گروه اقتصادی: 4 ماه پس از فاش شدن موضوع واریز یارانه نقدی به حساب 2 میلیون ایرانی خارج‌نشین، ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای جلوگیری از انحراف منابع ناشی از آزادسازی قیمت‌ها در اقدامی دیرهنگام تصمیم به حذف یارانه نقدی ایرانیان مقیم خارج از کشور گرفته است.

یک روز پس از اعلام سخنگوی اقتصادی دولت مبنی بر منتفی بودن حذف یارانه نقدی پردرآمدها، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: وزارت کشور، مسئول شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات ایرانیان خارج از کشور برای حذف از شمول پرداخت یارانه نقدی شد. به گزارش همشهری، این اقدام دولت درصورت به نتیجه رسیدن در کوتاه مدت دست‌کم باعث خواهد‌شد ماهانه مبلغ 91 میلیارد تومان در توزیع منابع ناشی از هدفمندی یارانه‌ها صرفه جویی شود.

دیروز محمدرضا فرزین در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: اطلاعات ایرانیان خارج از کشور در پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی دستگاه‌های مختلف پراکنده است و بر این اساس قرار است وزارت کشور این اطلاعات را گردآوری کرده و به یکدیگر متصل کند. فرزین، شناسایی ایرانیان مقیم خارج و حذف آنان را به‌دلیل این پراکندگی دشوار دانست و افزود: جلسات ستاد و ماموریت وزارت کشور در این رابطه در حال انجام است. براساس این گزارش علاوه بر اقشار پردرآمد، ایرانیان خارج از کشور نیز جزو 73 میلیون نفر ایرانی هستند که ماهانه از دولت مبلغ 44 هزارو 500 تومان یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

پرداخت یارانه به این گروه که هیچ نقشی در تولید درآمد و ارزش افزوده کشور ندارند با انتقادات شدیدی روبه‌روست و دولت درصدد شناسایی و حذف آنان از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی است.
به گزارش همشهری، نخستین بار در جریان مذاکرات مجلس درباره بودجه سال 90 یکی از نمایندگان مجلس فاش ساخت که برابر اعلام ستاد هدفمندی یارانه‌ها دست‌کم 2 میلیون ایرانی مقیم خارج از کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

کد خبر 142470

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار