یکشنبه ۳ مهر ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: کشورهای آمریکای لاتین خواستار لغو حق وتو برای 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند.

لغو حق وتو

به گزارش پرس تی‌وی، در شصت و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، رهبران کشورهای آمریکای لاتین درباره تغییرات عمده در شورای امنیت سازمان ملل به سوء استفاده اعضای شورای امنیت از حق وتوی خود در جلوگیری از تصویب هرگونه قطعنامه مغایر با منافعشان، اشاره کردند و لغو آن را خواستار شدند.

آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین که همگی از قدرت‌های اتمی هستند، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به شمار می‌آیند.

به گفته ناظران بین‌المللی، از مناطق مهم جعرافیایی و سازمان­‌های نژادی نظیر منطقه آمریکای لاتین، آفریقا و جهان اسلام هیچ نماینده‌ای در 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل دیده نمی‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل 10 عضو غیردائم از مناطق مختلف جهان دارد که با رای مجمع عمومی برای دوره‌ای دو ساله انتخاب می‌شوند.

دیلما روسوف رئیس جمهور برزیل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: شورای امنیت با کمبود نمایندگی روبروست و همین مسأله اعتبار آن را زیر سؤال می‌برد؛ جهان نیازمند شورایی با اعضای جدید است، برزیل برای قبول مسئولیت به عنوان عضو دائم آماده است.

کریستینا فرناندز کرشنر رئیس جمهور آرژانتین نیز خواستار لغو عضویت دائم و حق وتوی این کشورها شد و آن را مانع روند برقراری ثبات در جهان دانست.

اگر یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل قطع‌نامه‌ای را وتو کند، این قطعنامه رد می‌شود، حتی اگر 14 عضو دیگر این شورا به آن رای مثبت داده باشند.

دخالت‌های یک جانبه اخیر سازمان ملل در لیبی، سران کشورهای آمریکای لاتین را بر آن داشته تا خواستار تغییر قوانین سازمان ملل با توجه به چند جانبه گرایی، حقوق بشر و احترام به حاکمیت کشورها شوند.

در میان 5 عضو دائم شورای امنیت، آمریکا بیش از دیگران از حق وتوی خود استفاده می‌کند و اغلب قطع‌نامه‌هایی را که در محکومیت جنایات جنگی و نقض حقوق بشر علیه رژیم اسرائیل صادر می‌شوند، وتو می‌کند. از سال 1972 تاکنون، آمریکا بیش از 40 قطع‌نامه شورای امنیت را که علیه رژیم اسرائیل بوده، وتو کرده است.

کد خبر 146556
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز