌اند. بیشتر قربانیان از اروپای شرقی هستند که این روزها شاهد کاهش شدید دما است. مجاورت با روسیه و توده هوای سرد سیبریایی٬ بیشترین آسیب‌ها را به این منطقه از قاره سبز وارد کرده است.

دمای هوا در برخی از نقاط اروپای شرقی٬ از جمله بخارست٬ پایتخت رومانی٬ تا ۳۴ درجه زیر صفر کاهش یافته و رسانه‌های محلی اعلام کرده‌اند که تا کنون دست‌کم ۸ شهروند این کشور در اثر سرما جان باخته‌اند. برخی از نقاط اروپا از جمله شمال اسلواکی٬ سردترین روزهای ۵۰ سال اخیر خود را سپری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ روند کاهش دما و گسترش سرمای سوزان و نفس‌گیر در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت و گزارش‌های هواشناسی نگرانی‌های گسترده‌ای در میان شهروندان اوکراین٬ مجارستان٬ بلغارستان٬ جمهوری چک٬ صربستان٬ لهستان٬ رومانی و بخش‌هایی از آلمان و دیگر نقاط اروپای شرقی و مرکزی پدید آورده است.

اوکراین بیشترین آسیب را از این سرمای طاقت‌سوز دیده است. مدارس و فروشگاه‌ها در کیف٬ پایتخت این کشور به‌ناچار تعطیل شده‌اند و گزارش‌هایی مبنی بر قحطی و فقدان مواد غذایی در بخش‌هایی از این کشور منتشر شده است. دمای هوا در اوکراین به ۲۵ درجه سانتی‌گراد زیر صفر رسیده و ظرف ۲۴ ساعت گذشته دست‌کم ۲۰ نفر در اثر سرما جان باخته‌اند.

مجموع کشته‌شدگان سرمای اخیر در اوکراین حالا از مرز ۶۵ نفر گذشته و عده بسیاری هم آواره و بی‌خانمان شده‌اند. بر اساس پیش‌بینی‌ها دمای هوا در برخی از نقاط اوکراین در روز جمعه به ۳۵ درجه زیر صفر خواهد رسید. ۲۹ نفر از شهروندان لهستانی هم جان خود را در نتیجه این سرمای کم‌سابقه از دست داده‌اند.

سازمان صلیب سرخ اعلام کرد که بودجه‌هایی اضطراری برای ساخت پناهگاه برای شهروندان آواره بلاروس و اوکراین اختصاص داده و دولت‌های منطقه هم در تلاش‌اند تا به یاری شهروندان سرمازده بشتابند. یکی از مقامات این سازمان گفته آوارگان و بی‌خانمان‌ها از اوضاع رو به وخامت و تشدید سرما در روزهای آینده اطلاعی ندارند و این مساله آنها را در وضعیتی بسیار شکننده قرار می‌دهد و بر ضریب آسیب‌پذیری آنها می‌افزاید.

اختلال گسترده در حمل‌ونقل عمومی و شهری در اروپا

در اثر سرما و یخ‌بندان گسترده٬ بسیاری از جاده‌ها و خطوط راه‌آهن اروپا مسدود شده و کاهش شدید دما با منجمد کردن سوخت خودروها و از کار انداختن باتری‌ها٬ عملا در برخی از نقاط استفاده از وسایل حمل‌ونقل شخصی و عمومی را غیرممکن کرده است.

در برخی از مناطق صربستان کودکان دبستانی مجبور به استفاده از اسب برای رسیدن به کلاس‌های درس خود شده‌اند و ساکنان بسیاری از مناطق روستایی شرق اروپا٬ چاره‌ای جز استفاده از این حیوانات برای تامین ذخایر غذایی ندارند. سیستم هشدار آب‌وهوایی اروپا (Meteoalarm) وضعیت صربستان را قرمز اعلام کرده است. در اثر بارش گسترده و پیوسته برف٬ ارتباط بیش از ۱۱ هزار نفر از ساکنان روستایی این کشور با بیرون قطع شده است.

در چنین شرایطی تنها راه کمک‌رسانی استفاده از هلی‌کوپترها است که پرواز آنها هم به‌خاطر شرایط نامساعد جوی با دشواری‌های متعددی روبرو است. عملیات نجات هلی‌کوپترها در برخی از مناطق بوسنی آغاز شده است. دمای هوا در بوسنی در روز چهارشنبه به ۲۹ درجه سانتی‌گراد زیر صفر رسیده است.

در آذربایجان نیز بارش سنگین و مستمر برف٬ علاوه بر انسداد جاده‌ها٬ منجر به تعطیلی فرودگاه‌ها و تعویق همه پروازها شده است.

حرکت توده هوای سرد به سمت غرب و شمال اروپا

با پیش‌بینی حرکت توده هوای سرد و سوزان به سمت غرب اروپا و بارش کم‌سابقه برف در فلورانس و سیه‌نا در ایتالیا٬ شهردار رم دستور داده که همه مدارس پایتخت ایتالیا در روزهای جمعه و شنبه تعطیل شوند.

مرکز هواشناسی بریتانیا هم در کل کشور هشدار سطح ۳ اعلام کرده که خبر از تشدید سرما در این کشور در روزهای آینده می‌دهد. وضعیت در فرانسه هم «نارنجی» اعلام شده است. گفته می‌شود قلب این توده هوای سرد در حال حرکت به سمت شمال اروپا است و در روزهای آینده بیشترین تاثیر را بر کشورهای اسکاندیناوی خواهد گذاشت.

اروپا در هفته‌ای که در پیش‌رو است٬ روزهای سخت٬ سرد و سوزانی را در پیش‌رو خواهد داشت.

کد خبر 159354
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز