همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور، بر این‌ نکته که سیستم بانکی کشور باید اصلاح و توزیع منابع مالی و بانکی از حالت رانتی و رابطه‌ای خارج شود، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد که در مراسم معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت سخن می‌گفت، با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی (ع) به سخنان محرابیان در این جلسه اشاره کرد و گفت: آقای محرابیان جزء مدیران شایسته و عالم کشور هستند و در طول فعالیت‌های دولت دهم و نهم کارهای ماندگار و خوبی را انجام داده‌اند و انشاءالله این کارها ادامه خواهد داشت.

 رئیس‌جمهور با بیان این‌که دو وزارتخانه ادغام شده‌اند و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر تصمیم بر این بوده که این ادغام صورت بگیرد و ممکن است 20 سال دیگر عده‌ای بیایند و بگویند که باید تفکیک شود، ولی اکنون تصمیم بر ادغام بوده و این کار صورت گرفته است و فعالیت‌های وزارتخانه سنگین‌تر شده است و امیدوارم که آقای غضنفری که از مدیران دلسوز و شایسته کشور هستند از همه ظرفیت‌های موجود برای پیشبرد امور استفاده کنند.

 رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ما برای ساختن کشور نیازمند کار عالمانه، هدفمند و هم‌افزا هستیم، به نقش مردم در این زمینه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تصوری که سالیان طولانی حاکم بر مدیریت بود که کارها را باید دولت تصدی کند، امروز به تاریخ پیوسته است و در واقع ذهنیت مدیران و برنامه‌ریزان در این ارتباط اصلاح شده است و اکنون کمتر کسانی هستند که این تفکر را داشته باشند که دولت باید متصدی همه امور باشد و همه کارها را خود انجام دهد، سرمایه‌گذاری، واردات و صادرات را فقط خود دولت انجام دهد. همانطور که گفتم این ذهنیت اصلاح شده است.

 رئیس‌جمهور با بیان این‌که باید کارها را به مردم بسپاریم و مردم در این زمینه نقش‌آفرینی کنند، گفت: شرایط برای کار عالمانه و هم‌افزا وجود دارد، دارای منابع مادی و مالی خوبی هستیم و در این زمینه غنی هستیم، پول کم نداریم، ولی بعضا شاهد احتکار منابع پولی و مالی هستیم.

 وی همچنین با ابراز تاسف از برخی از احتکارها و مدیریت‌های ناصحیح منابع مالی، گفت: مثلا کسی می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند و با 10 واحد می‌تواند این کار را انجام دهد، ولی با 40 یا 50 واحد هزینه انجام می‌دهد. یا فردی ثبت سفارش می‌دهد و منابع دریافت می‌کند، برای واردات کالایی، کالا را وارد می‌کند و سود می‌کند، ولی منابع را به بانک برنمی‌گرداند.

 رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که سیستم بانکی کشور باید اصلاح شود و توزیع منابع مالی و بانکی از حالت رانتی و رابطه‌ای خارج شود و عقود در آن اجرا شود، گفت: بخشی از کار نیز بر عهده فعالان اقتصادی است، در هر کجا کار می‌کنند، باید فکر کنند که برای یک مجموعه و هدف کار می‌کنند.

 احمدی‌نژاد با اشاره به تلاش مستکبران برای خدشه وارد کردن به فرهنگ ما از جمله فرهنگ کار و خدمت به مردم در طول سالیان سال، گفت: آنها تلاش کرده‌اند خدمت به جامعه را به حاشیه ببرند، گرچه با پیروزی انقلاب اسلامی بخش مهمی از تلاش‌هایی که آنها کرده بودند، خنثی و اصلاح شد، ولی هنوز انگشت شمار افرادی را داریم که می‌گویند فلان کالا در انحصار ما باشد و دیگران وارد این موضوع نشوند یا این‌که ما کالا را وارد کنیم و سود ببریم و توجهی به تولید داخل ندارند و این‌که چه ضربه‌ای به تولید داخل وارد می‌شود.

 وی با اشاره به ویژگی‌های فرهنگی کشور خودمان گفت: ما باید فرهنگ‌مان را احیاء کنیم. ایرانی‌ها همیشه در غم و شادی‌های یکدیگر شریک بوده‌اند و همواره برای آبادانی و اعتلای انسانیت و توحید کار کرده‌اند و ما باید این را انجام دهیم و بر آن پافشاری کنیم.

 رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که باید موانع در این راه برداشته شود،‌گفت: خوشبختانه در قانون برنامه آمده است که مجوزها را بازنگری کنیم و با پشتیبانی فعالان اقتصادی باید بنشینیم و موانع را برداریم.

 احمدی‌نژاد همچنین با بیان این‌که فعالان اقتصادی نیز باید برنامه‌ریزی خود را هوشمندانه، هم‌افزا و عالمانه‌تر کنند،‌ به اهمیت نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: امروز خوشبختانه سرمایه نیروی انسانی ما یک سرمایه‌ی بسیار ارزشمند است. البته یک کاری ما باید انجام دهیم، یک کاری شما و باید دست به دست هم بدهیم و این حرکتی که شروع شده با سرعت و شتاب بالاتر دنبال کنیم و این شدنی است.

 وی گفت: اگر هر فعال اقتصادی منابع خود را در چارچوب منابع ملی برنامه‌ریزی کند همه سود می‌برند و کسی ضرر نمی‌کند. خوشبختانه این روحیه در جمع وسیعی از فعالان اقتصادی وجود دارد و باید همگانی و عملیاتی شود. امروز قوانین خوبی وجود دارد و به لحاظ حقوقی نیز تولید و تجارت پشتیبانی قوی دارد و برای کشور هم تولید، هم تجارت، هم صادرات و واردات لازم است، چرا که اقتصاد یک مجموعه است و اگر تولید می‌کنیم معنای آن نیست که واردات نکنیم، اینها همه یک مجموعه‌اند.

 رئیس‌جمهور با اشاره به تحریم‌های دشمنان گفت: دشمن تحریم کرده؛ اما برخی از رفتارها بدتر از تحریم است، رفتارهایی که تحت یک سلسله روابط و قالب‌های فکری آن را می‌بینیم و ما باید این را بشکنیم و حرکت به سمت جلو نیز کار شماست.

 احمدی‌نژاد در پایان سخنان خود بار دیگر از محرابیان تشکر کرد و خطاب به آقای غضنفری گفت: کار را به شما می‌سپاریم.

 پیش از صحبت‌های رییس‌جمهور، محرابیان وزیر سابق صنایع و معدن و بعد از صحبت‌های رmیس‌جمهور غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت به ایراد سخنرانی پرداختند.

 رئیس‌جمهور  صبح امروز(شنبه 29 مرداد) در مراسم معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت که در ساختمان نادری این وزارتخانه برگزار شده بود، حضور پیدا کرد و ضمن تشکر از محرابیان وزیر سابق صنعت و معدن و اهدای لوحی به وی، حکم غضنفری را برای وزارتخانه جدیدالتاسیس به او اعطا کرد.

 در این مراسم نامجو وزیر نیرو، روسای کمیسیون اقتصادی و صنایع مجلس و تعدادی از معاونین وزارتخانه‌های ادغام شده و فعالان اقتصادی و صنعتی حضور داشتند.

کد خبر 143670
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز