چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی: خولیو ولاسکو (Julio Velasco) در سال ۱۹۵۲ در لاپلاتا آرژانتین به دنیا آمد

ولاسکو

وی پس از پایان دوران متوسطه وارد دانشگاه شد و در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت اما به دلیل کودتای ۱۹۷۶ آرژانتین از تحصیل بازماند.

ولاسکو از سن ۱۵ سالگی والیبال را در تیم دانشگاه لاپلاتا آغاز کرد و به همراه این تیم در سال‌های ۶۹ و ۷۰ قهرمان جوانان آرژانتین شد.

وی در همین سال به عنوان بهترین بازیکن مسابقات در کشور آرژانتین مطرح شد. همزمان با دوران بازی به عنوان سرمربی در تیم سوم دانشگاه نیز فعالیت داشت و از همان ابتدا علاقه خود را به مربیگری در سنین جوانی نشان داد.

ولاسکو دوران مربیگری حرفه‌ای را با دستیاری سرمربی آرژانتین در سال ۱۹۸۱ آغاز و تا سال ۱۹۸۳ ادامه داد تا اینکه با دعوت باشگاه تره والی ایتالیا راهی این کشور شد و به مدت ۲ سال به عنوان سرمربی مشغول در این باشگاه فعالیت کرد.

وی در سال ۱۹۸۵ به عنوان سرمربی باشگاه مدنا معرفی شد و در ۴ سال حضورش در این باشگاه ۴ عنوان قهرمانی برای این باشگاه به ارمغان آورد. این درخشش باعث شد تا مسئولین وقت فدراسیون والیبال ایتالیا دست به کار شوند و ولاسکو را به سمت سرمربیگری تیم ایتالیا منصوب کنند.

ولاسکو در همان سال خیلی زود پاسخ اعتماد آنها را داد و به همراه تیم ملی ایتالیا در مسابقات قهرمانی اروپا مدال طلا را کسب کرد. همچنین در همین سال ولاسکو و تیم ملی ایتالیا توانستند مقام نایب قهرمانی جهان را به دست بیاورند.

موفقیت‌های این مربی و تیمش تمامی نداشت و ۲ بار دیگر قهرمانی اروپا در سال‌های ۹۳ و ۹۵ برگ زرینی را بر تالار افتخارات این مرد آرژانتینی افزود.

ایتالیا در همین سال‌ها تبدیل به یکی از قدرت‌های بلامنازع والیبال دنیا شده بود به طوری که این تیم بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ میلادی ۴ دوره نیز قهرمان لیگ جهانی شدند.

آخرین حضور ولاسکو به عنوان سرمربی ایتالیا به سال ۹۶ برمی‌گردد که در آن سال پس از شکست برابر هلند در فینال المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا با تیم ایتالیا مدال نقره آن بازیها را کسب کرد و پس از آن از تیم مردان ایتالیا کنار رفت و هدایت تیم زنان ایتالیا را به عهده گرفت.

ولاسکو در سال ۲۰۰۱ هدایت تیم جمهوری چک را به عهده گرفت ولی نتایج به دست آمده در آن سال برای آنها راضی کننده نبود و پس از برکناری از سمت سرمربیگری در آن سال بار دیگر راهی ایتالیا شد و در باشگاه کپی اسل شروع به کار کرد.

وی از سال ۲۰۰۸ به مدت ۳ سال سرمربی تیم ملی اسپانیا بود و در سال ۲۰۱۱ پس از جدایی از این تیم، با فدراسیون والیبال ایران قرارداد ۲ ساله امضا کرد.

ولاسکو پس از به عهده گرفتن سکان هدایت تیم ملی والیبال ایران، همان سال نخستین جام قهرمانی والیبال آسیا را برای ایران به ارمغان آورد.

خولیو ولاسکوی آرژانتینی که سابقه چندین دوره قهرمانی جهان را در کارنامه دارد و به عنوان پرافتخارترین مربی جهان در رشته والیبال شناخته می‌شود، تا پایان المپیک ۲۰۱۲ به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال ایران قرارداد امضا کرد. وی پس از پایان قراردادش، مجددا قرارداد همکاری امضا کرد.

ولاسکو بهمن سال ۱۳۹۲ با تیم ملی والیبال ایران خداحافظی کرد و به آرژانتین رفت و به عنوان مربی تیم ملی این کشور فعالیت خود را آغاز کرد. او دهم ماه مه سال  ۲۰۱۹ از دنیای والیبال فاصله گرفت.

افتخارات خولیو ولاسکو:

Julio Velasco

  • پالاوولا مودنا:

۴ عنوان قهرمانی در لیگ والیبال ایتالیا: ۱۹۸۶، ۱۹۸۷، ۱۹۸۸، ۱۹۸۹
۳ عنوان قهرمانی در جام ایتالیا: ۱۹۸۶، ۱۹۸۸، ۱۹۸۹
۱ عنوان قهرمانی در جام قهرمانان: ۱۹۸۶

  • تیم ملی والیبال مردان ایتالیا:

۲ عنوان قهرمانی در قهرمانی والیبال جهان: ۱۹۹۰، ۱۹۹۴
۳ عنوان قهرمانی در قهرمانی والیبال اروپا: ۱۹۸۹، ۱۹۹۳، ۱۹۹۵
۱ عنوان دومی: ۱۹۹۱
۵ عنوان قهرمانی در لیگ جهانی والیبال: ۱۹۹۰، ۱۹۹۱، ۱۹۹۲، ۱۹۹۴، ۱۹۹۵
۱ عنوان دومی: ۱۹۹۶
۱ عنوان سومی: ۱۹۹۳
۱ عنوان قهرمانی در جام جهانی والیبال: ۱۹۹۵
۱ مدال نقره در بازی‌های المپیک: ۱۹۹۶
۱ عنوان قهرمانی در جام قهرمانی جایزه بزرگ جهانی: ۱۹۹۳
۱ عنوان قهرمانی در جام چهار تیم برتر جهان: ۱۹۹۴
۱ عنوان قهرمانی در جام شش تیم برتر جهان: ۱۹۹۶

  • تیم ملی والیبال زنان ایتالیا:

۱ عنوان قهرمانی در بازی‌های المپیک مدیترانه: ۱۹۹۷

  • تیم ملی والیبال مردان اسپانیا:

۱ عنوان دومی در بازی‌های المپیک مدیترانه: ۲۰۰۹
۲ عنوان دومی در لیگ والیبال اروپا: ۲۰۰۹، ۲۰۱۰

  • تیم ملی والیبال مردان ایران:

۱ عنوان قهرمانی در قهرمانی والیبال آسیا: ۲۰۱۱

کد خبر 148903
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار توپ و تور

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز