همشهری آنلاین: تیمی از دانشمندان کره‌ای موفق به انجام بزرگ‌ترین شبیه‌سازی رایانه‌ای از جهان برای تکرار ساختار شبکه مانند یک جهان نوزاد شده‌اند

بزرگ‌ترین شبیه‌سازی رایانه‌ای از جهان

این شبیه‌سازی‌ها که «Horizon Runs 2 و 3» نام دارند برای بازآفرینی کل سیر تکاملی جهان که عمدتا از ماده تاریک سرد ساخته شده، طراحی شده است.

محققان مؤسسه مطالعات پیشرفته کره در سئول با استفاده از 374 میلیارد ذره در یک محیط شبیه‌سازی شده 10 گیگاپارسکی که برابر با دو سوم جهان مرئی است، دست به ساخت این الگوها زده‌اند. یک پارسک برابر با 31 تریلیون کیلومتر است.

به گزارش ایسنا، دانشمندان به دنبال شواهد اولیه از شکل‌گیری کهکشان‌ها و توسعه خوشه‌ها و ابرخوشه‌های کیهانی به ساخت این شبیه‌سازی با استفاده از ابررایانه «تاکیون» پرداخته‌اند.

این محققان در پژوهش خود که در سایت ArXiv.org منتشر شده، از شواهد اولیه ساختارهای مشابه الگوی شبکه کیهانی ماده تاریک سرد که بنیاد جهان حقیقی را شکل داده، گزارش داده‌اند. آنها امیدوارند بتوانند با این شبیه‌سازی‌ها در نهایت ساختارهای هاله‌ای ماده تاریک سرد که در گام بعدی در جهان شکل گرفته را نشان دهند.

دانشمندان بر این باورند که این شبیه‌سازی همچنین ممکن است نشانه‌هایی از ساختارهای مقیاس بزرگ نوسانات آکوستیک باریون را که در زمان 400 هزار سالگی جهان بوجود آمده‌اند، نشان بدهد.

کد خبر 154483
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز