طوطی‏‌ها حیوانات جالب و در عین حال عجیبی هستند. داشتن توانایی تقلید صدا یکی از ویژگی‏‌هایی است که باعث شده این پرندگان زیبا به یکی از محبوب‏‌ترین پرندگان در دنیا تبدیل شوند.

parrot

اما فقط مهارت طوطی‏‌ها در تکرار و تقلید از صدا‌ها و آواهایی که می‌‏شنوند، از امتیازات برجسته آنها نیست؛ به تازگی دانشمندان متوجه شده‏‌اند که طوطی‏‌ها یکدیگر را به نام صدا می‌‏زنند. یعنی به‌‌ همان شکلی که ما آدم‏‌ها هر یک اسمی داریم که همدیگر را با آن خطاب می‌‏کنیم، طوطی‏‌ها هم هر کدام اسم مشخصی دارند که در اجتماعشان یکدیگر را با آن نام صدا می‌‏کنند.

در تحقیقات گسترده‌‏ای که در دانشگاه کرنل نیویورک انجام شده است، پرنده‏‌شناسان با بررسی زندگی گونه‏‌ای از طوطی‏‌ها در ونزوئلا این واقعیت را دریافتند. اما سؤال این‌جاست که این اسم چگونه به هر طوطی تعلق می‌‏گیرد و کی تعیین می‌‏کند که اسم هر یک از آنها چه باشد؟!

با تصویربرداری از زندگی این حیوانات، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این نام‌گذاری، کار پدر و مادر طوطی‌هاست؛ یعنی چیزی مثل نام‌گذاری ما آدم‏‌ها! آنها در ابتدا فکر می‌‏کردند که این پدیده یا به صورت غریزی (هر پرنده برای خودش) صورت می‌‏گیرد یا یک پرنده پیر در اجتماع طوطی‏‌ها این وظیفه را بر عهده دارد.

اما نتایج تحقیقات، ‏ متخصصان را غافلگیر کرد. آنها دوربین‏‌هایی را در ۱۶ نقطه از آشیانه این پرنده‏‌ها کار گذاشتند و زندگی و نوع ارتباط آنها را در مراحل مختلف زندگی ضبط کردند. مشخص شد که والدین بعد از تولد هر جوجه نامی برایش در نظر می‌‏گیرند که از آن پس به همین نام شناخته می‌شود. جالب است بدانید که فقط طوطی‏‌ها نیستند که اسم دارند، بلکه دلفین‏‌ها هم از سوی خانواده‌‏شان نام‌گذاری می‌‏شوند.

کد خبر 142780

برچسب‌ها