مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: پژوهشگران آمریکایی می‌گویند امواج ماورای صوت (اولتراسوند) ممکن است در آینده به عنوان وسیله‌ای قابل‌اعتماد و ارزان‌قیمت برای پیشگیری از باروری مردان به کار رود.

Ultrasound

به گزارش خبرگزاری فرانسه دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی که نتایج تجربیات‌شان را بر روی موش‌ها نر منتشر کرد‌ه‌اند، می‌گویند عبور دادن امواج ماورای صوت از بیضه‌ها می‌تواند شمارش اسپرم‌ها را کاهش دهد.

آنان می‌گویند که متقاعد شده‌اند که این روش در صورت تحقیق بیشتر ممکن است در انسان‌ها نیز به کار رود.

این پژوهشگران به سرپرستی دکتر جیمز تسوروتا با چرخاندن پروب امواج ماورای صوت پرفرکانس (3 مگاهرتز) به دور بیضه‌ها توانستند سراسر این اندام‌ها از سلول‌های زایا خالی کنند.

به گفته این پژوهشگران بهترین نتایج هنگامی به دست می‌آید که دو جلسه 15 دقیقه‌ای کاربرد اولتراسوند با فاصله دو روز انجام شود.
برای اینکه بین پوست و پروب اولتراسوند ارتباط ایجاد شود از محلول نمکی استفاده می‌شود، و بیضه‌‌ها تا 37 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند.

به گفته پژوهشگران این روش توانسته است شمار اسپرم‌ها ار تا صفر کاهش دهد.

هر مرد بارور در شرابط طبیعی در هر بار انزال 37 میلیون اسپرم را خارج می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت پایین تر بودن شمار اسپرم از 15 میلیون در هر میلی‌لیتر را غیرطبیعی تعریف می‌کند.

تسوروتا گفت: "موش‌ها بر خلاف انسان‌ها حتی در شمارش بسیار پایین اسپرم باور باقی می‌مانند. اما با روش غیرتهاجمی ما شمار اسپرم ذخیره را در موش‌ها به پایین تر از حدی که برای مردان طبیعی محسوب می‌شود، پایین آورد."

او گفت بررسی‌های بیشتری لازم است تا مشخص شود این اثر ضدباروری تا چه مدتی طول می‌کشد و آیا استفاده آن برای چندین بار بی‌خطر است یا نه.

کد خبر 158974

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار