شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: اولترابوک (ultrabook) عنوانی است که شرکت اینتل به نوعی از نوت‌بوک‌های بسیار باریک داده است که از پردازنده‌های اینتل و سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند.

ultrabook

ultrabook

اولترابوکها در عین کاهش اندازه و وزن کارکرد استاندارد نوت‌بوک را با استفاده از پردازنده‌‌های کم‌ولتاژ اینتل به همراه گرافیک تلفیق‌شده، هارد دیسک جامد یا الکترونیکی (SSD) و قاب یکپارچه حفظ می‌کند.

انتظار بر این است که اولترابوک‌ها که برای اولین بار در فصل چهارم سال 2011 به بازار عرضه شدند، با در دسترس قرار گرفتن ویندوز 8 که امکان استفاده موازی از روش سنتی موشواره و صفحه کلید و روش جدید صفحه لمسی را می‌دهد، تاثیر مهمی بر بازار فروش کامپیوتر بگذارند.

حرکت به سمت لپ‌تاپ‌های باریک و با وزن کم چند دهه است که ادامه داشت است، این روند از دهه 90 با عرضه تینک‌پد(ThinkPad) آی‌بی‌ام و بعد نت‌بوک‌ها آغاز شد و اکنون به اولترابوک‌های بسیار باریک رسیده است.

نوت‌بوک‌های بسیارباریک اولیه بسیار گران‌قیمت بودند و نت‌بوک‌ها(netbook)هم عموما آنقدر قوی نیستند که به عنوان کامپیوتر اصلی به کار روند.

اما وعده‌ای که اولترابوک‌ها می‌دهند، داشتن کامپیوتری با وزن کمتر از یک لپ‌تاپ معمولی، حدود 1.3 کیلوگرم است که عملا در کیف لپ‌تاپ شما ناپدید می‌شود.

اولترابوک‌ها به جایی هارد درایوهای سنتی از درایوهای جامد یا سالید استیت استفاده می‌کنند که امکان بسیار باریک و سریع بودن را به آنها می‌دهد (انتظار بالا آمدن کامپیوتر در کمتر از 10 ثانیه و بازگشتن تقریبا فوری آن از حالت استندبای را داشته باشید). و اولترابوک با استفاده از نسل آینده پردازنده‌های کم‌ولتاژ اینتل (مانند ایوی بریج) کارکردی بسیار قوی خواهند داشت و حتی توانایی کار گرافیک سه‌بعدی را خواهند داد.

یک وعده دیگر آلترابوک‌ها (در مقابل کامپیوتر مشابه اپل یعنی مک‌بوک ایر) پایین‌تر بودن قیمت است. با وجود اینکه مک بوک ایر 11 اینچی به قیمت 999 دلار عرضه می‌شود، اندازه‌ بزرگتر 13 اینچی آن که 1299 دلار است. در مقابل قیمت هدف برای اولترابوک‌های 13 اینچی زیر 1000 دلار است.

نهایتا گسترش اولترابوک‌های ارزان‌قیمت به آن معناست که مصرف‌کنندگان دیگر مجبور نیستند بین خرید یک لپ‌تاپ حجیم برای صرفه‌جویی در پول و خریدن یک لپ‌تاپ باریک و سبک گران‌قیمت دست به انتخاب بزنند.

اولترابوک‌ها بسیار سبک و قابل‌حمل بودن را به استاندارد جدید مصرف‌کنندگانی بدل خواهد کرد که می‌خواهند لپ‌تاپ بخرند. لپ‌تاپ‌های حجیم به انتهای پایینی طیف خرید رانده خواهند شد و دسک‌تاپ‌ها یا کامپیوترهای رومیزی بیشتر از قبل جذابیت خود را برای کاربران عمومی از دست خواهند داد.

کد خبر 157158

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز