دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: تعرفه جدید آبونمان خطوط اینترنتی E1 در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات مصوب و براساس آن شرکت مخابرات ایران موظف به دریافت مبلغ 500 هزار تومان هزینه اولیه به ازای هر خط و 75 هزار تومان هزینه ماهیانه از شرکت‌های اینترنتی شد

اینترنت

به گزارش خبرگزاری مهر، نرخ آبونمان واگذاری خطوط E1 که از طریق آن اینترنت دایل آپ با سرعت 56 کیلوبیت برثانیه به کاربران ارائه می‌شود حدود یک سال است موضوع درگیری میان شرکت مخابرات ایران، شرکت‌های مخابرات استانی، شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوده است چرا که مجمع شرکت مخابرات ایران از ابتدای سال 89 موضوع تغییر نرخ آبونمان واگذاری خطوط E1 را مصوب و اجرایی کرد که این موضوع با نارضایتی شرکت‌های اینترنتی مواجه شد.

با این مصوبه هزینه نگهداری ماهیانه این خطوط از 25 هزار تومان به ازاء هر لینک E1 درماه با افزایش حدود چهار برابری به رقم 95 هزارتومان می‌رسید و با تغییر روش دریافت هزینه اولیه نیز 50 درصد از مبلغی که شرکت‌ها به عنوان ودیعه و به صورت امانت برای اجاره خطوط E1 نزد شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های مخابرات استانی گذاشته بودند به هزینه تبدیل می‌شد.

در راستای این تصمیم مخابرات و اعمال نرخ‌های جدید، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دلیل آنکه این نرخ‌ها بدون تایید و هماهنگی با این سازمان ابلاغ و اجرایی شده بود به مخابرات اخطار داد و این تعرفه‌ها را غیرقانونی اعلام کرد.

با گذشت یک سال از کشمکش مخابرات و شرکت‌های اینترنتی برای تعرفه خطوط E1، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه‌های جدیدی را برای آبونمان این خطوط مصوب کرد.

لطف الله سبوحی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تایید این خبر در مورد جزئیات مصوبه جدید آبونمان خطوط اینترنتی E1 اظهار داشت: این مصوبه به شرکت‌های مخابرات ایران و ارتباطات زیرساخت ابلاغ شده و به زودی به شرکت‌های اینترنتی نیز اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت مخابرات ایران به ازای هر خط E1 ملزم است ماهیانه مبلغ 75 هزار تومان از شرکت‌های اینترنتی بابت نگهداری دریافت کند و هزینه اولیه این خطوط نیز به ازای هر خط مبلغ 500 هزار تومان است اضافه کرد: این مصوبه از روز گذشته ابلاغ و لازم الاجرا شده است و هزینه‌ای که شرکت مخابرات از شرکت‌های اینترنتی دریافت می‌کند باید براساس این مصوبه باشد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد مبالغی که تا پیش از این مصوبه مخابرات از شرکت‌های اینترنتی دریافت کرده است تاکید کرد: پیش از این طبق مصوبه مخابرات ملزم به دریافت 3 میلیون تومان ودیعه بابت هر خط و 25 هزار تومان هزینه ماهیانه از شرکت‌های اینترنتی برای خطوط E1 بود که اگر در این زمینه تخلفی صورت گرفته است قابل رسیدگی خواهد بود.

سبوحی با بیان اینکه مخابرات باید در این زمینه اضافه دریافتی از شرکت‌ها را با تعرفه‌های مصوب تطبیق داده و مابه التفاوت را برگرداند در مورد مبلغ 3 میلیون تومان ودیعه شرکت‌های اینترنتی که هم اکنون در اختیار شرکت مخابرات است گفت: اگر مخابرات تمایل به برگشت مبلغ 2/5 میلیون تومان به عنوان مابه التفاوت این تعرفه نیست می‌تواند به صورت ماهیانه 2 درصد از آبونمان خطوط شرکت‌های اینترنتی کسر کند .

وی ادامه داد: به این معنی که مخابرات نمی‌تواند مبلغ 2/5 میلیون تومان حق اتصال اولیه این خطوط را پیش خود نگه داشته و مستهلک کند بلکه باید براساس این مبلغ ماهانه حدود 50 هزار تومان - نرخ دو درصد در ماه - را از هزینه ماهیانه شرکت‌های اینترنتی کسر کند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: پیشنهاد ارائه شده از سوی شرکت مخابرات ایران برای آبونمان خطوط E1 مبلغ بالایی بود که کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات با آن موافقت نکرد.

از هر خط E1 حدود 30 کاربر به صورت همزمان می‌توانند به شبکه اینترنت وصل شوند.

کد خبر 137534
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز