شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین – سهیلا نیاکان: محتوای هنر خوشنویسی در سرزمین ما، مبتنی بر دستاوردهای ملی و دینی است و به همین سبب همواره در ذهن و قلب مردم جاری است.

به عبارتی، مردم با خوشنویسی آشنایی بصری وسیع دارند و این نگرش قداست خاصی برای این هنر ایجاد کرده است.

به تبع طولانی بودن سابقه این هنر در کشورمان، هنرمندان خوشنویس بسیاری نیز طی سال‌ها فعالیت خود، به شیوه‌های متفاوتی به نگارش خط پرداخته‌اند و همواره دست به ابداع و ابتکار در این زمینه زده اند.

هنرمندان ایرانی در کنار خط کوفی به نوشتن و کتابت با خطوط نسخ و نستعلیق نیز مشغول بوده‌اند. خط نسخ ایرانی از قرن ۵ دگرگونی‌هایی یافت و در نتیجه این دگرگونی‌ها خط نستعلیق پدید آمد. خطاطان متعددی در دوره‌های مختلف تاریخ کشورمان، این شاخه هنری را بسط دادند.

    بخشی از هنرمندان خوشنویس در ایجاد شیوه‌های نوین در خوشنویسی، پس از سال‌ها تمرین و مطالعه درباره خوشنویسی و راز و رمز دیریاب کلمات و حروف و چیدمان آنها در تابلوها آثاری را خلق کردند که به نقاشیخط معروف شد.

هنرمندان رشته نقاشیخط از ظرفیت‌های پنهان و آشکار خوشنویسی بهره می گیرند و با کمک حسن همجواری کلمات و حروف ریز و درشت و کشیده های تخت و مدات شیب دار و حروف عمودی و افقی و قوس دار و با استفاده از ظرفیت های بصری آنها نظیر سطح و دور- بلندی و کوتاهی حروف سواد و بیاض و رهایی شمره ها در ارسال ها، آثاری را خلق کنند که علاوه بر تاکید بر هویت ایرانی و شرقی اثری هنری ارائه دهند.

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خوشنویسان ایرانی در جایگاه معلم یا هنرآموز، به پدید آوردن سبک های مختلف این هنر شتافته اند که حاصل تلاش آنان صدها نمایشگاه و هزاران کتاب و دست نوشته و قطعه و تابلوی هنری در شیوه های کلاسیک و مدرن بوده که اکنون بخشی از آن زینت بخش محافل و اماکن هنری جهان است.

در واقع، هنرمندان خوشنویس ایرانی امروزه از جایگاه هنری این رشته فراتر رفته اند و رسالت خود را در پیوند قلبی بین علاقمندان این هنر در همه کشورهای جهان به انجام رسانده و به این وسیله پلی فرهنگی اجتماعی بین کشورها و مردمان فرهنگ دوست آن بنا کرده اند.

برای آشنایی خوانندگان همشهری آنلاین با زندگینامه هنرمندان خط و نقاشیخط، به معرفی آنها پرداخته‌ایم:

کد خبر 143633
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز