همشهری آنلاین: تحقیقات جدید نشان داده که متفکران خلاق از توانایی بیشتری برای تقلب برخوردار هستند چرا که قادر به ارائه توضیحات استادانه‌تری برای توجیه اعمال خود هستند

خلاقیت

روانشناسان دانشگاه هاروارد با آزمایش تعدادی از دانشجویان دریافتند آن دسته از افرادی که از تخیل واضح‌تری برخوردار بودند برای دستیابی به جایزه مالی بزرگ‌تر تقلب می‌کردند.

این دانشجویان سپس از مهارت‌های تفکر خلاق خود برای ارائه دلایل مختلف برای اقدامات خود و در نهایت تخفیف در اشتباهات‌شان استفاده کردند.

به گفته دانشمندان، کاربردهای عملی این نتایج این است که افراد خلاق ممکن است با خطر بیشتری در محل کار خود در زمان رویارویی با دوراهی‌های اخلاقی روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرانچسکا گینو از دانشگاه هاروارد در بیانیه‌ای اظهار کرد: خلاقیت بالاتر در حل مشکلات در بسیاری از حوزه‌ها به افراد کمک می‌کند، اما جرقه‌های خلاقیت ممکن است به بروز برخی اقدامات غیراخلاقی در زمان جست‌وجو برای راه حل مساله منجر شود.

دانشمندان از 97 دانشجو در دانشگاه‌های جنوب شرق آمریکا خواستد که مجموعه‌هایی از آزمایشهای روانشناسی به رسمیت‌ شناخته شده را انجام دهند. در این آزمایش، شرکت‌کنندگان باید به تصاویری با نقاطی در دو سوی یک خط مورب نگاه کرده و سپس جهتی که نقاط بیشتری در آن وجود داشت را مشخص می‌کردند. در نیمی از 200 آزمایش، تعداد نقاط در هر دو سوی خط یکسان بود.

انتخاب سمت راست با پنج سنت و سمت چپ با 0.5 سنت جایزه داده می‌شد. این در حالی بود که افراد خلاق‌تر بیشتر به انتخاب سمت پرسودتر می‌پرداختند با اینکه هیچ دلیلی برای وجود نقاط بیشتر در آن سو وجود نداشت.

به ادعای محققان، این گواهی بر این مساله است که متفکران خلاق در زمان انجام تقلب و به ویژه در مورد پول به ساخت توجیه‌های تخیلی در ذهن خود می‌پردازند.

در آزمایش دوم، دانشجویان به سوالاتی در مورد اطلاعات عمومی پاسخ داده که پاسخ‌های آنها در برگه امتحان به طور نامرتب وجود داشت.

در گام بعدی از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا پاسخ‌های خود را به یک برگه دیگر منتقل کرده و سپس به آنها گفته شد که همان برگه به طور تصادفی با پاسخ‌های صحیح علامت‌گذاری شده بود.

یکبار دیگر محققان دریافتند که گروه افراد خلاق از کلیدهای میان‌بر برای نسخه‌برداری از پاسخ‌های صحیح استفاده کرده بودند. در این آزمون نیز از انگیزه مالی برای پاسخ‌دهی صحیح استفاده شد از این رو انگیزه تقلب در این افراد بالاتر رفته بود.

به گفته دانشمندان، افراد خلاق خود را مجاز به تقلب می دانند. توانایی ایجاد چندین توجیه ابتکاری برای اقدامات غیراخلاقی از طریق تفکر خلاق ممکن است افراد را به این تفکر هدایت کند.

این پژوهش هیچ ارتباطی بین هوش و عدم صداقت مشخص نکرده است. اکنون این محققان به دنبال شواهد بیشتر در مورد پیگیری اهداف خودخواهانه توسط افراد خلاق در زندگی هستند.

کد خبر 152661
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز