مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: ستاره شناسان تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی توانستند یکی از واضح‌ترین و دقیق‌ترین تصاویری که تاکنون از سحابی امگا گرفته شده است را تهیه کنند

سحابی امگا

سحابی امگا که همچنین با نام‌های سحابی قو، سحابی خرچنگ دریایی و سحابی نعل اسب نیز شناخته می‌شود در فاصله 6 هزار و 500 سال نوری از زمین در صورت فلکی کماندار واقع شده است.

این سحابی با نام‌های رسمی M17 (مسیه 17) و NGC 6618 ثبت شده است.

به دلیل اینکه جوان‌ترین و فعال‌ترین ستارگان توده بزرگ کهکشان راه شیری در سحابی امگا قرار گرفته‌اند این سحابی به یکی از مهم‌ترین اهداف مطالعاتی ستاره شناسان تبدیل شده است.

به گزارش مهر، مرکز سحابی امگا مملو از گاز و گرد و غبار تاریک یا همان ماده اولیه تشکیل ستارگان جدید است. در سراسر این سحابی، ستون‌هایی از گرد و غبارهای گردابی دیده می‌شوند.

در این تصویر درجه‌های مختلف رنگ قرمز در توده‌های گاز هیدروژن، حاصل پرتوهای ماوراء بنفشی است که از ستاره داغ و جوان ساطع می‌شوند.

این تصویر با "دستگاه کاهنده کانونی طیف گراف" (FORS ) گرفته شده که بر روی طیف نگار یکی از چهار تلسکوپ اصلی مجموعه VLT نصب شده است.

ستارگان جوانی که در رنگ سفید مایل به آبی می‌درخشند، پرتوهای پرانرژی ماوراء بنفشی را ساطع می‌کنند که گاز پیرامون خود را روشن می‌کند.

کد خبر 156410

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار