همشهری آنلاین: یک موشک بدون سرنشین اطلس 5 روز شنبه 26 نوامبر از فلوریدا به فضا پرتاب شد و مریخ‌نورد جدید ناسا را برای جستجوی حیات بر روی این سیاره سرخ به سوی آن فرستاد.

به گزارش رویترز این موشک با ارتفاع یک ساختمان 20 طبقه که شرکت یونایتد لانچ آلیانس آن را ساخته است از سکوی پرتابش در پایگاه نیروهی هوایی آمریکا در کیپ کاناورال در ساعت 10:02 به وقت ساحل شرقی آمریکا (3:02 بعدازظهر به وقت گرینیچ) به فضا فرستاده شد.

این موشک مریخ نورد جدید ناسا به نام "آزمایشگاه علوم مریخ" را حمل می‌کرد که قرار است پس از پیمودن فاصله 556 میلیون کیلومتری در طول 9 ماه آینده به مریخ برسد را حمل می‌کرد.

انتظار می‌رود این مریخ‌نورد که به آن نام مستعار Curosity (کنجکاوی) را داده‌اند، در 6 اوت 2012 بر روی مریخ فرود آید و در طول دو سال پس از آن به تجزیه و تحلیل مشروح یک دهانه برخوردی وسیع در نزدیکی استوای مریخ به نام "دهانه گیل" بپردازد.

هدف از این ماموریت این است که مشخص شود آیا مریخ زمانی دارای محیطی بوده است که از حیات را پذیرا شود. این ماموریت اولین ماموریت زیست‌شناسی ستاره‌ای بر روی مریخ از زمان فرستادن جستجوگرهای وایکینگ در دهه 1970 به این سیاره است.

دانشمندان این مکان را برای فرود مریخ‌نورد به این علت انتخاب کرده‌اند که این منطقه دارای کوهی به ارتفاعی 4.8 کیلومتر است که بر اساس رصدهای مداری و تجزیه و تحلیل مواد معدنی به نظر می‌رسد که دارای ساختمانی از سنگ‌های لایه‌لایه مانند گراند کانیون در آمریکا باشد، هر لایه این کوه شاهدی از دوره‌ای متفاوت از تاریخ مریخ است.

این مریخ نورد 17 دوربین و 10 ابزار علمی، از جمله آزمایشگاه‌های شیمی دارد، تا عناصر نمونه‌های خاک و سنگ به دست آمده بوسیله بازوی روباتی با نوک مته‌ای آن را شناسایی کند.

کد خبر 152511

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار