یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۳:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: اندومتریوز یکی از بیماری‌های شایع دستگاه تناسلی زنان است که بین شش تا ده درصد از جمعیت زنان در سنین باروری به آن مبتلا می‌شوندو حدود 40 درصد از این بیماران با مشکل ناباروری مواجه خواهند بود

بیماری اندومتریوز و مشکل ناباروری

به گزارش پژوهشگاه فن آوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، دکتر محمدمهدی آخوندی، افزود: اندومتریوز اختلالی است که در آن بافت مشابه پوشش داخلی رحم ( آندومتر) در نقاطی غیرمعمول و اغلب در لگن و شکم ظاهر می‌شود. این بافت ممکن است روی سطح تخمدان، پشت رحم و در حفره لگنی روی دیواره روده و ندرتاً در نقاطی دورتر بوجود آید.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع بسیار بالای این بیماری در بین بانوان ایرانی، ضرورت راه اندازی مرکزی که به صورت تخصصی به تشخیص و درمان آن بپردازد احساس شد.

آخوندی خاطر نشان کرد: مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با بهره مندی از متخصصین مجرب نسبت به افتتاح کلینیک اندومتریوز اقدام کرده است.

دکتر عادل شروین مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز فوق تخصصی ابن سینا تاکید کرد :اندومتریوز علایم مختلفی دارد و البته در بعضی از مبتلایان بدون علامت است و به طور اتفاقی کشف می‌شود.

وی افزود: این بیماری در اکثر افراد با علائمی همچون دردهای لگنی مزمن، دردهای حین قاعدگی یا درد حین مقاربت بروز می‌کند و مهمترین عارضه این بیماری، ایجاد ناباروری است. با درمان این بیماری در بسیاری از موارد ناباروری ایشان درمان خواهد شد.

شروین اظهار داشت: اکثر زنانی که جهت درمان به مراکز درمانی و مطب‌های پزشکان مراجعه می‌کنند از ابتلا به اندومتریوز مطلع نیستند و از انجا که تشخیص این بیماری نیز به سختی صورت می‌پذیرد متحمل هزینه‌های قابل اجتناب درمان ناباروری می‌شوند در حالی که صرفاً می‌توانستند با درمان این بیماری، به راحتی باردار شوند.

این عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا اضافه کرد: اندومتریوز به دلیل درد زیاد به ویژه در دوران قاعدگی، اغلب با سندروم قبل از قاعدگی و دردهای آن اشتباه می‌شود.

وی افزود: اهمیت تشخیص به موقع آن و مراجعه افرادی که دردهای اینگونه دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشکان مجرب و مراکزی که به صورت تخصصی روی این بیماری کار می‌کنند باید مورد توجه قرار گیرد.

شروین تاکید کرد: بانوان، اینگونه دردها را نادیده نگیرند و حتماً قبل از آنکه دیر شود و این بیماری، تخمدان‌ها و دیگر ارگان‌های داخلی را درگیر نماید، جهت بررسی به مراکز تخصصی مراجعه نمایند.

وی با اشاره به اینکه اندومتریوز گاهی اوقات در دختران جوان خود را به شکل کیست‌هایی که نسبت به درمان با قرص‌های ضد بارداری مقاوم هستند نشان می‌دهد اظهار داشت: معمولاً این کیست در سونوگرافی یافت می‌شود و گاه حاوی مایع شکلاتی رنگی است و به احشای اطراف نیز چسبندگی دارد.

وی ادامه داد: این کیست می‌تواند در اندازه‌های مختلف باشد و از آنجا که کیست اندومتریوزی به معنای درگیری تخمدان است و ممکن است در عملکرد تخمدان نیز تاثیر داشته باشد، بهتر است در اسرع وقت درمان شود.

این عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا خاطر نشان کرد: چسبندگی‌های ناشی از اندومتریوز می‌تواند مانند چسبی تمام ارگان‌های داخل شکم و لگن را به هم بچسباند و این چسبندگی می‌تواند باعث بسته شدن لوله‌های رحمی شود و چسبندگی‌ها بر روی حالب‌ها، مثانه و روده‌ها به ترتیب با علایم ادراری و گوارشی همراه هستند.

شروین با بیان اینکه گاه اندومتریوز به شکل گره‌هایی در فاصله بین واژن و رکتوم ظهور می‌کند ادامه داد: این افراد در حین دفع مدفوع، ادرار، هنگام نزدیکی و دوران قاعدگی دردهای بسیار شدیدی در ناحیه کف لگن خود احساس می‌کنند که به شدت کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گفتنی است این بیماری در محدوده سنی 20 تا 30 سال بسیار شایع است و به احتمال زیاد در ایران در سنین پائین‌تری دیده می‌شود.

کد خبر 184578
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز