همشهری‌آنلاین: یو اس‌ اس دی یا همان سرویس مکمل غیر ساختمند داده‌ها (Unstructured Supplementary Service Data) یک روش ارسال پیام در شبکه GSM می‌باشد.

تلفن همراه

این قابلیت جزء قابلیت‌های ذاتی شبکه GSM محسوب نمی‌شود اما این سرویس جزء خدمات ارزش افزوده شبکه GSM محسوب می‌شود که بدون هزینه خاصی قابل افزودن به تمام شبکه‌های GSM است. از طرف دیگر تقریبا تمام گوشی‌های موجود از ارسال و دریافت این گونه پیام‌ها پشتیبانی می‌کنند.

ارتباط پیام از طریق USSD شباهت بسیار زیادی به انتقال پیام از طریق پیامک SMS دارد اما با وجود کلیه این شباهت‌ها دو اختلاف بزرگ بین این دو موجود است و آن در نحوه انتقال اطلاعات می‌باشد.

پیامک از مکانیزم ذخیره و فرستادن مجدد (Store And Forward) استفاده می‌نماید در حالی که USSD مرحله‌گرا (Session Oriented) است.

به‌عبارت دیگر SMS پس از ارسال در شبکه ذخیره و سپس برای مقصد فرستاده می‌شود در حالی که در USSD پیام در همان زمان ارسال، دریافت می‌گردد.

تفاوت عمده دیگر این است که USSD یک روش برقراری ارتباط بین گوشی با شبکه و برعکس است اما پیامک برای ارتباط گوشی با گوشی به کار می‌رود.

پیغام‌های USSD همواره بین * و # محصور می‌گردند و بدین ترتیب از شماره‌های تلفن تمیز داده می‌شوند.

با کد USSD چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

امروزه تلفن همراه یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی همه ما شده است. با کدهای USSD می‌توان کارهایی مثل خرید شارژ تلفن همراه و اطلاع از میزان اعتبارآن، پرداخت قبوض آب برق تلفن گاز و ...، ارسال درخواست به اپراتور، ارتباط با خدمات مشترکین تلفن همراه، انتقال وجه و اعلام موجودی حساب بانکی، و حتی پرداخت کمک‌های خیرخواهانه انجام داد.

همچنین بعضی از شرکت‌ها و بانک‌های ارائه دهنده این کدها در مواقعی خاص مثل عید سعید فطر گزینه پرداخت فطریه را نیز فعال می‌کنند.

از امکاناتی که بانکداری الکترونیک در اختیار ما قرار داده استفاده از کدهای USSD بر روی تلفن همراه است. محیط ساده کار با این کدها باعث می‌شود که تا شما بدون هیچگونه سردرگمی و نصب نرم‌افزاری، کارهای بانکی خود را به راحتی انجام دهید.

بعضی از کدهای USSD در ایران

اگر بخواهید کدهای USSD را شماره‌گیری کنید می‌توانید از لیست زیر به نقل از سایت راه پرداخت کمک بگیرید.

 1. بانک انصار #763*
 2. بانک پاسارگاد (امپاد) #720*
 3. بانک حکمت #765*
 4. بانک سینا #727*
 5. بانک کشاورزی #730*
 6. بانک گردشگری #764*
 7. بانک مسکن #737*
 8. بانک ملت #712*
 9. بانک ملی #717*
 10. پست بانک #747*
 11. آپ (پرشین سوییچ) #733*
 12. جیرینگ #123*
 13. باجه ایرانسل #100*
 14. بانک سامان #724*
 15. موسسه کوثر #744*
کد خبر 234614
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز