گروه بورس: معاون وزیر اقتصاد و رئیس هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ با اعلام یک خبر خوش برای فعالان بازار سرمایه گفت: از ماه آینده واگذاری سهام شرکت‌های نفتی در بورس و فرابورس آغاز می‌شود و تلاش می‌شود؛ همه مجموعه‌های متعلق به وزارت نفت نیز تا پایان شهریورماه واگذار شوند.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی

به گزارش همشهری، سازمان خصوصی‌سازی‌ از هفته گذشته برنامه گسترده‌ای را برای واگذاری سهام شرکت‌های نفتی که مجموعه بزرگی را شامل می‌شود با برگزاری کمیته‌های مشترک آغاز کرد، هرچند رقم دقیقی از حجم شرکت‌های قابل واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت در دست نیست اما بدون شک ارزش واگذاری‌های بزرگ‌ترین وزارتخانه کشور بیش‌از ده‌ها میلیارد دلار است. کارشناسان رقم شرکت‌های قابل واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت را با احتساب سهامی که تاکنون به فروش رسیده است بین 30 تا 60 میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

بر همین اساس روز گذشته پیمان نوری در گفت‌وگو با همشهری از آغاز واگذاری سهام شرکت‌های وزارت نفت از ماه آینده خبر داد و در عین حال تاکید کرد: بیشتر این شرکت‌ها از طریق بورس و فرابورس فروخته خواهند شد. رئیس هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ ادامه داد: تلاش می‌شود تا پایان شهریور ماه کل یا قسمتی از سهام پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس، لاوان، شیراز، کرمانشاه، تبریز و اصفهان همچنین هلدینگ گاز، تعدادی از پالایشگاه‌های گاز و هلدینگ پتروشیمی از طریق بازار سرمایه واگذار شود. آنچه مهم است اینکه پس از پایان‌یافتن واگذاری‌های زیرمجموعه وزارت نفت، هیچ‌یک از فعالیت‌های شرکت‌های مشمول واگذاری تحت پوشش 4 شرکت مادرتخصصی زیرمجموعه وزارت نفت به‌صورت شرکتی باقی نخواهند ماند.

وی همچنین توضیح داد: هفته گذشته نشست مشترکی با حضور معاونین وزارت نفت، مدیران عامل شرکت‌های مادر تخصصی، مدیران کل و کارشناسان نفت برای سرعت‌بخشی واگذاری سهام شرکت‌های وزارت نفت تشکیل شد و از دیروز نیز 4 کارگروه برای انجام این مهم در سازمان خصوصی‌سازی‌ تشکیل گردید. نوری با بیان اینکه وظیفه این کمیته‌ها سرعت بخشی واگذاری شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت است تاکید کرد: در این کمیته نمایندگانی از سازمان خصوصی‌سازی‌ در سطح هیات عامل، مدیران کل 4 شرکت مادرتخصصی وزارت نفت، مدیران کل ذی‌مدخل در وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگانی از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست‌جمهوری حضور داشتند.

کد خبر 137673

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز