شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۰ - ۰۶:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: کلسترول زیاد در بدن باعث افزایش چربی می‌شود و خطرات زیادی از جمله چاقی را به دنبال دارد. بنابراین برای سلامت بدن باید از غذاهایی که سطح کلسترول بالایی دارند پرهیز شود.

چه غذاهایی کلسترول بالا دارند

به گزارش ایسنا، مواد غذایی بی‌شماری وجود دارند که با وجود اینکه سرشار از کلسترول بوده و برای بدن مضر هستند مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند، کره و گوشت چرب و بستنی از این دسته غذاها هستند.

در نظر داشته باشید که فست فودهایی که در حال حاضر طرفداران زیادی دارند به خاطر کلسترول بالا بسیار مضر هستند.

پنیر، فرآورده‌های شیر، زرده تخم‌مرغ، کیک، کلوچه، کره، گوشت و ... نیز از غذاهایی است که مصرف زیاد آن‌ها سلامتی را تهدید می‌کنند.

البته این غذاها فواید زیادی هم دارد و نمی‌توان آنها را از رژیم غذایی حذف کرد، پس بهتر است که برای هر یک از آنها جانشینی پیدا کرد و یا آنها را به شکل دیگری تغییر داد. برای مثال شیر پرچرب و سرشار از کلسترول را به شیر کم چرب تبدیل کرده و از آن استفاده کنید. به همین شکل کره و پنیر و ... نیز می‌شود بجای پرچرب از کم چرب آن استفاده کرد.

کره، گوشت پرچرب، بستنی، فست فود، پنیر پرچرب، شیر پرچرب، زرده تخم‌مرغ، کیک، کلوچه کره‌ای، جگر، پوست مرغ، غذاهای سرخ‌کردنی از جمله غذاهای ممنوعه در این خصوص هستند.

*** سطح کلسترول را در بدن کنترل کنید

صرف نظر از اینکه به بیماری چربی خون مبتلا هستید یا نه، توصیه می‌شود هر پنج سال یک بار سطح کلسترول را در بدن خود اندازه‌گیری کنید. این در حالیست که افرادی که سطح کلسترول خونشان زیاد است باید با فاصله‌ای کمتر آن را چک کنند. سطح کلسترول بالا در بدن خطرات زیادی را برای فرد به دنبال دارد از جمله بیماری قلبی، دیابت، فشار خون، مرض چاقی .

افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند و یا به طور ارثی احتمال بیماری‌های قلبی را در خود می‌بینند باید از غذاهای سطح کلسترول بالا خودداری کنند چرا که احتمال جمع شدن کلسترول در آنها بیشتر است.

کد خبر 139833
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز