همشهری آنلاین: رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره تخلف بانکی اخیر گفت: مطالب جدیدی در زمینه تخلف بانکی اخیر وجود دارد که به زودی همزمان با ارائه کیفرخواست به دادگاه منتشر می‌شود.

پور محمدی

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی با حضور در جمع علما و روحانیون جامعه روحانیت مبارز و ائمه جماعات شهرری یادآور شد: برای اینکه پرونده از نظم در اطلاع‌رسانی برخوردار باشد، قوه قضائیه وظیفه اطلاع‌رسانی را برعهده سخنگوی این قوه قرار داده‌ است.

 وی در پاسخ به پرسشی درباره دلایل تخلف بانکی اخیر نیز اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور وظیفه نظارت کلان را بر عهده دارد. این سازمان بارها درباره ضعف سیستم بانکی هشدار داد. ما مسوول نظارت کلان هستیم ولی مسوول نظارت بر شعبات بانک‌ها نیستم. مثلاً سازمان بازرسی کل کشور درباره وضعیت نظام‌های ناصحیح بانک‌ها به رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور هشدار داده و اسناد آن نیز موجود است.

 مجریان به تذکرات ما توجه کنند

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور اضافه کرد: درباره وضعیت نابسامان ارز که این روزها شاهد آن هستیم نیز سازمان بازرسی کل کشور بارها اعلام کرد که مشکل ارز به خاطر شرایط نامناسب اقتصادی کشور است و باید برای حل معضلات آن فکری کرد اما سازمان وظیفه اجرایی بر عهده ندارد و مجریان باید به تذکرات ما توجه کنند.

 پورمحمدی همچنین با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور بر لزوم اصلاح نظام بانکی کشور گفت: ما بارها اعلام کردیم که سیستم بانکی قادر نیست جلوی فساد را بگیرد و باید آن را اصلاح کرد. رئیس جمهور هم به این مساله اذعان دارد ولی تاکنون اقدام مؤثر و کاملی در این جهت انجام نشده است. با سیستم‌های گذشته نمی‌توان بانک‌ها را اداره کرد. تا سیستم‌سازی نشود، امکان تخلف و فساد وجود دارد. در حوزه‌های دیگر مانند گمرک، مالیات و بیمه هم هشدار دادیم که باید نظام آنها اصلاح شود.

 وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به آیه «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاء...» گفت: این آیه دارای معانی ژرف است که در تفاسیر می‌بینیم. خداوند در این آیه کلمه طیب را مثل می‌زند. کلمه طیب آثار زیادی داشته و مانند یک درخت پاک نهاد و بدون آفت و یک اصله از یک پیوند سالم و بادوام است. مطمئنا کلام خداوند که حق مطلق است، دارای آثار و برکات فراوان است.

 پورمحمدی با بیان اینکه "ما انقلاب اسلامی را کلمه طیب می‌دانیم"، گفت: بارها رهبری نیز به این نکته تصریح کردند که انقلاب اسلامی کلمه طیب است. باور من این است که انقلاب اسلامی انقلاب در کلام، بیان، مفاهیم، گفتمان و گفت‌و‌گو است و این امر منشأ آن حادثه بزرگ شده است. مهم‌ترین کاری که امام(ره) کرد این بود که یک پیام عمیق، ناب و صادقانه داشت و صادقانه هم این پیام را منتقل کرد که این پیام در قلوب آماده و تشنه ملت جاگیر شد.

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: ملت به دنبال امام(ره) راه افتادند که بدین‌وسیله هم قدرت، هم ثروت، هم هیمنه و هم سیطره سیاسی تولید شد. تمام این‌ها به خاطر یک نکته بود که همان پیام و انسان‌هایی است که با این پیام همراه با امام(ره) شدند و این همراهی در دنیا بی‌نظیر است.

 وی ادامه داد: اینکه جمهوری اسلامی ایران در دنیا یک قدرت سیاسی رسمی در محافل بین‌المللی است، زیاد پذیرفته شده نیست، چراکه هر جا پا می‌گذاریم ما را تحریم کرده و محکوم می‌کنند؛ بنابراین قدرت سیاسی چندانی نداریم. از سوی دیگر درست است که قدرت تولید نفت داریم ولی در زمینه اقتصادی حدود چهار دهم درصد از تولید جهانی است که کمتر از سهم جمعیتی و سرزمینی ما است. بنابراین قدرت اقتصادی ما توان تأثیرگذاری بر دنیا را ندارد. همین وضعیت را نیز می‌توان در حوزه نظامی متصور شد یعنی هرچند آمادگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی بالا است اما هیچگاه نمی‌گوییم در حد تسلیحات نظامی قدرت‌های بزرگ دنیا است. تسلیحاتی که در اختیار غرب است قدرت دارد هزاران بار کل دنیا را از بین ببرد، پس قدرت نظامی ما نیز زیاد نیست. از سوی دیگر، قدرت تبلیغاتی ما مقابل دنیای تبلیغاتی غرب ناچیز و قابل‌ملاحظه نیست و فعالیت صدها شبکه تلویزیونی و رادیویی فارسی تنها بخشی از تبلیغات غرب علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است ولی با تمام این اوصاف، جمهوری اسلامی ایران قدرت بلامنازع منطقه و دنیا است.

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: قدرت ایران از نسبت سهمی که از خاک و جمعیت دنیا اشغال کرده‌ایم، بیشتر است. این مساله مورد اذعان غرب و دشمن است. ایران از جمله کشورهایی است که نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا درباره آن موضع‌گیری کرده و می‌کنند.

 وی با اشاره به اینکه "امام (ره) تعبیری داشتند که بارها از سوی رهبری نیز تصریح شد"، افزود: تعبیر امام (ره) خطاب به ابرقدرت‌ها چنین بود که اگر ما وزنه‌ای نیستیم، چرا این‌قدر مقابل اقدامات ما موضع گرفته و حساسیت به خرج می‌دهید؟ حساسیت ابرقدرت‌های دنیا نشان‌دهنده آنست که جمهوری اسلامی ایران تأثیر‌گذاری قابل توجهی دارد.

 فرهنگ سرمایه‌داری به آخر خط رسیده است

 پورمحمدی با بیان اینکه "قدرت و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران به خاطر پیام آن است"، گفت: کلمه طیب انقلاب اسلامی قدرت ایجاد کرده و در دنیا تأثیر گذاشته است. آنان با طرح انفجار اطلاعات تلاش کردند بگویند اکنون دنیا یک دهکده کوچک است که باید با یک قانون و یک نظم اداره شود و فرهنگ سرمایه‌داری غرب نیز فرهنگ برتر است و دنیا باید با این فرهنگ اداره شود ولی تحولات امروز دنیا موجب شده است آنانی که روزی ادعای اداره دنیا را داشتند اذعان کردند که فرهنگشان به چالش کشیده شد. لیبرال دموکراسی در متن خود گرفتار جنبش ضد وال‌استریت شده است. حرف اصلی معترضان این است که فرهنگ سرمایه داری به آخر خط رسیده است و پاسخگوی ما نیست.

 وی خطاب به حاظران جلسه اظهار کرد: من و شما که روحانی هستیم باید بدانیم که در این وضعیت نقش ما چیست. امروز در دنیا اگر کشوری بخواهد ببیند قدرتش کجاست باید ببیند که پیامش چیست. قدرت جمهوری اسلامی ایران در پیام آن است که یک پیام صادقانه و خوب یعنی کلمه، قول و منطق انسانی است. امروز پیام انقلاب به مصر، لیبی، یمن، بحرین و... رسیده است و امروز سرویس‌های اطلاعاتی دشمن و غرب اذعان دارند که ما با تهاجم قدرتمند فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم؛ بنابراین اگر بتوانیم از پیام انقلاب حفاظت کنیم اثر خود را می‌گذاریم و باعث پیشرفت می‌شویم؛ چراکه بیداری اسلامی بدون تردید به خاطر تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در دنیا شکل گرفته است.

 روحانیت یک هدیه بزرگ الهی است

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در یک جایگاه بی‌نظیر قرار گرفته و در این شرایط یکی از وظایف مسئولان این است که حریم پیام انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران را نگه دارند. باید ارزش این سرمایه را درک و برای حفاظت آن تلاش شود.

 وی صاحبان پیام انقلاب اسلامی ایران را روحانیت دانست و گفت: روحانیت خوشبختانه از درجه سلامت بالایی برخوردار است و باید آن را یک هدیه بزرگ الهی دانست.

 پورمحمدی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش یکی از حاضران درباره ارتباط قیام‌های منطقه با پیام انقلاب اسلامی، گفت: ما تمدن غربی را به نقد و چالش جدی کشیده‌ایم. لیبرال دمکراسی سال‌ها تلاش کرد فرهنگ سرمایه‌داری را جا بیندازد ولی ما آن را به چالش کشیدیم. نظام سرمایه‌داری امروز نسبت به بسیاری از خواست‌ها و نیازها ناتوان مانده و توانایی پاسخ دادن ندارد. پناه بردن جوانان جوامع غربی به خشونت، خودکشی، فساد، اعتیاد، اختلافات شدید طبقاتی و کاهش ارزش‌های اخلاقی، نشان واضحی از ناکارآمدی فرهنگ سرمایه‌داری است.

 مردم نمایندگانی انتخاب کنند که تصمیمات کارشناسی و درست بگیرند

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه، در پاسخ به پرسش دیگری درباره انتخابات مجلس نهم تاکید کرد: مردم باید نمایندگانی انتخاب کنند که آگاه و معتقد باشند و مطالبات مردم را فراتر از جو شعاری بررسی کنند و برای مردم تصمیمات کارشناسی و درست بگیرند. نباید نمایندگان با شعار و تبلیغ از احساسات مردم استفاده کند. در این زمینه نیز روحانیت نقش مهمی بر عهده دارند که باید به جامعه آگاهی بدهند.

 ردصلاحیت‌ها باید از مجاری قانونی پیگیری شود

 وی درباره ردصلاحیت برخی نمایندگان فعلی مجلس در هیات اجرایی انتخابات نیز گفت: نمایندگانی که صلاحیتشان توسط هیات اجرایی رد شده است، حق دارند به هیات نظارت حوزه انتخابیه‌شان شکایت کنند. اگر باز هم صلاحیتشان رد شد می‌توانند به هیات مرکزی نظارت اعتراض کنند و پرونده‌شان بررسی می‌شود. اگر هم باز هم رد شود و اعتراض کنند، پرونده‌شان در خود شورای نگهبان بررسی خواهد شد پس باید منتظر ماند تا طی نظامات قانونی این مساله رفع شود. از سوی دیگر، این نکته پویایی نظام جمهوری اسلامی ایران را اثبات می‌کند و از نکات مثبت است. به هرحال در کشور برداشت‌ها و دیدگاه‌های مختلف از قانون وجود دارد و باید تسلیم نظامات قانونی باشیم و منش قانون‌مداری و تسلیم در برابر قانون را رواج دهیم و به آن توجه کنیم.

 پورمحمدی در پاسخ به پرسش دیگری اظهار کرد: نظام، جریان انحرافی را شناخته و می‌شناسد، اما کشور باید با تدبیر اداره شود که مقام معظم رهبری این کار را انجام می‌دهند. مقام معظم رهبری با تدبیر این چرخه را اداره می‌کنند و نباید کشور را در هیجان و کشمکش قرار داد. افراط و تفریط همیشه مضر بوده و هست. انقلابی‌بودن هم ارزشی متعالی است و در جای خود خوب است. در درون جامعه دینی، غلظت پاسخ نمی‌دهد. باید "رحماء بینهم" باشیم و از فرمول‌های قرآنی و اسلامی توجه کنیم و تسلیم افراط و تفریط‌ها نشویم.

 وی درباره انحلال برخی تشکل‌های روحانی اصلاح‌طلب نیز گفت: همه تشکل‌های منحله به خاطر انجام یک رفتار خلاف قاعده و قانون به این سرنوشت دچار شدند. تمامی اتفاقات بعد از انتخابات سال 88 به این خاطر بود که عده‌ای به قانون پایبند نماندند و مدل انتخاباتی جنگی را در پیش گرفتند. آقایان مدعی هستند که طرف مقابل این مدل را به راه انداخت ولی من می‌گویم خود جریان چپ اولین بار از این مدل استفاده کرد. در انتخابات ریاست جمهوری 76 همه به یاد داریم که این جریان توسط دستگاه‌های تبلیغاتی خود چه هجمه‌ای علیه نامزد مقابل به‌راه انداخته بود اما آقای ناطق‌نوری با درایت در سال 76 به رقیب پیروز تبریک گفت و نظامات قانونی را پذیرفت و با متانت از هر نوع بلوا، غائله، ماجراجویی و قانون‌شکنی پرهیز کرد.

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه "گاهی اوقات گروه‌ها و اشخاص، حضور و دسیسه‌های دشمن خارجی را از یاد می‌برند"، گفت: اگر آقایان موسوی و کروبی این‌ها را نفهمیدند و دشمن را نشناختند چرا برای ریاست جمهوری کاندیدا شدند؟ آن‌ها باید می‌دانستند که ما بازیگر سوم قهار داریم و نباید به او مجال دهیم. چرا به آنان مجال داده شود؟ رفتار این جریان خلاف قانون بود و باید هزینه آن را بپردازند. اگر نتیجه انتخابات خلاف سلیقه یک حزب شد و مملکت را برهم زد، قانون به او می‌گوید شما شایستگی داشتن حزب را ندارید.

 مقام معظم رهبری با تدبیر نظام را اداره می‌کنند

 پورمحمدی در پایان نیز گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام باز است. حرف ما این است که باید نظم و قانون رعایت شود. باید شاقول داشته باشیم که آن، قانون است و شاقول نظام هم در دست رهبری است. ما باید شاقول و قانون و نگهدار آن را حمایت و پشتیبانی و همراهی کنیم که در این صورت می‌توان، جامعه و کشور را با تدبیر به سمت پیشرفت جلو برد.

کد خبر 157257
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز