همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: سفر 'یوکیا آمانو' مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران باید بدون شرط باشد.

علی اکبر صالحی' که در نخستین دور از سفرهای اروپایی دوجانبه به دعوت همتای اتریشی خود به وین سفر کرده است،افزود: دعوت دکتر 'فریدون عباسی' رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آقای آمانو، دعوتی طبیعی است و آمدن اقای آمانو باید سفری بلاشرط باشد وگرنه بی معنا و مفهوم خواهد بود.

به گزارش ایرنا؛ وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آمانو به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی متعلق به همه کشورهای عضو است و او از جانب تمامی کشورهای عضو نمایندگی داشته و به عنوان مدیرکل آژانس عمل می کند.

صالحی افزود: ایران نیز یکی از عمده ترین اعضای آژانس است و طبیعی است که آمانو به ایران سفر کند؛ همچنان که اسلاف وی مانند آقای البرادعی در زمان مسؤولیت شان به دفعات از ایران بازدید کرده اند.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه یکی از اولویتهای سیاست خارجی در دوره وزارت وی، توجه به تعمیق روابط با اتحادیه اروپاست، گفت: این سفر می تواند مقدمه ای برای گشایش روابط ایران و اتحادیه اروپا باشد و می تواند در جهت تقویت و بسط و گسترش روابط به عنوان یک قدم اولیه مؤثر تلقی شود.

صالحی اضافه کرد: امیدواریم با حسن نیتی که در طرفین وجود دارد، بتوانیم مسایل خود را صریح و منصفانه ارزیابی کنیم و اگر مواردی وجود دارد که باید رفع سوء تفاهم و حل مشکل شود، با نیت خیرخواهانه انجام شود.

وی خاطر نشان ساخت: روابط ایران با اتحادیه اروپا دیرپا بوده و جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی مناسباتی هزاران ساله داشته است.

وی افزود: براساس این منطق، وزیر امور خارجه اتریش در دیداری که حدود 3 ماه پیش در ژنو داشتیم برای دعوت از من به اتریش و وارد شدن به یک سری گفت وگوهای دوجانبه، منطقه ای و بین المللی اظهار علاقه مندی کرد که ما این دعوت را پذیرفتیم.

صالحی با اشاره به سابقه پنج ساله خود به عنوان نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و آشنایی با مسؤولان و مردم اتریش و نیز سازمانهای بین المللی مستقر در این کشور گفت: این سوابق و آشنایی می تواند فرصتهای خوبی را برای رفع برخی سوء تفاهمات و نزدیک کردن افکار سیاسی دو کشور به یکدیگر فراهم کند.

وزیر امور خارجه ایران درباره دیدارهای خود در اتریش اظهار داشت: روز سه شنبه روز پرکاری خواهیم داشت و جلسات متعددی با مسؤولان و مقامات اتریش و نیز مسؤولان سازمانهای بین المللی در این کشور ازجمله آقای آمانو خواهم داشت که تمامی این دیدارها به درخواست این عزیزان بوده است.

صالحی سفر یکروزه خود به جمهوری اسلوونی واقع در جنوب اروپای مرکزی را خوب توصیف کرد و گفت: گشایش سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور نشانه اهمیتی است که تهران برای اروپا قائل است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: سفارت ما در اسلوونی و جایگاه این کشور در اتحادیه اروپا، دریچه جدیدی را در ارتباط با کشورهای اروپایی خواهد گشود.

صالحی همچنین روابط ایران با اتریش را دیرینه و چند صد ساله دانست و اظهار امیدواری کرد: در مذاکرات صریحی که روز سه شنبه در ارتباط با مسایل مختلف با مقامات اتریش خواهم داشت، بتوانیم قدم اولیه را در راستای تعمیق روابط با اتحادیه اروپا برداریم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا در مورد تحولات سوریه با مقامات اسلوونی گفت وگو کرده است و با مقامات اتریشی نیز در این باره مذاکره خواهد کرد، گفت: با مقامات اسلوونی تحولات منطقه را مرور کردیم و قطعاً با مقامات اتریشی نیز تحولات منطقه را مرور و ارزیابی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا، آثارش محدود به این مناطق نخواهد بود بلکه در کل جامعه بین المللی اثر گذار خواهد بود.

وی اضافه کرد: از این رو، ارزیابی تحولات منطقه ای بویژه از دیدگاه کشوری که در این منطقه حضور دارد برای غربی ها مهم است.

صالحی که در ادامه نخستین دور از سفرهای اروپایی دوجانبه به اتریش سفر کرده است، روز سه شنبه علاوه بر دیدار با همتای اتریشی خود با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت وگو خواهد داشت.

کد خبر 140174
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز