همشهری آنلاین: محققان دانشگاه تگزاس با استفاده از مجموعه تجهیزاتی به نام ماشین Z در حال بازسازی سطح یک ستاره کوتوله بر روی زمین هستند.

بازسازی سطح یک ستاره کوتوله بر روی زمین

"دان وینگت" اخترشناسی در دانشگاه تگزاس می‌گوید که به عنوان یک اخترشناس همواره به ستاره‌هایی چشم دوخته است که در فاصله چندین سال نوری از وی قرار داشته‌اند. از این رو لحظه‌ای که وی توانست از فاصله‌ای پنج سانتیمتری بر روی یک ستاره مطالعه کند، لحظه‌ای فراموش نشدنی بوده است.

این ستاره در واقع در مجموعه‌ای قدرتمند که معمولا برای شبیه سازی سلاح‌های اتمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این مجموعه تجهیزاتی برای شلیک 26 میلیون آمپر جریان از میان مخزنی از هیدروژن وجود دارد تا بتوان به این شکل سطح جهنمی یک ستاره کوتوله سفید را شبیه سازی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماشین Z در اصل به منظور شبیه سازی انفجار بمب اتمی ساخته شده است اما اکنون در 15 درصد از موارد به انجام آزمایش‌هایی از قبیل شبیه سازی ستاره‌ها اختصاص یافته است. میزان انرژی این ماشین به اندازه ای است که می‌توان با کمک آن الماس را ذوب کرد.

حرارت تولید شده در این ماشین برابر 3.7 میلیارد کلوین است، بیشترین سطح انرژی که تا کنون به واسطه انسان ها تولید شده و مشابه حرارتی است که در مرکز انفجار یک بمب هیدروژنی به وجود می‌آید. این مجموعه همچنین می‌تواند انرژی برقی 80 برابر انرژی برق تولید شده در کل زمین را تولید کند.

در آزمایش شبیه سازی کوتوله سفید، محققان طیف سطحی یک کوتوله سفید را به واسطه شلیک 26 میلیون آمپر برق از میان کابل‌های تنگستن که منجر به تبخیر کابل‌ها و آزادسازی پرتو ایکس می‌شود، شبیه سازی کردند. زمانی که پرتوهای ایکس با مخزنی از گاز هیدروژن برخورد می‌کند، یونیزه شده و به حرارتی در حدود 10 هزار درجه می‌رسد و به این شکل سطح ستاره شبیه سازی می‌شود.

وینگت به همراه تیمش از سال 2010 در حال انجام آزمایش‌های متعدد با کمک ماشین Z هستند. زمانی که این ماشین شلیک می‌کند، جریان شدید در 36 کابل در یک شبکه واحد به صورت همزمان و به واسطه کلیدهای لیزری شلیک می‌شوند. این کابل‌ها توسط آب عایق شده‌اند و پالس برقی 50 تریلیون واتی را به هدفی به اندازه یک قرقره نخ شلیک می‌کنند.

با وجود اینکه انرژی تولید شده در ماشین Z بسیار زیاد است، این انرژی در کسری از ثانیه تولید می‌شود. انرژی مصرف شده در این ماشین برای تامین انرژی 100 خانه مسکونی برای دو دقیقه کافی خواهد بود.

کد خبر 157518

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار