مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۴:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: پژوهشگران انگلیسی مکانیزمی را یافتند که از طریق آن سطح پایین سروتونین منجر به بروز خشم می‌شود و نشان دادند که با خوردن شکلات و تخم مرغ می‌توان خشم را کاهش داد

خشم

به گزارش خبرگزاری مهر، بارها پیش آمده است که صبح‌ها با بدخلقی از خواب بیدار شده‌اید. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه کمبریج نشان دادند که بدخلقی به دلیل سطوح انتقال دهنده عصبی سروتونین است که وقتی فرد غذا نخورده باشد نوسان می‌کند استرسی که در اثر این نوسان ایجاد می‌شود منجر به بروز خشم و عصبانیت می‌شود.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج با استفاده از رزونانس مغناطیسی، تاثیرات سطوح سروتونین مغز 30 داوطلب سالم را در پاسخ به تحریکاتی چون چهره‌های خشمگین، غمگین و یا بیانات خنثی بررسی کردند.

در طول این تحقیقات، دانشمندان سطوح سروتونین داوطلبان را با دستکاری رژیم غذایی آنها تغییر دادند و به خصوص با استفاده از "تریپوفان"، ماده‌ای که برای تولید سروتونین مطلوب است و به اندازه کافی در سفیده تخم مرغ، بعضی از ماهیها و شکلات وجود دارد این دستکاری را انجام دادند.

سپس با مشاهده فعالیت نواحی مختلف مغز دریافتند که سطوح پایین سروتونین، کورتکس جلوپیشانی را برای کنترل پاسخ خشمی که در بادامه مغز ساخته شده است به شدت دچار مشکل می‌کند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "از دهه‌های قبل می‌دانستیم که سروتونین نقش مهمی در خشم و پرخاشگری ایفا می‌کند اما تنها از مدتی قبل فناوری را به دست آورده‌ایم که می‌تواند درون مغز را نگاه کند و روشی را که با آن این انتقال دهنده عصبی پالس‌های احساسی ما را تنظیم می‌کند مورد بررسی قرار دهد."

به گفته این محققان، هرچند این نتایج در مورد داوطلبان سالم به دست آمد باوجود این می‌توانند در خصوص علل بروز طیف وسعیی از اختلالات روانی که در آنها خشم یک عنصر مشترک است توضیح دهد.

کد خبر 146145

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار