همشهری آنلاین: روز یکشنبه مصادف با 4 ماه دسامبر سال 2011 (13آذر 1390) انتخابات نوبتی مجلس دوما (مجلس نمایندگان) روسیه با حضور 3053 نامزد از هفت حزب ثبت شده شرکت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری نووستی در گزارشی به معرفی احزاب شرکت کننده در  انتخابات مجلس دوما پرداخته است.

- حزب "روسیه متحد" - دیمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه در راس فهرست نامزدهای حزب "روسیه متحد" قرار دارد. حزب روسیه متحد اکثریت پارلمانی را دارد و حزب حاکم در روسیه است. امسال 597 نامزد در فهرست انتخاباتی روسیه متحد گنجانده شده‌اند و این بیشترین فهرست در مقایسه با فهرست‌های احزاب دیگر است. بسیاری از نامزدهایی که در راس فهرست‌های منطقه‌ای "روسیه متحد" قرار دارند، عهده دار سمت‌هایی در دولت فدرال هستند و در میان آنها می‌توان "ویکتور زوبکوف" و "ایگور شووالوف" معاونین اول نخست وزیر، "ایگور سچین" معاون نخست وزیر و "سرگی ناریشکین" رییس دستگاه اداری ریاست جمهوری را نام برد. علاوه بر این، عده‌ای از فرهنگیان و ورزشکارانی در فهرست روسیه متحد گنجانده شده‌اند که "میخاییل پیاتروفسکی" مدیر موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ، "یوسف کوبزون" آوازخوان مشهور واریته، "آلینا کابایوا" قهرمان ژیمناستیک هنری و ژیمناست محبوب ولادیمیر پوتین و "نیکولای والویف" قهرمان بوکس مشهورترین آنها هستند.

- حزب کمونیست به ریاست "گنادی زیوگانوف" جای دوم را در میان احزاب سیاسی روسیه احراز می‌کند. گنادی زیوگانوف در همه انتخاباتی که از زمان فروپاشی اتحاد شوروی در سال 1991 برگزار شده بود، جای دوم را برای حزب خود تامین کرده است. علاوه بر طرفداران متعصبی که از زمان اتحاد شوروی عضو حزب کمونیست هستند، عده‌ای از اعضای مایوس "روسیه متحد" در سال گذشته به این حزب پیوسته و در فهرست نامزدهای آن داخل شده‌اند. برای مثال،"ویکتور چرکسوف" کارمند سابق سازمان اطلاعات روسیه که زمانی یکی از همقطاران نزدیک پوتین بود، بعد از برکناری‌اش از سمت ریاست سازمان فدرال کنترل پخش مواد مخدر در سال 2008، به حزب کمونیست پیوسته و بعلاوه، "آلکسی لبد" استاندار سابق جمهوری "هاکاسیا" در سیبری که در سال 2006 به تجاوز از حدود اختیارات خود متهم شد، در فهرست نامزدهای آن قرار گرفته است.

- حزب لیبرال دمکرات روسیه به ریاست "ولادیمیر ژیرینوفسکی" در فعالیت خود روی بر انگیختن نارضایتی در میان ملی گرایان روس تکیه کرده و از شعارهای پوپولیستی زیاد استفاده می‌کند. با این حال، امسال دو نامزد توجه همگانی را به فهرست حزب لیبرال دمکرات جلب کرده است که آنها "اندری لوگوی" یکی از متهمین در پرونده قتل "الکساندر لیتویننکو" در لندن در سال 2006 و "والری بودانوف" پسر سرهنگ سابق ارتش روسیه هستند. "لوگوی" برای نخستین بار در سال 2007 هنگام جنجال دیپلماتیک شدیدی بین روسیه و انگلیس به نمایندگی مجلس دوما انتخاب شده بود و سرهنگ "یوری بودانوف" که به خاطر قتل بی رحمانه زن جوانی در چچن به دادگاه جلب شده بود، در ماه ژوئن سال جاری در مسکو با شلیک گلوله کشته شد.

- "حزب روسیه عادل" به ریاست "سرگی میرونوف" حزب سوم در میان احزاب سیاسی روسیه است. سال گذشته یک سلسله از موفقیت‌ها و ناکامی‌ها را برای این حزب به بار آورده است. با وجود این، 584 نفر در فهرست نامزدهای آن قرار دارند. بعد از برداشتن "سرگی میرونوف" از سمت ریاست مجلس شورای فدراسیون در ماه مه سال جاری میلادی، خطر واقعی برای موجودیت حزب مذکور به وجود آمد. حزب "روسیه عادل" از ارزش‌های سوسیالیستی پیروی می‌کند و قرار بود قابل رقابت با حزب کمونیست باشد و این عقیده رایج بود که "روسیه عادل" همانا برای گرفتن آرا از حزب کمونیست، توسط کرملین ایجاد شده باشد. اما چندی پیش حزب "روسیه عادل" به انتقاد شدید از "روسیه واحد" پرداخته و جدایی خود از حزب حاکم را خاطر نشان کرده است. هفته گذشته دادگاه عالی روسیه تصمیم گرفت "مارینا سمیرنوا" عروس رهبر جمهوری خودخوانده "پریدنسترویه" و یکی از نامزدهای حزب "روسیه عادل" را به دلیل تخلفات ظاهری از قانون، از شرکت در انتخابات کنار بگذارد و این تصمیمگری ضربه محسوسی به حزب "روسیه عادل" وارد آورده است.

- حزب راست گرای "امر حق" که خود را به مثابه حزب بیانگر منافع کارفرمایان معرفی می‌کند، امسال برای مدتی در مرکز توجه محافل سیاسی در روسیه قرار گرفته بود. این زمانی بود وقتی که "میخاییل پروخوروف" میلیاردر و صنعتگر مشهوری که صاحب دارایی در صنایع فلزات رنگین است، ریاست آن را به عهده گرفت. او را در ماه سپتامبر سال 2011 درست در آستانه تصویب فهرست انتخاباتی از این سمت کنار گذاشتند و "اندری دونایف" شخصیت دارای شهرت کمتری جای او را گرفت. به عقیده ناظران، این امر موجب از دست دادن عده‌ای از نامزدهای مهم توسط این حزب شده است. در میان نامزدهای "امر حق" می‌توان "اندری بوگدانوف" را نام برد که عضو شورای سیاسی این حزب و یکی از موسسان آن است.

- حزب "یابلوکو" به ریاست "گریگوری یاولینسکی" در سال 1993 میلادی ایجاد شد و یکی از موفق ترین احزاب لیبرال روسیه است. با این حال، نفوذ آن در طی 10 سال اخیر بنحوی قابل ملاحظه کاهش یافته است. در سال 2003 حزب "یابلوکو" نتوانست وارد مجلس دوما شود. نامزدهایی که فهرست این حزب را تشکیل می‌دهند، به انجام اصلاحات لیبرال و رعایت محترمانه حقوق بشر دعوت می‌کنند. "یابلوکو" که زمانی تعداد زیاد از طرفداران را داشته بود، نتوانست اپوزیسیون قابل ملاحظه‌ای برای حزب حاکم به وجود آورد و این امر موجب یاس و ناامیدی در میان طرفداران آن شده است . با این حال، عده‌ای از سیاستمداران بلندپایه‌ای که از "روسیه متحد" جدا شده، قبول کردند در انتخابات کنونی از طرف "یابلوکو" نامزد شوند و "آلکسندر دونسکوی" شهردار سابق آرخانگلسک و "اولگ میتوول" معاون سابق سازمان نظارت بر محیط زیست روسیه از جمله آنها هستند.

- حزب "میهن پرستان روسیه" به ریاست "گنادی سمیگین" شعارهای ناسیونالیستی و جنبه‌های مختلف برنامه کمونیستی را پایه و اساس فعالیت خود قرار داده است. 302 نفر در فهرست نامزدهای این حزب قرار دارند. حزب "میهن پرستان روسیه" در سال 2009 در نمایش های گسترده اعتراضی علیه "روسیه متحد" در کالینینگراد شرکت کرده و این امر موجب افزایش تعداد طرفداران آن شده است. نامزدهای حزب "میهن‌پرستان روسیه" جدایی خود را از جنبشهای رادیکال ناسیونالیستی اعلام کرده، ولی به پشتیبانی از سوی میهن پرستان به طور جدی امیدوار هستند.

کد خبر 152889
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار