مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: سفیر ایران در تاجیکستان از سفر 2 روزه رئیس جمهور کشورمان به دوشنبه در 13 شهریور ماه خبر داد.

"علی‌اصغر شعردوست" سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به سفر 2 روزه محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان به دوشنبه پایتخت تاجیکستان به منظور شرکت در جشن بیستمین سالگرد استقلال این کشور، اظهار داشت: آقای احمدی‌نژاد 13 و 14 شهریور ماه به این منظور به دوشنبه سفر می‌کند و همزمان با این سفر توربین اول نیروگاه برق آبی سنگ توده 2 افتتاح خواهد شد.

قدرت این توربین 120 مگاوات است و به گفته شعردوست توربین دوم نیز تا پایان سال شمسی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
سد سنگ توده 2 سدی خاکی با هسته مرکزی بوده و طول تاج آن 385 متر و حجم کل مخزن آن 5/66 میلیون متر مکعب است.

عملیات احداث سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ توده 2 در بهمن ماه 1385 توسط یک شرکت ایرانی که در تاجیکستان شرکت مشترک سنگاب را تاسیس کرده است، بر روی رودخانه وخش در استان ختلان تاجیکستان آغاز شد. ارزش قرارداد ساخت این سد و نیروگاه 220 میلیون دلار بوده که سهم تاجیکستان 40 میلیون دلار است.
جمهوری اسلامی ایران 180 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده که قرار است به صورت وام درازمدت از سوی دوشنبه بازپرداخت شود.

وی همچنین از افتتاح درمانگاه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان همزمان با سفر رئیس جمهور کشورمان خبر داد و افزود: علاوه بر علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه، مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت و مجید نامجو وزیر نیرو، رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کنند.

شعردوست همچنین گفت که در این سفر قرارداد احداث نیروگاه بزرگ برق‌ آبی "عینی" بر روی رودخانه زرافشان در نزدیکی شهر عینی تاجیکستان امضا خواهد شد و علاوه بر آن قرارداد اولیه احداث کارخانه سیمان در شهر "دنقره" در ولایت ختلان توسط بخش خصوصی کشورمان به امضا خواهد رسید.

تفاهم نامه ساخت این سد و نیروگاه که قرار است بر روی رود زرافشان در 200 کیلومتری شمال دوشنبه پایتخت تاجیکستان ساخته شود، در چهارم ژانویه 2010 (4 دی 1388) بین شرکت فرآب، شرکت برق تاجیک و وزارت انرژی تاجیکستان منعقد شد.

وی در پایان اظهار داشت: قرار است احداث نیروگاهی بر روی رودخانه "ورزاب" در نزدیکی شهر دوشنبه توسط بخش خصوصی کشورمان که توافقات اولیه آن در گذشته انجام شده در طی سفر رئیس جمهور نهایی شود.

 

کد خبر 144484
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار