جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: ترکیه اعلام کرد به دلیل عدم عذرخواهی رژیم صهیونیستی سفیر این رژیم صهیونیستی در آنکارا را اخراج کرده و نیز روابط نظامی خود را با تل آویو به حالت تعلیق درآورده است.

 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام ترکیه به دنبال امتناع تل آویو از عذرخواهی از آنکارا به دلیل حمله به ناوگان آزادی که به کشته شدن شهروندان ترکیه‌ای منجر شد، صورت گرفت.

 احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه امروز (جمعه 11 شهریور) اعلام کرد که این کشور روابط دیپلماتیک خود را با تل آویو به پائین‌ترین حد می‌رساند.

 وی افزود: سفیر رژیم صهیونیستی باید تا روز چهارشنبه ترکیه را ترک کند.

 داوود اوغلو همچنین خاطرنشان کرد که ترکیه تمام توافق نامه‌های نظامی خود را با اسرائیل به تعلیق درآورده است.

 وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده است که اسرائیل بهای اقدام‌هایش را بپردازد.

 به نوشته روزنامه هاآرتص، ترکیه تصمیم دارد روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی را به پایین‌ترین حد ممکن برساند. کاهش سطح روابط دیپلماتیک ترکیه و اسرائیل بدین معنا است که گابی لوی، سفیر اسرائیل در آنکارا به همراه الا افک، معاونش باید از این کشور خارج شوند.

 داوود اغلو افزود: اسرائیل تمام موقعیت‌ها برای خاتمه بخشیدن به بحران را از میان برده است و حال باید نتیجه اقدام‌های نادرستش را ببیند.

 وی تصریح کرد: آنکارا هر اقدامی را که لازم باشد برای نشان دادن تعبیر درست از مفهوم آب‌های بین‌المللی مدیترانه انجام خواهد داد.

 در همین حال وزیر امور خارجه ترکیه از لغو تمامی قراردادهای نظامی فیمابین خبر داد و افزود: آنکارا اقدام‌های قانونی لازم را در خصوص محاصره نوار غزه و کمک رسانی به افرادی که در این منطقه قربانی می‌شوند به عمل خواهد آورد.

 داوود اوغلو ضمن هشدار در خصوص عواقب احتمالی خودداری رژیم صهیونیستی از عذرخواهی از ترکیه گفت: انتشار گزارش سازمان ملل آخرین فرصت را در اختیار اسرائیل قرار داده بوده تا عذرخواهی کند. احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه اسرائیل وجود دارد.

 وزیر امور خارجه ترکیه هشدار داده بود در صورتی که اسرائیل از ترکیه عذرخواهی نکند، بخش دوم برنامه‌هایمان را عملی خواهیم کرد. ترکیه قصد دارد تحریم‌هایی (علیه اسرائیل) اعمال کند که هم رژیم صهیونیستی و هم جناح‌های بین‌الملل از آن آگاه هستند.

 وی با اشاره به تقاضای اسرائیل برای تعویق مجدد در انتشار گزارش ترکیه اعلام کرد که آنکارا نمی‌تواند تعویق شش ماهه دیگری را قبول کند.

 از سوی دیگر گزارش‌های شبکه خبری بی.‌بی. سی حاکی از آن است که مقام‌های اسرائیلی طی مذاکرات محرمانه‌ای در تلاشند تا از قطع روابط با ترکیه جلوگیری کنند.

 مقام‌های ارشد رژیم صهیونیستی پیشتر اعلام کردند: اسرائیل در خصوص حمله به ناوگان آزادی عذرخواهی نخواهد کرد.

کد خبر 144557
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز