همشهری آنلاین: سخنگوی قوه قضاییه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با تشریح آخرین وضعیت پرونده فساد اخیر بانکی از بازداشت موقت 23 نفر، دستور برای بازگرداندن خاوری، دستگیری یکی از بستگان مشایی و احضار چند نماینده مجلس خبر داد.

اژه‌ای

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با تبریک اعیاد قربان و غدیر تصریح کرد: خدا را شاکریم که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی را بسیار کم‌خرد آفرید و این روزها که بیداری اسلامی بسیاری از مردم کشورهای غربی مطرح شده، مسائلی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کنند و واقعا اگر این جمله نبود که خدا دشمنان ما را از احمق‌ها قرار داده است، نمی‌دانستیم چه تعبیری باید داشته باشیم.

 سناریوی‌های پست و سخیف غربی‌ها علیه ایران

 وی ادامه داد: غربی‌ها علیه ما سناریویی‌ها پست و سخیف درست می‌کنند در حالی که خودشان از تروریسم حمایت می‌کنند و رسما اعلام می‌کنند که ترور می‌کنیم. ایران را متهم می‌کنند که می‌خواسته فردی را در آمریکا ترور کند که شاید مضحک‌ترین از این حرف وجود نداشته باشد.

 سخنگوی دستگاه قضایی افزود: امروز که رسوایی آنها برملا شده است، دروغین بودن ادعای دموکراسی‌خواهی آنها و مقابله‌شان با تروریسم مشخص شده و معلوم شده که اینها در حرفشان چقدر دروغگو هستند. می‌آیند علیه جمهوری اسلامی صحبت می‌کنند و به نقل از بعضی نهادها و سپاه جملاتی می‌گویند که فقط شایسته خودشان است.

 محسنی اژه‌ای اظهار کرد: جمهوری اسلامی بیش از 30 سال است که این حرف‌ها را شنیده و برای ما تازگی ندارد اما ظاهرا امروز این حرف‌ها در بین ملت‌های خودشان هم تاثیری ندارد و امیدواریم نخواهند برای سرپوش گذاشتن بر اعتراضات داخلی‌شان باز هم به این مطالب سخیف بپردازند.

 23 نفر با قرار بازداشت موقت زندانی‌اند

 وی در ادامه راجع به آخرین وضعیت پرونده فساد بانکی اخیر خاطرنشان کرد: اولا این اقدام، بسیار زشت، ناپسند و فساد بسیار بزرگی بود که در سیستم بانک‌های دولتی و غیردولتی ما واقع شد و مردم ما به‌حق، این توقع را داشتند و دارند که به صورت جامع و بدون اغماض و تبعیض با همه کسانی که در این پرونده دخیل بوده‌اند برخورد سریع و قاطع صورت گیرد.

 دادستان کل کشور با بیان اینکه از 15 مردادماه تا به امروز تقریبا سه ماه از رسیدگی به این پرونده گذشته است، یادآور شد: سه ماه زمان کمی نیست اما با توجه به پیچیدگی‌ای که این پرونده داشته به نظرم زمان زیادی هم نیست. در این پرونده از بیش از 80 نفر به عنوان متهم تحقیق شده و اگر کسانی هم به عنوان مطلع حضور داشته‌اند به حساب بیاوریم، نزدیک به 100 نفر مورد تحقیق قرار گرفته‌اند ولی 82 نفر به عنوان متهم داشتیم که از این تعداد 48 نفر با قرار بازداشت موقت زندانی شدند و از این تعداد باز هم تا ظهر امروز 23 نفر در بازداشت موقت هستند و بقیه با قرار مناسب آزاد شدند.

 4 شرکت با شرکت امیرمنصور آریا تبانی‌کرده‌اند

 محسنی‌اژه‌ای گفت: با بررسی‌هایی که تاکنون صورت گرفته و مطالعه‌هایی که روی اسناد شرکت امیرمنصور آریا انجام شده ـ ضمن اینکه کارشناسی‌ها همچنان ادامه دارد ـ فقط چهار شرکت بیش از 1800 میلیارد تومان فروش‌نامه‌های صوری و غیرواقعی با شرکت امیرمنصور آریا دارند یعنی با تبانی‌ای که صورت گرفته از این چهار شرکت با شرکت امیرمنصور آریا یک قرارداد یا بیع‌نامه نوشته‌اند که مثلا فلان شرکت می‌خواهد این مقدار کالا را به شرکت امیرمنصور آریا بفروشد، در حالی که هیچ خرید و فروشی در کار نبوده است.

 صدور بیع‌نامه‌های صوری به مبلغ 2 هزار میلیارد تومان

 وی تصریح کرد: یکی از این شرکت‌ها، شرکت الیت منطقه آزاد انزلی است که مبلغ قراردادش بالغ بر 520 میلیارد ریال است. شرکت دیگر فولاد سام اسپادانا مبلغی بالغ بر 13 هزار میلیارد ریال، دیگری شرکت خدمات عمومی فولاد ایران با مبلغ 3 هزار میلیارد ریال و چهارمی شرکت میلاد حدید پارسیان با مبلغی بالغ بر 820 میلیارد ریال قرارداد است. دو شرکت دیگر هم وابسته به شرکت امیرمنصور آریا وجود دارد که بیع‌نامه‌های صوری داشتند اما در مجموع رقم بیع‌نامه‌های صوری نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان بوده است.

 چندین بانک و نفرات مختلف درگیر این پرونده‌اند

 سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه با بیان اینکه با فساد بانکی اخیر چه باید کرد تا دیگر تکرار نشود؟ افزود: اتفاقی در سال‌های گذشته با حجم کمتر و شیوه ساده‌تری انجام شد اما امروز مبلغ بالاتر، اقدامات پیچیده‌تر و اکنون چندین بانک و نفرات مختلف درگیر این پرونده هستند.

  گاهی مسائلی خلاف واقع مطرح می‌شود

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خود با خبرنگاران تصریح کرد: با کمال تاسف فضاسازی‌هایی صورت می‌گیرد و قوه قضاییه را تحت فشار قرار می‌دهد تا نتواند به متهمان اصلی رسیدگی کند. با کمال تاسف گاهی اوقات با طرح موضوعات حاشیه‌ای تلاش می‌شود صورت مساله پاک شود و گاهی اوقات مسائل خارج از موضوع و خلاف واقع مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد، قصد این است که قوه قضاییه نتواند بدون تبعیض با مفسدان اصلی برخورد کند که این فرافکنی‌ها شایسته نیست.

 عده‌ای بدشان نمی‌آید این پرونده لوث شود

 وی با تاکید بر اینکه قوه قضاییه تحت تاثیر این فضاسازی‌ها قرار نمی‌گیرد،‌ ادامه داد: بعضی از اینها قابل جواب است. ما نمی‌خواهیم در این مجلس به آنها پاسخ دهیم زیرا آنها همین را می‌خواهند. ما در تلاش هستیم در چارچوب قانون بدون دعواهای سیاسی این دروغگویی‌ها را به جان بخریم و اجازه ندهیم که با این فرافکنی‌ها، مساله لوث شود. عده‌ای بدشان نمی‌آید این پرونده لوث شود.

 دادستان تهران پیگیر بازگرداندن «خاوری» است

 سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات بین‌المللی برای بازگرداندن «خاوری» توسط قوه قضاییه انجام شده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: پس از اینکه دستگاه قضایی از بازگشت «خاوری» ناامید شد، به دادستان تهران دستور داده شد که از طریق پلیس بین‌الملل اقدامات لازم را انجام دهد.

 محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا تابعیت دوگانه جرم است و با کسانی که دارای تابعیت دوگانه هستند چه برخوردی صورت خواهد گرفت؟ گفت: ایران چنین مساله‌ای را به رسمیت نمی‌شناسد و طبعا اگر کسانی باشند که در دستگاه‌های دولتی مشغول به کار هستند و تابعیت دوگانه دارند، دستگاه‌های نظارتی باید اقدامات لازم را به عمل آورند.

 همه قبول دارند که فساد در سیستم بانکی رخ داده است

 خبرنگاری با طرح این موضوع که «رئیس‌جمهور از روند رسیدگی به پرونده فساد مالی اخیر انتقاد کرده و بیان کرده که این اتفاق خارج از سیستم بانکی رخ داده است»، خواستار ارزیابی سخنگوی دستگاه قضایی شد که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: همه قبول دارند که این موضوع در سیستم بانکی بوده و افرادی نیز خارج از سیستم بانکی حضور داشتند ولی تخلف اصلی در بانک‌ دولتی و غیردولتی صورت گرفته است. ما از بیش از 80 نفر از متهمان تحقیق کردیم اما اسمی نبردیم مگر اینکه در سوالات شما از افرادی اسم برده شده، از جمله خاوری که یک مورد علنی و روشن است اما در خصوص اینکه اتهام این افراد مطرح نشده، درست است زیرا ما بر اساس قانون مجاز به بیان عناوین اتهامی متهمان تا زمان قطعیت حکم نیستیم. امیدواریم اگر روزی قانون تغییر کرد ما مطالب را بیان کنیم.

 نباید هرخلافی را جرم تلقی کنیم

 دادستان کل کشور در خصوص پیگیری سیاست حبس‌زدایی در دستگاه قضایی نیز اظهار کرد: سیاست‌های زندان‌زدایی و جرم‌زدایی در زمان آیت‌الله هاشمی شاهرودی مطرح شد که کماکان نیز دنبال می‌شود و ما نباید هرگونه خلافی را که در کشور رخ می‌دهد جرم تلقی کنیم.

 بعید می‌دانم رئیس‌جمهور این مطالب را مطرح کرده باشد

 به گزارش ایسنا، در ادامه خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که «پنج‌شنبه هفته گذشته رئیس‌جمهور در یک محفل خصوصی، مطالبی را نسبت به شخص شما و همچنین قوه قضاییه مطرح کردند. آیا این مطالب صحت دارد و اگر این‌گونه نیست آیا مصداق افترا و نشر اکاذیب است یا خیر؟» که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: آنچه را اشاره کردید، بنده نیز در بعضی از سایت‌ها ملاحظه کردم. اینکه منتسب به ریاست‌جمهوری است یا خیر، من نمی‌دانم و باید منتظر بود که آیا به صورت رسمی تایید می‌شود یا نه.

 وی افزود: در خصوص مواردی که من در جریان بودم، مطالب کذب محض است. باید منتظر بود که مشخص شود که این مطالبی که به رئیس‌جمهور منتسب کرده‌اند درست است یا غلط، پس از آن می‌توان به یکایک آنها پاسخ داد؛ البته من بعید می‌دانم که رییس‌جمهور این مطالب را مطرح کرده باشند اما اجمالا باید بگویم آنچه در مورد خود من در آنجا مطرح شده، کذب و دروغ است و اگر این مسائل تایید شد آن زمان می‌توان به آنها پاسخ داد.

 سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: مایل هستم که اگر این اظهارات درست است، همان جلسه تشکیل شود، همان آقایان حضور یابند و شما اصحاب رسانه نیز در آن جلسه حضور یابید زیرا جواب این موضوعات از شما و مردم ما پوشیده نیست و من به صراحت مطالبی را که باید مطرح کنم، بیان می‌کنم.

 بعضی از مبالغ هنوز در ناکجاآباد است

 در ادامه خبرنگار دیگری با بیان اینکه «چطور در دولت نهم و دهم چنین تخلف بزرگی رخ داده و مجوز بانک آریا صادر شده و پس از مدتی لغو می‌شود و بانک‌های گردشگری و تات همچنان دارند به کار خود ادامه می‌دهند؟»، گفت که «آیا صحت دارد شخصی با هویت «ع.ر» که گفته می‌شود از اقوام یکی از افراد نزدیک به رئیس‌جمهور است، در محوریت این اختلاس قرار دارد؟»

 سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که جلوی چنین فسادهایی گرفته شود و یکی از راه‌ها، آسیب‌شناسی موضوع است. در این پرونده اگر قرار بوده کار صحیحی انجام شود باید اقدامات زیر نظر حسابرس، مدیرعامل و ... انجام می‌شد. این فرد (متهم اصلی پرونده) هزار و 700 میلیارد تومان را در حساب شخصی خود گذاشته و اگر گفته شود که این افراد پولشویی کرده‌اند، صحیح است. این پول کثیف را برای ردگم کنی در حساب‌های مختلف می‌چرخاندند. این مبلغ را متقلبانه گرفته و سپس به حساب افراد مختلف ریخته‌اند که حتی بعضی از مبالغ آن هنوز در ناکجاآباد است.

 یک میلیارد ریال به حساب یک خانم واریز شده است

 سخنگوی قوه قضاییه در توضیح دلایل طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ فساد بانکی اخیر گفت: در جریان رسیدگی به این پرونده با ردیابی حساب‌ها مشخص شد که از حساب متهم اصلی پرونده یک میلیارد ریال به حساب یک خانم واریز شده است. خانم را آورده‌اند و از او توضیح می‌خواهند اما هیچ توجیهی ندارد و البته این تنها مورد نیست. موارد زیادی وجود دارد که به آنها رسیدگی خواهد شد اما باز هم تاکید می‌کنم که این یک فساد در سیستم بانکی بوده است، البته خارج از سیستم بانکی هم خلاف‌هایی صورت گرفته است.

 این پرونده هر روز بیش از یک متهم داشته است

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست روز سه‌شنبه خود با خبرنگاران ادامه داد: درست است که سه ماه از آغاز رسیدگی به این پرونده گذشته ولی این پرونده الان 80 متهم دارد که اگر روزهای تعطیل را از این سه ماه حذف کنند، هر روز بیش از یک متهم داشته است. در این مدت هزاران سند، ارزیابی و کارشناسی شده است. ما روز اول نمی‌دانستیم که اسناد این چهار شرکت صوری بوده است. همه‌ اینها با کارشناسی مشخص شده است.

 «ع.ر» بازداشت شده است

 وی درپاسخ به این سوال که آیا فردی با هویت «ع.ر» در این رابطه بازداشت شده است یا خیر؟ تصریح کرد: بالغ بر 80 نفر مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. من دقیقا نمی‌دانم منظور شما کیست ولی فردی را داریم که اول اسم و فامیلش «ع.ر» است.

 خبرنگار دیگری پرسید این فرد با یکی از نزدیکان رئیس‌جمهور نسبتی دارد؟ که سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ گفت: نوع نسبت را نمی‌دانم ولی نسبت دارد.

 موضوع باغ قلهک در دادستانی تهران باید رسیدگی شود

 خبرنگاری درباره‌ وضعیت رسیدگی به پرونده‌ باغ قلهک سوال پرسید که محسنی اژه‌ای در پاسخ به وی اظهار کرد: چنانچه از یک مقام یا مرجع رسمی شکایتی به دستگاه قضایی برسد این دستگاه موظف است پیگیری کند. حتی اگر مواردی جنبه‌ عمومی داشته باشد و گزارشی نرسد، باز هم اقدام می‌شود. موضوع باغ قلهک هم مطرح شده و طبعا در دادستانی تهران باید رسیدگی شود اما باید بررسی شود که مسائل مطرح شده از سوی طرفین چقدر درست است. ان‌شاالله دادستانی تهران در این زمینه اظهارنظر خواهد کرد.

 قوه قضاییه در حال برخورد با زمین‌خواران است

 خبرنگاری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که با وجود تاکید قوه قضاییه در برخورد با زمین‌خواران، هم‌چنان زمین‌خواری ادامه دارد. آیا خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد؟ که سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ خاطرنشان کرد: شورای حفظ حقوق بیت‌المال در استان‌ها که مسوولان مختلف استان و رییس دادگستری عضو آن هستند، مرتب جلساتی دارند و به این پرونده‌ها رسیدگی می‌شود. بعضا در رسانه‌ها هم مطرح می‌شود اما اینکه این مورد آخرین مورد باشد یا خیر، معلوم نیست. باید کل دستگاه‌ها و کل سیستم وارد شوند تا چنین اتفاقاتی نیفتد.

 محسنی اژه‌ای ادامه داد: در طول این چند سال با زمین‌خواری مبارزه شده است. با افراد زیادی برخورد شده، اموالی مسترد شده و افرادی هم زندانی شده‌اند اما اگر بخواهیم تخلفاتی در این زمینه صورت نگیرد چه بسا لازم است مقرراتی هم اصلاح شود. در دولت هشتم قانونی تصویب شد و زمین‌های بزرگی با مصوبه‌ قانون و دولت در اختیار افرادی قرار گرفت که شاید اصل قانون خوب بود اما همه‌ کسانی که زمین گرفتند، زمین را در موارد مشخص شده استفاده نکردند. در خود قانون هم آمده بود اگر این فرد ظرف مدت زمان مشخصی فلان طرح را اجرا نکرد، دولت موظف است زمین را برگرداند که دولت اقدام نکرد.

 دادستان کل کشور اظهار کرد: اگر بخواهیم به همه‌ این موارد رسیدگی کنیم، زمان زیادی می‌برد؛ بنابراین اگر می‌خواهیم این قبیل پرونده‌ها به صفر برسد همه باید تلاش کنند، نه اینکه سازمان‌های ذی‌ربط هیچ اقدامی نکنند اما در عین حال مساله قابل تامل است و قوه قضاییه در حال برخورد با زمین‌خواران است. رییس قوه قضاییه هم دستور ویژه‌ای برای رسیدگی به وضعیت زمین‌های مازندران دادند.

 پرونده‌ آمریکا بسیار سنگین است

 خبرنگاری به دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر تشکیل کمیسیونی برای جمع‌آوری اسنادی از اقدامات ضد ایرانی آمریکا اشاره کرد و از آخرین اقدامات این کمیسیون پرسید که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: اینها مسائلی است که هم قوه قضاییه و هم وزارت امور خارجه و هم سایر سازمان‌ها باید اقدام کنند. این جنایتی که آمریکا طی ده‌ها سال از قبل از انقلاب تا به امروز، در زمان جنگ تحمیلی، در زمان انقلاب و بعد از آن و در مناطق مختلف کشور صورت داده پرونده‌ بسیار سنگینی است. قوه قضاییه هم وارد شده و شاید اولین گزارش خود را تا هفته‌ آینده بتواند خدمت رییس قوه قضاییه اعلام کند. بخشی از مسائل هم در داخل خود ایران قابل پیگیری است ولی امیدواریم ان‌شاالله با توجه به مسئولیتی که به عهده‌ دادستان کل کشور است تا هفته‌ آینده اولین گزارش اعلام شود.

 مدیرعامل سابق بانک صادرات متهم است

 خبرنگاری پرسید آیا اتهامی متوجه مدیرعامل مستعفی بانک صادرات است یا خیر؟ که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: مدیرعامل سابق بانک صادرات که برکنار شد، از نظر بازپرس پرونده متهم است. این فرد احضار شد. چندین ساعت از او بازجویی به عمل آمد و پرونده هم باز است. اگر در دادسرا کیفرخواست صادر شود، پرونده به دادگاه می‌رود.

  حرف‌های منتسب به رئیس جمهور کذب محض است

 خبرنگار دیگری به اظهارات احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه قائم‌مقام بانک مرکزی تحت فشار صحبت کرده است اشاره کرد که سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داد: اینکه ایشان این مطلب را فرموده‌اند یا نه نمی‌دانم ولی این حرفی که نقل شده کذب محض است. قائم‌مقام بانک مرکزی بازداشت شده است. علت هم بیم تبانی بوده است. هر وقت هم که این موجبات رفع شود، قرار ایشان تبدیل می‌شود. اینکه این فرد تحت فشار قرار بگیرد و علیه کسانی حرفی بزند اصلا منطقی نیست چون حرف تحت فشار اصلا ارزشی ندارد، ثانیا اصلا این حرف را از قول چه کسی زده‌اند؟ دیگر اینکه صرف‌ نظر از اینکه گوینده‌ این حرف کیست، این مطلب کذب محض است.

 فائزه هاشمی سوم آذر محاکمه می‌شود

 محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با زمان برگزاری دادگاه فائزه هاشمی اظهار کرد: اتفاقا امروز به مناسبتی در دادسرای تهران از این موضوع سوال پرسیدم که گفتند سوم آذر زمان برگزاری دادگاه است و ان‌شاالله در این تاریخ موردی پیش نیاید که بخواهند تمدید یا کار دیگری کنند.

 خبرنگاری پرسید: رئیس‌جمهور در سخنانی اظهار کرده زمینی به مساحت 700 هکتار در اطراف تهران به فردی واگذار شده است که این مطلب را به رئیس قوه قضاییه گفته‌ اما پیگیری نشده است. آیا اصل این موضوع درست است یا خیر؟ محسنی اژه‌ای در پاسخ خاطرنشان کرد: اگر به صورت موردی چیزی را خدمت رئیس قوه قضاییه داده‌اند، من اطلاعی ندارم اما اینجا چند بار مطرح شده است که ایشان دو بار لیستی را به قوه قضاییه فرستادند که آن لیست کاملا پیگیری شد. عنوان این لیست هم مفسدان اقتصادی بود. اولا مفسد تعریف دارد. تعداد قابل توجهی هم از این لیست کسانی بودند که معوقات بانکی داشتند و من عرض کردم واقعا نمی‌شود که به هر کسی معوقات بانکی دارد عنوان مفسد اقتصادی را اطلاق کرد. ثانیا برخی از کسانی که معوقات بانکی داشتند و در همین لیست بودند افرادی بودند که برای آنان از حوزه‌ دفتر رئیس‌جمهور به مراکز ذی‌ربط توصیه شده بود به آنان مهلت داده شود تا معوقاتشان را پرداخت کنند.

 اطلاعی از تابعیت دوگانه آقاتهرانی ندارم

 خبرنگاری از سخنگوی دستگاه قضایی در خصوص صحت تابعیت دوگانه‌ آقاتهرانی (نماینده مجلس) سوال کرد که وی پاسخ داد: اطلاعی از این موضوع ندارم. ممکن است افرادی تابعیت دوگانه داشته باشند و در مشاغل دولتی نیز حضور داشته باشند که در این راستا دستگاه‌های نظارتی و مسئول باید اقدامات لازم را به عمل آورند.

 متاسفانه در نظارت زندان سستی وجود دارد

 خبرنگار دیگری با اشاره به نامه یکی از متهمان حوادث پس از انتخابات از دادستان کل کشور سوال کرد که آیا این‌گونه اقدامات مجاز است؟ که سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داد: متاسفانه همسویی جریان فتنه با خارج از کشور از ابتدا تاکنون وجود داشته است و با کمال تاسف حرف‌های نامربوطی که سران کشورهای غربی مطرح می‌کنند، اینها فکر می‌کنند خبری شده و مطالبی را بیان می‌کنند که این امر نشان از فلاکت آنها دارد. البته مسوولان زندان باید در جریان مطالبی که می‌خواهد از داخل زندان به بیرون منتقل شود، باشند اما متاسفانه شاید این سستی در نظارت زندان باشد که آنها می‌توانند مطالبی را به بیرون منتقل کنند. این موضوع چیز عجیب و غریبی نیست.

 وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا دستگاه قضایی موضوع فعالیت شهرداری تهران در بازار سکه را مورد پیگرد قرار داده است؟ ‌گفت: در این خصوص نمی‌دانم که آیا مدعی‌العموم وارد شده است یا خیر.

 بعضی از نمایندگان مجلس احضار شده‌اند

 سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا چند نفر از نمایندگان مجلس در خصوص پرونده فساد مالی اخیر احضار شده‌اند؟ گفت: بله، بعضی از نمایندگان مجلس احضار شده و از آنان تحقیق به عمل آمده و همان روز با قرار آزاد شده‌اند و پرونده آنان مفتوح است.

 جهرمی به عنوان متهم احضار شده است

 خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که آیا آقای «جهرمی» در حین بازجویی می‌تواند مصاحبه‌ای با رسانه‌ها داشته باشد؟ که محسنی اژه‌ای اظهار کرد: آقای جهرمی به عنوان متهم احضار شده و از او تحقیق شده است. اگر در مصاحبه‌ها مطلبی بگوید که خلاف واقعیت باشد در حقیقت کار خود را سخت‌تر می‌کند. ما نمی‌توانیم فردی را ممنوع‌الحرف کنیم. اگر حرفی زد که خلاف واقع بود و احیانا جرم بود می‌توان آن را تعقیب کرد.

 چیزی از کمیته کارشناسی قانون اساسی نشنیده‌ام

خبرنگار دیگری با بیان اینکه «مطرح شده کمیته‌ای کارشناسی برای بازنگری قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده است»، از سخنگوی دستگاه قضایی پرسید که آیا قوه قضاییه نیز نماینده‌ای در این کمیته دارد؟ که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: من چنین چیزی را نشنیده‌ام.

کد خبر 150645

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار