همشهری آنلاین: دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با یک روزنامه عرب زبان با محکوم کردن ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی ادعا کرد ایران باید ثابت کند برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز است.

بان کی مون

به گزارش مهر، بان کی مون در گفتگو با روزنامه الحیات مدعی شد : بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و باید از کشتن مردم خود دست بردارد.

 وی گفت پیام قوی از بیروت برای بشار اسد می‌فرستد مبنی براینکه او مشروعیت خود را از دست داده است و باید از کشتن مردم خود دست بکشد و اقدامات جسورانه‌ای برای اصلاحات پیش از آنکه زمان از دست رود، انجام دهد.

 بان در گفتگو با خبرنگار روزنامه الحیات در هواپیمایی که وی را از نیویورک به بیروت منتقل می‌کرد، اظهار داشت اوضاع کنونی سوریه  تاثیرات خطرناکی بر صلح و ثبات لبنان دارد.

 وی در خصوص تنش در تنگه هرمز به سبب حضور نظامی غیر قابل توجیه غربی‌ها در منطقه خلیج فارس اعلام کرد طرفهای ذیربط را به پایین کشیدن فتیله تنش دعوت می‌کند.

 بان کی مون ترور دانشمندان ایرانی را یک اقدام تروریستی خواند و گفت: هر گونه ترور غیر نظامیان یا دانشمندان باید محکوم شود و ما آن را مردود می‌دانیم، باید از حقوق بشر دفاع کرد.

 وی ایران را مسئول اثبات اینکه برنامه هسته‌ای این کشور مسالمت آمیز است، دانست و گفت : ایران باید اثبات کند که برنامه هسته‌ای‌اش، واقعا برای اهداف مسالمت آمیز است، آنها باید این مسئله را ثابت کنند.

 بان کی مون همچنین مخالفت خود را با اعدام حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر به اتهام دست داشتن در کشتار انقلابیون در دوره انقلاب اعلام کرد.

 روزنامه الحیات کسب اطلاع کرد که بان کی مون به نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اطلاع داد که نماینده جدید وی در لبنان، به عنوان سفیر در عربستان فعالیت کرده و به زبان عربی مسلط است.

کد خبر 157101
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی