همشهری‌آنلاین: بررسی سئوال کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به سه شنبه هفته آینده موکول شد.

به گزارش همشهری‌آنلاین، 30 آذر ماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور که با 79 امضا به هیئت رئیسه مجلس رسیده بود به 6 کمیسیون مجلس ارجاع شد و کمیسیون های مذکور ظرف یک هفته باید طرح سئوال از رئیس جمهور را بررسی و گزارش آن را ارائه دهند.  در صورتی که سئوال کنندگان از پاسخ های داده شده در کمیسیون ها توسط نمایندگان دولت قانع نشوند گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارائه می شود و طبق ماده 197 آیین نامه این گزارش در صحن اعلام می شود و به رئیس جمهور ارسال خواهد شد. پس از آن رئیس جمهور باید ظرف مدت یک ماه در صحن علنی مجلس حضور و پاسخگوی نمایندگان باشد.

علی مطهری نماینده تهران 5 تیرماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور را با 100 امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد. مهمترین محورهای این طرح تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و مقاومت 11 روزه رئیس جمهور در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای مصلحی وزیر اطلاعات و نحوه عزل متکی وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود.

پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند. 

به دنبال این اظهار نظرها، علی مطهری نماینده مردم تهران به عنوان کسی که مسئولیت جمع آوری امضاها را بر عهده داشت طی نامه ای به هیئت رئیسه نسبت به این موضع گیری‌ها انتقاد کرد. 

وی اینگونه اظهارات را عدم رعایت بی طرفی از سوی هیئت رئیسه مجلس خوانده و تاکید کرده بود اینگونه اظهارات مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس گیری امضاها است. 

ادامه تلاش های هیئت رئیسه مجلس برای پس گرفتن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور موجب شد علی مطهری نماینده تهران مهر ماه سال جاری در اعتراض به تعلل هیئت رئیسه مجلس در اعلام وصول سوال از رئیس جمهور استعفا دهد. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بررسی استعفای مطهری  ضمن اعلام حمایت از وی  با استعفایش از نمایندگی مجلس مخالفت کردند. 

طراحان سئوال از رئیس جمهور که در جلسه علنی روز یکشنبه  8 آبان ماه به دنبال تکمیل تعداد امضاهای مورد نیاز برای این طرح بودند پس از آنکه تعداد امضاها را به 73 امضا (نصاب قانونی) رساندند، طرح مذکور را به محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس تقدیم کردند. 

پس از آن هیئت رئیسه مجلس از رسیدن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به 69 امضا خبر داده و اعلام کرده بود که این طرح از نصاب لازم افتاده است. 

بالاخره 30 آذر ماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور که با 79 امضا به هیئت رئیسه مجلس رسیده بود به 6 کمیسیون مجلس ارجاع شد. 

امروز بعدازظهر قرار بود سئوال از رئیس جمهوری در کمیسیون‌های برنامه، امنیت ملی، اصل نود و عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شود که به علت سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین و فوت مادر میرتاج‌الدینی و در نتیجه عدم حضور معاونت پارلمانی رئیس جمهور در کمیسیون‌های تخصصی بررسی نشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معترض به عدم حضور معاونت‌های دیگر رئیس جمهور در جلسات بررسی سئوال بودند زیرا در صورتی که میرتاج الدینی در مجلس نیز حضور داشت نمی‌توانست به طور همزمان در چهار کمیسیون مربوطه برای پاسخگو به سئوال نمایندگان حضور یابد.

 

اسماعیل کوثری

عضو کمیسیون امنیت ملی

  • سئوال از رئیس جمهور در رابطه با عزل مصلحی و متکی در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بررسی نشد و بررسی این سئوال به سه شنبه هفته آینده موکول شد.

علی اکبر اولیا

عضو کمیسیون عمران

  • به علت عدم حضور میرتاج الدینی بررسی سئوال از رئیس جمهور یک هفته دیگر نیز به تاخیر افتاد.
  • ضرورتی برای حضور میرتاج الدینی در کمیسیون عمران وجود نداشت ایشان می توانست کسی دیگر را برای ارائه توضیحات در رابطه با سئوالات مطروح از رئیس جمهور به این کمیسیون بفرستد.
  • بررسی سئوال از رئیس جمهور در خصوص عدم اجرای قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلانشهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها علیرغم نیاز مبرم این شهرها به روانسازی ترافیک خصوصاً با آغاز هدفمند شدن یارانه حامل های انرژی که از سوی مجلس ابلاغ شده بود در دستور کار کمیسیون عمران قرار داشت.
  • اگر میرتاج الدینی در مجلس هم حضور داشت نمی‌توانست به طور همزمان در 4 کمیسیون برای پاسخگویی در مورد سئوالات نمایندگان از رئیس جمهور حضور یابد و باید از معاونت‌های دیگر ریاست جمهوری نیز کمک می گرفت.

جعفر قادری

عضو کمیسیون برنامه و بودجه

  • بررسی سئوال از رئیس جمهور در نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه به دلیل فوت والده آقای میرتاج الدینی محقق نشد و به هفته آینده موکول شد.
  • امروز قرار بود  نماینده رئیس جمهور جهت رسیدگی به سئوال نمایندگان از احمدی نژاد درباره علت نرخ پایین رشد اقتصادی و عدم تحقق ایجاد یک میلیون و 600 هزار شغل در کشور پاسخ دهد که متاسفانه حضور نیافت.

سید فاضل موسوی

عضو کمیسیون اصل نود

  • بررسی سئوال از رئیس جمهور امروز محقق نشد. معاونان رئیس جمهور قرار بود در خصوص اظهار نظر رئیس جمهوردر مورد جایگاه مجلس پاسخگو باشند.

 (منبع: مهر)

کد خبر 156887

برچسب‌ها