گروه سیاسی: خبری که از دیدار 2 روز پیش وزیرامورخارجه ژاپن با همتای آمریکایی‌اش منتشر شده، حکایت از آن دارد که ژاپن در صف مخالفین تحریم نفتی ایران قرار گرفته است.

کلینتون

با وجود اینکه آمریکا و متحدان اروپایی و عرب با فرض تحریم نفتی ایران به‌دنبال یافتن راهی هستند تا از بروز بی‌ثباتی در بازار جهانی انرژی جلوگیری کنند، کوئیچیرو گمبا، وزیرامورخارجه ژاپن در دیدار با هیلاری کلینتون ضمن ابراز نگرانی از مصوبات اخیر مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده آمریکا علیه ایران، تصریح کرد که ژاپن واردات نفت از ایران را متوقف نمی‌کند. ‌

2هفته پیش روسیه نیز اعلام کرده‌بود که برنامه‌ای برای پیوستن به تحریم‌های صادرات نفت ایران از جانب اتحادیه اروپا ندارد و این کشور دلایل این تحریم‌ها را سیاسی می‌داند. ابراهیم الابراهیم مشاور اقتصادی امیر قطر نیز در حاشیه‌ اجلاسی در این کشور یادآور شد که اعمال تحریم بر صادرات نفت ایران از جانب اتحادیه اروپا به صنعت جهانی نفت صدمه وارد می‌کند. پیش از این هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز با تأکید بر مخالفت پکن با تحریم نفتی ایران خاطرنشان کرد: چین به ائتلاف آمریکا و متحدانش علیه ایران نمی‌پیوندد.

چین گمانه‌زنی‌های اخیر مبنی بر پیوستن این کشور به آمریکا و متحدانش برای افزایش تحریم ایران را رد کرد. عبدالله بدری، دبیرکل اوپک نیز پیش از این با بیان اینکه جایگزین کردن نفت ایران برای اروپا «بسیار بسیار مشکل» است، ابراز امیدواری کرده بود تحریمی از سوی اروپا برنفت ایران وضع نشود. چهارشنبه گذشته وزیر نفت ایران ‌ در وین گفت که وزیر نفت عربستان با پرکردن جای خالی نفت ایران توسط عربستان درصورت مواجهه تهران با تحریم مخالفت کرده است.

کد خبر 154456
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز