سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳۹۰ - ۰۸:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: متخصصان سازمان‌های فضایی همچنان از نقطه دقیق سقوط قطعات ماهواره Rosat بی‌اطلاع‌اند اما برخی از محاسبات احتمال می‌دهند این قطعات در نقطه‌ای از اقیانوس هند، یا خلیج بنگال، یا دریای "آندامان" فرود آمده باشد، در حالی که عده‌ای شایعه ارتباط سقوط این ماهواره را با زمین لرزه ترکیه منتشر کرده‌اند

ماهواره Rosat آلمان

با وجود اینکه سقوط ماهواره Rosat به زمین قطعی شده است اما هنوز مقامات سازمان فضایی آلمان و ناسا از مکان سقوط آن به اطمینان نهایی دست نیافته‌اند.

سقوط در اقیانوس هند

با این همه در صورتی که زمان‌بندی سقوط ماهواره به زمین درست انجام گرفته باشد، قطعات به جا مانده از آن باید در نقطه‌ای از اقیانوس هند فرود آمده باشد، با وجود اینکه هنوز هیچکس گزارشی از دیده شدن سقوط ماهواره ارائه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در صورتی که قطعاتی از این ماهواره بر روی زمین سقوط کرده باشند، باید در جایی در چین یا میانمار با زمین برخورد کرده باشند. آنچه در مورد ماهواره Rosat موجب نگرانی متخصصان شده این است که امکان سالم ماندن 30 قطعه از این ماهواره در حین عبور از اتمسفر وجود دارد.

سقوط در خلیج بنگال

از سویی دیگر سایت دیسکاوری گزارش کرده که احتمالا این ماهواره در جنوب شرق آسیا سقوط کرده و از آنجایی که هنوز هیچ گزارشی مبنی بر وارد آمدن خسارت ناشی از برخورد قطعات ماهواره با سطح زمین منتشر نشده است، قطعات به جا مانده از ماهواره در جایی در محدوده خلیج بنگال، جایی در میان سواحل شرقی هند و اندونزی سقوط کرده‌اند. در این صورت ماهواره پیش از سقوط به شهرهای پرجمعیت چین بسیار نزدیک شده اما در نهایت 15دقیقه پس از ورود به اتمسفر به میان آب سقوط کرده است.

سقوط در چین و میانمار

همچنین "جاناتان مک داول" از مرکز فیزیک اخترشناس مرکز هاروارد اسمیتسونیان در گزارش یو اس ای تودی اعلام کرده ماهواره Rosat به احتمال زیاد در نقطه‌ای از جنوب شرق آسیا سقوط کرده است. به گفته وی دو شهر بسیار پر جمعیت "چونگکین" و "چنگدو" در زمان سقوط ماهواره در مسیر حرکت Rosat و در فاصله‌ای بسیار نزدیک قرار داشته‌اند. با این همه درصورتی که قطعات این ماهواره بر روی چنین مناطق پر جمعیتی سقوط کرده بود، باید تا کنون گزارش‌هایی از خسارات وارد شده دریافت شده بود.

محاسباتی که بر اساس داده‌های نظامی آمریکا انجام شده نشان می‌دهد قطعات این ماهواره در جایی در شرق سریلانکا بر فراز اقیانوس هند و یا بر فراز دریای "آندامان" در سواحل میانمار سقوط کرده است. البته احتمال سقوط این قطعات در زمین‌های خالی از سکنه چین یا میانمار نیز وجود دارد.

سقوط Rosat عامل زلزله ترکیه؟

نکته باورنکردنی و جالب توجهی که در پی همزمانی سقوط ماهواره Rosat و یک رویداد طبیعی در وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف به شدت فراگیر شده این است که برخی پس از وقوع زمین لرزه 7.6 ریشتری در ترکیه، سقوط ماهواره Rosat را عامل بروز این زمین لرزه که در حدود هزار کشته به جا گذاشته است می‌دانند.

در بعضی از وب سایت‌های غیر رسمی شایعه شده است که دانشمندان آمریکایی و اروپایی در حال بررسی گزارش‌های تایید نشده‌ای هستند که این ماهواره روز گذشته با ترکیه برخورد کرده و منجر به ایجاد زمین لرزه‌ای شدید شده است. در این وب سایت‌ها عنوان شده داده‌های لرزه نگاری نشان می‌دهند زمین لرزه ترکیه با زمانبندی سقوط ماهواره همزمان بوده است. این افراد باور دارند برخورد بیش از یک تن از قطعات این ماهواره با بخشی از ترکیه موجب وقوع این زمین لرزه شده است.

با این همه حجم به جا مانده از ماهواره Rosat در صورتی که با زمین برخورد کرده باشد، به صورت یکپارچه نبوده و در 30 قطعه با ابعاد مختلف به زمین رسیده‌اند. از سویی دیگر همانطور که در بالا گفته شد، بسیاری از محاسبات نشان می‌دهند این قطعات در میان اقیانوس و نه بر روی خشکی و در جایی در جنوب شرقی آسیا سقوط کرده‌اند.

کد خبر 149416
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی